И зкуственият интелект доминира света все повече и поражда редица притеснения. Експерти предупреждават за твърде големите неясноти относно влиянието му върху децата и скритите опасности. Но според някои държави, като Китай, той е бъдещето и най-малките сред нас трябва от рано да бъдат обучени как да го използват безопасно и разумно.
Училищата в Пекин ще въведат курсове по изкуствен интелект (АI) и методи на преподаване в учебната програма на началните и средните училища от септември, с цел да подготвят млади таланти и да стимулират развитието на напредващия сектор.
В изявление, публикувано на официалния уебсайт на китайските образователни власти на 7 март, те обявиха, че училищата ще „изследват и изграждат“ курсове по AI, като същевременно ще включват изкуствения интелект в „следучилищни услуги, клубни дейности, изследвания“ и други образователни системи през следващия есенен семестър.
Те също така планират да си сътрудничат с „водещи предприятия, университети, нови изследователски институции и индустриални асоциации“ за разработване на съвместни курсове по AI.
AI инструменти ще се използват за „изследване на нови сценарии за бъдещите класни стаи“, което ще доведе до интеграция на AI в методите на преподаване — използване на изследвания за обучение на AI и асистенти за преподаване с цел персонализирано обучение.
7/ First Graders AI Mandate
— Wayne Yap (@wayneyap) March 31, 2025
In case you haven't heard... By Sep 1st, 2025, every student in China is mandated to learn AI from primary school.
Mandated. From 6 years old. pic.twitter.com/g11jCHuAwD
Училищата ще трябва да осигурят минимум осем часа годишно обучение по AI, заявиха служителите, като ще имат възможност да провеждат курсове самостоятелно или да ги интегрират в съществуващата учебна програма като част от часовете по информационни технологии и природни науки.
С нарастващото значение на китайските AI приложения и фирми, страната бързо напредва към изпълнението на своите амбиции в сферата на изкуствения интелект, на фона на глобалната технологична конкуренция. По време на годишната среща на Общокитайското събрание на народните представители (NPC), започнала на 5 март, китайските правителствени власти обещаха да засилят подкрепата за AI технологиите и да увеличат инвестициите с цел насърчаване на повече пробиви и постигане на самостоятелност.
Разширение на образованието по AI
В рамките на инициативата за въвеждане на курсове по AI, работният план представя как AI ще бъде постепенно интегриран в различните образователни нива — от началните до средните училища.
Повече от 500 китайски университета вече предлагат курсове и специалности по AI от 2018 г. насам. Някои водещи институции като Пекинския университет и Университета Ренмин наскоро обявиха планове за развитие на таланти и разширяване на записването в области, свързани с AI, както и сектори като информационни технологии, инженерство и клинични науки.
На ниво начално училище курсовете ще се съсредоточат върху „популяризиране на AI мислене сред учениците“.
С напредването на учениците към нивото на средното училище ще бъдат въведени практическите курсове, които ще се фокусират върху усъвършенстването на уменията за прилагане на ИИ и методите за иновации.
40 high schools in China are teaching AI courses. https://t.co/gxKsLeblCx pic.twitter.com/e5873heBNE
— Vala Afshar (@ValaAfshar) June 11, 2018
Ще бъдат въведени и курсове по етика на AI, които да насочат студентите към използването на генеративни ИИ инструменти по „научен, разумен и стабилен начин“.
В същото време работният план поставя акцент върху подбора на учители с интерес и опит в STEM дисциплините, включително информационни технологии, природни науки и математика, за да се насърчи обучението по AI в училищата.
Обаче, нарастващата заплаха от дълбоки фалшификати и увеличаващото се използване на AI инструменти пораждат дебати относно безопасността и етиката на използването им от деца.
Китайските законодатели предупредиха за необходимостта от по-строги регулации, които да гарантират, че тези технологии и инструменти няма да се злоупотребяват.
В изказване, публикувано в китайските държавни медии, Джан И, член на Националния комитет на Китайската народна политическа консултативна конференция (CPPCC), подчерта проблемите, свързани с бързото развитие на AI, като „дискриминационни алгоритми, нарушения на поверителността и слаба сигурност на данни“.
Несигурността и рисковете, свързани с AI инструментите и технологиите, ще останат предизвикателство, добави той.