Китайската полиция забрани достъпа до гробище, където
са погребани жертви от кървавото смазване на демократичните
протести на пекинския площад "Тянанмън" ("Тиенанмън").
Това е част от мерките, целящи да възпрепятстват всяко отбелязване на 24-ата годишнина от 4 юни 1989 г., коментира АФП.
Семействата на студентите, убити от китайските войски, по традиция извършват траурни церемонии на столичното гробище "Уанан", следени отблизо от силите на реда.
Днес полицаите, обградили гробището, бяха препречили главния вход и настояха журналистите от АФП да се отдалечат, посочва агенцията.
Близо четвърт век, след като компартията изпрати танкове, за да се справи с демонстрациите в центъра на столицата, годишнината от събитията на "Тянанмън" остава твърде деликатен момент за режима, който се стреми да не допусне никакви публични дискусии или възпоменателни прояви.
Темата и до днес е табу за официалните медии и Пекин упражнява драконова цензура върху социалните мрежи - днес системите блокират всяко търсене за датата 4 юни или за думите "Тянанмън" и "свещ".
Властите междувременно са запушили устата на неколцина дисиденти и правозащитници, наблюдавани особено строго, или са ги отстранили от сцената, заяви организацията "Чайна хюман райтс дифендърс", базирана в Хонконг.
Лю Сяоюан заяви например в "Туитър", че неговият акаунт в китайска платформа за микроблогове е бил закрит, след като юристът правозащитник качил там снимка със запалена свещ - покана хората да си спомнят за жертвите от "Тянанмън".
"В тази страна всичко опира дотам да запалиш или да загасиш една свещ", коментира художникът дисидент Ай Вейвей.
Вчера китайски правозащитници публикуваха в социалните мрежи призиви към сънародниците си днес да облекат черни тениски или да запалят свещи.
Ай Сяомин от Гуанчжоу заявява за АП, че ще се отзове на призиви в "Гугъл+" към хората да изпращат снимки, на които са в черни дрехи, за колекция от фотоси в интернет в памет на годишнината.
"Все повече и повече хора искат да научат истината, а това изнервя властите, казва тя. Въпреки че нямат достъп до публикации в Китай, хората могат да се информират чрез канали като социалните медии. И въпреки че са заплашени от репресии, задържания, арести и дори съдебни процеси, информацията не може да бъде изцяло блокирана. Не сме спирали да отбелязваме годишнината", добави тя.
Според правозащитника Ху Цзя рестрикциите, налагани откакто Си Дзинпин стана лидер на Китай, са още по-големи в сравнение с предишни години. Така например до миналата година му е било забранявано да излиза на пазар или да посещава родителите и приятелите си от 2 до 5 юни, а сега забраната е в сила още от 25 май.
Стотици, дори хиляди младежи бяха убити от китайската армия при смазването на протестите на площад "Тянанмън", сочат данни на правозащитни организации. Пекин оправда намесата на войски с мотива, че е трябвало да потуши "контрареволюционен" бунт, напомня АФП.
Държавният департамент на САЩ призова китайското
правителство да разкрие истината за броя на убитите, ранените,
задържаните или изчезналите по време на смазването на
демократичните протести и да спре преследването на
правозащитниците и на техните семейства.
"През последните 20 години Китай постигна небивали успехи в икономическо, социално и културно отношение, а китайците се радват на широки права и свободи", бе отговорът на говорител на външното министерство, който изрази надежда, че САЩ ще се откажат от предразсъдъците, ще признаят фактите и ще се спрат да използват темата, за да се месят във вътрешните работи на Китай и да пречат на възхода на отношенията между двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!