Китайската Народноосвободителна армия получи в неделя своя първи самолетоносач - възстановен бивш съветски кораб. Това съобщи държавният печат, цитиран от Франс прес.
В тази връзка агенцията напомня за напрежението в Източнокитайско море, предизвикано напоследък от териториални разногласия.
Церемонията по включване на самолетоносача в китайските военноморски сили се състоя в североизточното пристанище Далян. На бившия съветски кораб, кръстен някога "Варяг", след дълго преоборудване в китайски док бе издигнато държавното знаме на КНР, а също така флаговете на Народноосвободителната армия и на военноморския флот.
Влизането му в строя ще стане по-късно, съобщи англоезичният вестник "Глобал таймс", без да добави уточнения.
Напрежението в Азиатско-Тихоокеанския регион се засили напоследък, когато Китай потвърди решимостта да брани териториалните си претенции пред Япония, Виетнам и Филипините.
Пекин реши също да отмени насрочена церемония по повод 40-годишнината от нормализирането на отношенията между Китай и Япония. Необитаемият архипелаг Сенкаку в Източнокитайско море, наричан в Китай Дяо-ю, още от 70-те години е ябълка на раздора между двете най-мощни икономики в Азия, припомня АФП.
Регионални сили като САЩ и Япония приканиха Китай да обясни защо има нужда от бившия съветски кораб, който купи от Украйна през 1998 г.
Миналата година Пекин потвърди намерението си да модернизира стария самолетоносач, като изтъкна, че корабът няма да заплашва съседните страни и ще бъде използван за обучение и научни изследвания.
Китайската Народноосвободителна армия - най-голямата в света, е изключително дискретна, що се отнася до програмите й за отбрана, щедро финансирани с растящи темпове благодарение на стабилното икономическо развитие на страната.
През май Пентагонът посочи в доклад, че Пекин ще вложи огромни средства в модернизация на своите военновъздушни сили, подводниците, противокорабните и противосателитните си оръжия.
Те може да бъдат използвани, за да се спре достъпът до стратегически зони като южната част от Източнокитайско море, се твърди в документа, според който Пекин изразходва за отбрана между 120 и 180 млрд. долара.
Междувременно стана ясно, че Румъния ще плати около 600 млн. долара в рамките на пет години за 12 самолета Ф-16 втора ръка, които ще купи от Португалия.
Румънският министър на отбраната Корнелиу Добрицою посочи, че първият транш от тази сума е от 70 млн. долара и трябва да бъде платен от румънската държава следващата година.
По думите му самолетите ще бъдат доставени след завършването на процеса на обучение на пилотите през 2016 г.
Министърът уточни, че дванайсетте самолета Ф-16 имат осъществени 3500 летателни часа и имат резерв от още 4000-4500 летателни часа, което е достатъчно да покрие нуждите на Румъния за следващите 20 години.
Той обясни решението да бъдат купени именно самолети Ф-16, а не друга марка, като подчерта, че така се намаляват разходите за инфраструктура за самолетите от пето поколение Ф-35, тъй като те са на същия производител.
Добрицою отбеляза, че в Европа, в рамките на НАТО, се използват около 4000 самолета Ф-16, което прави цените им на разменния пазар много по-ниски от други типове самолети, които са общо около 400-600 броя.
Министърът уточни, че не е необходим търг за покупката на самолетите, която може да бъде осъществена чрез междуправителствено споразумение между двете страни членки на ЕС.
През август Добрицою заяви, че Румъния може да купи изтребители Ф-16 от Португалия, за да смени старите си самолети МиГ-21 Лансер. Той посочи, че португалските самолети може да представляват последна възможност за Румъния."В противен случай след девет години ще останем без бойна авиация, защото МиГ-овете ще бъдат спрени от полети след 40 години мисии", подчерта тогава румънският военен министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!