М айката на жена, загубила живота си от фентанил, заяви, че Съединените щати са подложени на химическа атака, докато тя и други семейства на жертви призовават за санкции срещу Китай заради ролята му в кризата с наркотика, пише пред Newsweek.
Андреа Томас, чиято дъщеря Ашли Ромеро почина през 2018 г. от предозиране със синтетичния опиоид, иска от Търговския представител на САЩ (USTR) да разследва ролята на Китай в производството на фентанил. Групата, за чието създаване тя помага, Facing Fentanyl, и нейните адвокати твърдят, че бездействието на китайското правителство за спиране на производството на наркотика е струвало на САЩ трилиони долари, както и хиляди човешки животи всяка година.
Любима детска писателка е обвинена, че е отровила съпруга си с фентанил
Хиляди американски семейства са засегнати от фентанил
Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) твърдят, че синтетичните опиоиди като фентанила са причина за 70% от смъртните случаи от свръхдоза в САЩ и този брой се увеличава. През 2022 г. тези свръхдози - приблизително 74 000 - са били 25 пъти повече, отколкото през 2010 г.
Сред най-големите проблеми с фентанила е, че фаталната доза е малка и може да бъде приета с други вещества. Тя не е нещо, което човек може да види, вкуси или помирише. Не всеки засегнат се бори със злоупотреба с наркотици, като сред починалите след случайно поглъщане на наркотика има и деца.
За 32-годишната Ашли, която приема половин хапче, дадено ѝ от партньора ѝ, нито тя, нито той са знаели, че има фентанил. То приличало на лекарство, което тя е приемала и преди.
„Последствията не бяха само за моето семейство. Човекът, който ѝ е дал това хапче и който много я е обичал, отне собствения си живот на следващия ден“, казва Томас.
China Waging 'Chemical War' Against US, Say Families Devastated by Fentanylhttps://t.co/4nbC4Vg9to
— Uyghur Times English (@uytimes) October 28, 2024
Китай е „крайният географски източник“ на кризата
Според изчисленията на Facing Fentanyl през последните години около 400 000 американци са починали в резултат на употребата на фентанил. Компанията смята, че неуспехът на Китай да се справи с износа на химикалите, използвани при производството на веществото, е подхранил рязкото увеличаване на свръхдозите.
През април Комисията за стратегическо съперничество между САЩ и Китайската комунистическа партия към Камарата на представителите е установила, че Китай е „крайният географски източник“ на кризата с фентанила. Компаниите там произвеждат ключови съставки, които се използват за производството на смъртоносното вещество. Комисията твърди, че китайското правителство активно ги субсидира, въпреки че през 2019 г. правителството забранява производството на самия наркотик.
Министерството на правосъдието на САЩ обяви някои санкции през октомври 2023 г., но след това заяви, че работещите в търговията просто са се адаптирали към променящите се правила.
Назак Никахтар, адвокат, представляващ групата заяви, че дипломацията се е провалила и сега са необходими по-строги действия. Адвокатът заяви, че Китай вече се е съгласил да контролира готовото вещество фентанил, но не е предприел мерки срещу уебсайтовете, които продават компонентите му в чужбина, нито е преследвал самите износители.
САЩ обвиниха наркобарон от "Синалоа" в престъпления с фентанил
Китай реагира на призивите за санкции
Групата призовава USTR да разследва ролята на Китай в кризата с фентанила, а службата има 45 дни, за да реши дали ще го направи. В изявление USTR съобщи, че е получил петицията и тя се разглежда.
Ако разследването продължи, това може да означава налагане на повече санкции на Китай, включително мита върху стоки, които могат да генерират до 50 млрд. долара годишно.
Говорител на китайското посолство в САЩ заяви, че страната има „най-силната решимост, най-безкомпромисната политика и един от най-добрите резултати в света“ в борбата с наркотиците, включително борбата с производството на химически прекурсори.
„Китай е готов да осъществява сътрудничество със САЩ в областта на борбата с наркотиците на основата на взаимно уважение, равенство и взаимна изгода“, заяви говорителят по електронната поща.
Администрацията за борба с наркотиците (DEA) съобщи, че през 2023 г. е иззела над 80 милиона фалшиви хапчета с фентанил, както и близо 12 000 килограма фентанил на прах, което прави около 390 милиона смъртоносни дози - достатъчно, за да убие цялото население на САЩ. Само 2 милиграма от веществото са достатъчни, за да убият средностатистически човек.
„Ние сме изпреварени от друга държава, която отстъпва право на своята тиха химическа война срещу нашата страна и отнема живота на цяло едно поколение“, каза Томас.
Около 150 души на ден все още умират от свръхдоза фентанил в САЩ, или по един на всеки 10 минути.
* Във видеото: Най-пристрастяващите наркотици
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!