С вързани с китайската държава хакери са прехванали аудиозаписи от телефонни разговори на американски политици, включително на съветник от щаба на кандидата за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп, съобщи в. "Вашингтон Пост", цитиран от Ройтерс.
Тръмп: Най-голямата ми грешка, като президент, бе назначаването на нелоялни хора
ФБР и Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност на САЩ заявиха в петък, че разследват неразрешен достъп до търговска телекомуникационна инфраструктура от страна на лица, свързани с Китай.
Щабът на Тръмп и ФБР към момента не са отговорили на запитване за коментар, отбелязва Ройтерс.
"Вашингтон Пост" пише, че хакерите са успели да получат достъп до некриптирани комуникации, като например текстови съобщения.
Китайските хакери са взели на прицел и телефони, използвани от хора, свързани с предизборната кампанията на кандидатката за президент на Демократическата партия Камала Харис.
Тръмп остави присъстващите на свой митинг да го чакат часове на студа, за да запише подкаст
Миналата седмица различни медии съобщиха, че обект на посегателство са били Тръмп и неговият кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс. Предизборният щаб на Тръмп е бил уведомен, че Тръмп и Ванс са били сред редица хора в правителството и извън него, чиито телефонни номера са били обект на посегателство чрез проникване в телефонните системи на компанията "Верайзън" (Verizon), съобщи в петък в. "Ню Йорк Таймс".
Предизборният щаб на Тръмп беше хакнат по-рано тази година. Министерството на правосъдието на САЩ обвини трима членове на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция на Иран за хакерската атака и заяви, че те са се опитвали да осуетят изборите на 5 ноември.
Пенсилвания – щатът, който ще реши изхода от президентските избори в САЩ
"Верайзън" заяви в петък, че има информация за високотехнологичен опит за вземане на прицел на американски телекоми с цел събиране на разузнавателна информация. Компанията добави, че работи с правоприлагащите органи.
Конгресът на САЩ също провежда разследване и по-рано този месец американските законодатели поискаха от Ей Ти енд Ти (AT&T), "Верайзън" и "Лумен Текнолъджис" (Lumen Technologies) да отговорят на въпроси относно съобщенията за достъп на китайски хакери до мрежите на американските доставчици на широколентов интернет.
Миналата седмица китайското посолство във Вашингтон заяви, че не е запознато с конкретната ситуация, но добави, че Китай се противопоставя и се бори с кибератаките и киберкражбите под всякаква форма.
*Във видеото: Тръмп: Харис е заплаха за демокрацията
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!