Н ай-горните слоеве на атмосферата са пълни с екваториални плазмени мехури (EPB). Те представляват горещи джобове от свръх нагрят газ. Образуват се на ниски географски ширини, обикновено след залез слънце. Те остават слабо проучени и предвид факта, че оказват влияние върху връзката на Земята с Космоса, е важно да се знае какво се случва. Това предава IFLScience.
Откриването на огромен мехур от плазма над Египет само по себе си не е важно откритие. Десетки такива плазмени мехури се образуват всяка година над този специфичен регион. Интересното е откъде е наблюдаван балонът. Обикновено наблюденията се извършват от Космоса, за да се получи глобална картина. Те могат да се извършват и от Земята, като се наблюдава най-близкият регион на йоносферата, но благодарение на кривината на земната повърхност радарите трудно могат да видят цели под хоризонта. Сега изследователи от Китайската академия на науките съобщават, че са засекли подобни плазмени мехури над Египет в Южнокитайско море.
China’s "super-radar" detects plasma bubble over the pyramids at Giza.
— Ancient Hypotheses (@AncientEpoch) September 9, 2024
In news that probably means nothing & you definitely shouldn't read anything into it, using the powerful LARID radar in Hainan, China, scientists have detected plasma bubbles appearing over both the Egyptian… pic.twitter.com/fBccCtBHcO
В региона на остров Хайнан, Китай е построил йоносферен радар с малък обсег на действие на голяма височина (LARID). Това е радарна система, която може да наблюдава неравностите, създадени от плазмените мехури. Точно както радиопредаванията могат да се изпращат по целия свят, като се отразяват от плазмата на йоносферата, така и радарите могат да се изпращат по същия начин. Способността на LARID е да приема обратно сигналите и да ги интерпретира като отклонения, създадени от тези плазмени мехурчета. Диапазонът на засичане е цели 9600 км - разстояние, което се е утроило за по-малко от половин година, тъй като работата на системата се е подобрила.
Така че балонът над Гиза не е нещо ново, но наблюдаването на промените в реално време от Китай е изключително. Изследователите предполагат, че създаването на мрежа от такива радари би могло да бъде революционно за наблюдението на тези събития.
“Резултатите дават значима представа за изграждането на бъдеща мрежа от радари на ниска географска ширина, която се състои от три до четири радара и би могла да има възможност за получаване на глобални плазмени мехури в реално време“, пишат авторите в статията си.
Chinese Radar Spots Plasma Bubbles Over The Pyramids Of Gizahttps://t.co/njv04JyBYU
— IFLScience (@IFLScience) September 11, 2024
Плазмените мехури се променят от сезон на сезон, малко като времето. Но за разлика от времето, те се влияят и от слънчевата активност. Възможността да ги прогнозираме по многобройни свойства, като местоположение, размер и време, може да бъде от решаващо значение за намаляване на големите смущения, които изпитват сателитите.
Спътниците се използват за комуникации, навигация и финанси. Тези смущения могат да бъдат ограничени до тесен диапазон на Земята, но в този взаимосвързан свят те засягат всички нас.
* Във видеото: Три факта за мистеризоните пирамиди в Гиза
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!