Н ай-голямата годишна политическа среща в Китай традиционно е възможност за укрепване на доверието в икономиката на страната, предаде VOA/ Voice of America.
В петък обаче външният министър Уан И насочи вниманието си към Съединените щати, обвинявайки Вашингтон в засилване на напрежението и нарушаване на световната търговия.
„Както гласи една китайска поговорка: Ако нечие действие се провали, потърси причината в себе си. САЩ трябва да направят равносметка какво всъщност се е случило. Какво постигнахте с митата и търговските войни през тези години?“
Уан определи митата, наложени от САЩ, като произволни и безотговорни. Откакто се завърна на поста си, Доналд Тръмп значително увеличи тарифите върху китайски стоки, обвинявайки Пекин в нелоялни търговски практики и заплаха за американските индустрии. Освен това той се оттегли от редица глобални институции – вакуум, който Китай използва, за да се представи като защитник на международното сътрудничество.
„Представете си, ако всяка страна се ръководеше единствено от собствения си интерес и вярваше в силата си и статута си. Светът щеше да се върне към закона на джунглата“, добави Лим Тай Уей, анализатор от Soka University в Токио..
Въпреки че Уан призова за стабилност, той отново отправи предупреждения към много по-малкия Тайван. През последните месеци Китай засили военните си учения в близост до самоуправляващия се остров.
Въпреки твърдата реторика тази седмица, анализаторите смятат, че Пекин действа предпазливо.
„Те трябва да изглеждат силни пред вътрешната си аудитория. Затова виждаме подобни изявления, но опитните наблюдатели следят реалните действия, а не само думите“, добави Тай Уей.
Китай отвърна на американските мита със свои, но изглежда, че избягва допълнително изостряне на напрежението с Тръмп, когото възприема като непредсказуем лидер.
„Това е предизвикателство за китайските власти, които традиционно работят с по-стабилни, добре познати субекти и процедури, което им позволява да планират предварително“, подчерта Тай Уей.
Тази непредсказуемост оставя Пекин с малко яснота за бъдещето. С нарастващото напрежение Китай е изправен пред дилемата дали да запази умерен подход или да отвърне по-категорично.