4

Н ай-новите данни за демографската картина в Китай, оповестени вчера от Националната статистическа служба на страната, се оказаха тревожни за втората по големина световна икономика: за пръв от повече от 60 години се отчита отрицателен прираст на населението на страната. За последната година то е намаляло с близо 850 000 души и сега е 1,411 милиарда души при 1,412 млрд. в края на миналата година. Какви са мерките, които прилагаше досега правителството в Пекин, за да се бори срещу задълбочаващия се проблем, но засега не успяват да доведат до обръщане на отрицателната тенденция?

Въпреки че населението на Китай остава огромно, изнесените данни са тревожни, защото това означава начало на процес, който се очаква да продължи дълго и който ще има значителни стопански последици, отбелязва Ройтерс.

За тази задаваща се демографска криза се говореше от години, поради което китайските власти предприеха следните мерки:

Отмяна на политиката на едно дете 

Между 1980 и 2015 г. Китай беше възприел така наречената политика на едно дете, при която поради опасения от възможните отрицателни социално-икономически последици от наличието на огромно население властите не разрешаваха на семействата да имат повече от едно дете. Мярката се прилагаше строго, като нарушителите се санкционираха, а майките често бяха принуждавани да правят аборт, посочва Ройтерс. Тя доведе до много случаи на полово мотивирани аборти, при които поради традиционни местни културни схващания хората сами вземаха решение за прекъсване на бременността, ако детето няма да е момче.

Според китайските власти чрез тази политика са избегнати 400 милиона раждания. През 2016 г. те позволиха на семействата да имат и второ дете, а от 2021 г. им се разрешава да имат трето.

Стимули 

Но не само политиката на едно дете възпираше китайците да раждат деца – такива фактори се оказаха и високите разходи за образование и отглеждане на деца и поради това много семейства или имат само по едно дете, или изобщо нямат деца.

Затова за да насърчат раждаемостта, от 2021 г. властите по места въведоха стимули, като например данъчни отстъпки, по-дълго майчинство и жилищно субсидиране. Същата година централното правителство в Пекин забрани частните уроци по основните учебни предмети и предложи възможност за допълнителни часове за учениците в почивните и празничните дни. Причината бе, че бизнесът с частните уроци така се бе разраснал, че цените за тях бяха станали едва ли не непосилни.

Други мерки 

Сред другите мерки, които властите възприеха за борба с демографската криза, беше решението от август миналата година на Националната здравна комисия да призове централното и регионалните правителства да увеличат разходите си за репродуктивно здраве и за подобряване на условията за отглеждане на деца.

Миналата година Държавният съвет съобщи, че се въвеждат нови мерки за насърчаване на по-гъвкавото работно време и за даване на възможност на служителите с деца да работят от вкъщи. Освен това той нареди на местните органи на властта да осигурят предимства при настаняването на многодетните семейства в държавни жилища, като например да им се осигуряват по-големи апартаменти.

В Шънчжън, град в Южен Китай, родителите получават помощ от по над 6000 юана (890 долара) на година за всяко дете, докато навърши тригодишна възраст.

В Цзинан, столица на провинция Шандун, майките с второ и трето дете могат да получават ежемесечна субсидия от 600 юана, отново докато детето не навърши тригодишна възраст.

Какви са измеренията на кризата 

Поначало дори за много от най-богатите страни по света е трудно да решат въпроса със застаряването на населението, което се явява спирачка за икономическия растеж, но според някои експерти, за развиващи се страни като Китай да се справят с този проблем може да се окаже още по-сложно.

„Китай застаря, преди да забогатее“, каза пред Асошиейтед прес И Фусян, демограф и експерт по китайски демографски тенденции от Уисконсинския университет „Мадисън“.

По думите му спадът в населението на Китай е започнал с девет-десет години по-рано от прогнозираното от китайските власти и ООН. И отбеляза, че страната дълго време е била с най-голямото население в света, но добави, че скоро Индия ще я изпревари, ако вече не я е изпреварила.

Според изследванията на експерта намаляването на населението всъщност е започнало още през 2018 г., което показва, че демографската криза е „много по-тежка“, отколкото се е смятало. Раждаемостта в Китай е една от най-ниските в света и е сравнима с тази в Тайван и Южна Корея, каза И Фусян.

За първи път от десетилетия: Населението на Китай намаля

Това по думите му означава, че „действителните размери на демографската криза са невъобразими и че цялата социална, икономическа, отбранителна и външна политика на Китай в миналото се е основавала на грешни демографски данни“. Задаващата се китайска икономическа криза ще бъде по-тежка от тази в Япония, където като една от причините за дългогодишния икономически застой се сочеше намаляването на населението, добави експертът.

Индия ще изпревари Китай по население

Ако се подходи правилно към проблема, няма непременно да доведе до отслабване на икономиката, заяви пред Асошиейтед прес Стюарт Гийтъл-Бастън, професор по социология в Университета „Халифа“ в Абу Даби.

„Това е голям психологически проблем, може би най-големият“, каза той. „Населението на Индия е много по-младо и се увеличава. Но има много причини, поради които не бива да се смята с пълна убеденост, че в близкото бъдеще Индия непременно ще изпревари Китай икономически.“

Като една от многото пречки пред Индия в надпреварата с Китай Гийтъл-Бастън посочва фактори, като например много по-ниската трудова заетост сред индийките в сравнение с китайките. „В известен смисъл може да се каже, че въпросът не е с какво население разполагате, а какво правите с него“, каза той.

За задълбочаването на демографския проблем признават и в самия Китай. Водещото англоезично хонконгско издание „Саут Чайна морнинг пост“ отбеляза по повод на изнесените вчера данни от статистическата служба, че те са показали, че демографската криза продължава да се задълбочава. Но още по-красноречиво говори оценката на изданието, че те са и нагледна илюстрация, че мерките за поощряване на раждаемостта не дават желания резултат.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво каза Румен Радев във Виетнам (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Какво каза Румен Радев във Виетнам

България Преди 1 час

По време на приема виетнамски граждани изпълниха песни на виетнамски и на български език

Френският министър на екологичния преход Аниес Пание-Рюнаше

Париж: Споразумението на КОП29 е "разочароващо"

Свят Преди 3 часа

"Текстът за финансите беше приет в обстановка на объркване и е оспорван от множество страни"

Хиляди на протест във Франция срещу насилието над жени

Хиляди на протест във Франция срещу насилието над жени

Свят Преди 4 часа

Най-мащабна беше демонстрацията в Париж

Снимката е илюстративна

Два ТИР-а се удариха на АМ "Марица"

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал недалеч от Димитровград

Знамето на МААЕ пред централата на организацията във Виена

Иран ще проведе ядрени преговори с ЕС, Великобритания, Франция и Германия

Свят Преди 5 часа

Разговорите, които ще се проведат в Женева, съвпадат със завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом през януари

а

Проучване: Половината от нидерландците подкрепят увеличаването на разходите за отбрана след победата на Тръмп

Свят Преди 6 часа

От повече от 23 000 респонденти 51% са заявили, че подкрепят увеличаването на разходите за отбрана над прага на НАТО

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Свят Преди 6 часа

Това споразумение ще даде възможност да се стимулират инвестициите в енергийния преход

Чарлз II Испански

Еволюция, отвличане, убийство – 24 ноември в историята

Любопитно Преди 6 часа

На този ден светът губи един от най-знаковите музикални изпълнители в историята

Кирил Петков: ПП-ДБ не поставят на ГЕРБ непреодолими условия

Кирил Петков: ПП-ДБ не поставят на ГЕРБ непреодолими условия

България Преди 6 часа

Вчера стана ясно, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил официални писмо до ПП-ДБ

,

Украйна може да изстреля ракети с голям обсег срещу Русия, заяви френският външен министър

Свят Преди 7 часа

Министърът не потвърди дали това вече се е случило

Пожарникар

Пожар в цех за пелети в Старозагорско

България Преди 7 часа

Сигнал за огъня е подаден малко преди 7 часа

Близо 22 000 цивилни са били евакуирани от Харковска област за 6 месеца

Близо 22 000 цивилни са били евакуирани от Харковска област за 6 месеца

Свят Преди 8 часа

Харковска област търпи постоянни руски атаки повече от 2 години и половина

пожарникари

Пожар обхвана стотици къщи в столицата на Филипините

Свят Преди 9 часа

Около 1000 къщи са изгорели при пожара

.

Цените на всички зеленчуци са се увеличили

България Преди 9 часа

Това сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

,

През 1177 г. пр.н.е. цивилизациите се разпадат в мистериозен едновременен срив

Любопитно Преди 10 часа

Как е възможно това четете в следващите редове