К итайците продължават да купуват злато въпреки рекордно високите му цени, тъй като търговското напрежение между САЩ и Китай навлиза в нова фаза.
Newsweek се свърза с китайското външно министерство по имейл с молба за коментар.
Геополитическата несигурност остава ключов двигател на цените на златото, тъй като инвеститорите търсят сигурност в благородния метал. Това е особено очевидно в Китай – най-големият пазар на злато в света, където продължителните спадове на фондовия пазар и имотния сектор натежават върху икономическия растеж и подхранват тревогите на инвеститорите.
Тези несигурности, съчетани с отслабващия юан, засилената инвестиционна активност и увеличената търговия с фючърси, „всички допринесоха положително за зашеметяващото представяне на цената на китайското злато“, пише Рей Джиа, ръководител на изследванията за Китай в Световния съвет по златото, в доклад от декември.
Допълнителен фактор за повишеното търсене беше Лунната нова година в края на януари и началото на февруари, която „предизвика добър прилив на покупки“ в страната, според държавната медия Global Times.
Златото се намира в едногодишен възходящ тренд, като достига нови върхове на фона на глобални кризи като войните в Украйна и Газа, както и очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ. Кюлчетата поскъпнаха до над 2836 долара за тройунция, което представлява повече от 38% увеличение спрямо февруари 2024 г.
Допълнително напрежение на пазарите внесе и решението на бившия президент Доналд Тръмп тази седмица да повиши митата върху китайските стоки с 10%. Пекин отвърна, като наложи собствени мита, въведе контрол върху износа на волфрам и други стратегически материали и започна антитръстово разследване срещу Google.
Според Bloomberg, пазарите следят за потенциални „възбуждащи ефекти“, произтичащи от паричната политика на САЩ, в случай че новият кръг от мита доведе до инфлация.
Що се отнася до покупките на златни бижута, те зависят не само от цената на златото, но и от икономическия растеж, нивото на браковете и лихвените проценти, свързани с ипотечните разходи и разполагаемите доходи, коментира Световният съвет по златото – базирана в Лондон международна търговска асоциация.
Представител на Световния съвет по златото заяви: „Ако Тръмп наложи мита на Китай, както направи през 2018 г., можем да станем свидетели на засилена нестабилност на ренминби [юан] и местните активи, което може да доведе до увеличено търсене на злато като сигурна гаранция.“
Пан Хелин, член на Министерството на промишлеността и информационните технологии, заяви: „Ентусиазмът за закупуване на златни бижута демонстрира жизнена потребителска активност по време на празниците, както и доверието на потребителите във вътрешното развитие.“
В отговор на увеличаването на митата от страна на Тръмп, Пекин призова Вашингтон да започне преговори и да „срещне Китай по средата“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!