В Арктика се пресичат интересите на големите сили. Това не е случайно: там има находища на природни богатства, регионът е важен за мореплаването, а и за военни цели. Китай, САЩ и Русия се борят за него, съобщи Deutsche Welle.

През юли и август 2024 ледът на Северния ледовит океан се разчупи под стоманата на три тежки ледоразбивача: Xuelong 2, Ji Di и Zhong Shan Da Xue Ji Di. Трите кораба репетираха безпрепятственото преминаване през Северния ледовит океан. Но това беше акт най-вече със символично значение: с това Пекин искаше да покаже, че Китай присъства и ще продължи да присъства в Арктика дългосрочно. И посланието беше чуто. "Арктика става китайска", написа през октомври 2024 руската държавна информационна агенция РИА Новости.

Китай отдавна е в Арктика, казва Михаел Паул, експерт по морска сигурност в базирания в Берлин мозъчен тръст "Фондация Наука и политика" (SWP) и автор на няколко проучвания за геостратегическото значение на Арктика и китайското присъствие там. "Китай е много активен в региона от началото на 2000, особено в Исландия. Но тогава Пекин се сблъска с твърд отпор от страна на Дания и САЩ." Двете държави се опасяваха от прекомерно китайско влияние, посочва  Паул. "След това Пекин се ориентира към други държави в региона - и най-вече към Русия. Тя обаче беше отслабена от войната в Украйна и сега все повече влиза в ролята на младши партньор на Китай в Арктика."

Демонстрирането на присъствие в Арктика се случва на фона на промените в климата, които са особено видими именно в тази част на света. Средната годишна температура през 2024 е била с около 1,5 градуса по Целзий по-висока от прединдустриалния период, а според Института за полярни и морски изследвания "Алфред Вегенер" арктическият регион се затопля четири пъти по-бързо от останалата част на планетата. В резултат на това ледената шапка на Арктика се топи все по-бързо и по-бързо. Ако до 2040 година тя намалее значително, каквито са прогнозите, там вероятно ще възникнат три нови корабоплавателни маршрута от Тихия до Атлантическия океан или обратното, което ще позволи съществуващите маршрути да бъдат съкратени - в някои случаи даже значително.

Три нови морски маршрута

Единият от тези маршрути, т.нар. североизточен морски път, преминаващ покрай руските брегове, вече се разработва от Китай и Русия като маршрут за търговия и суровини. "По-специално това включва транспортирането на газ от полуостров Ямал в Западен Сибир до Китай", казва политологът Клаус-Петер Залбах от университета в Оснабрюк. Той е автор на изследване за геостратегическото значение на Арктика. В момента обаче този маршрут все още е много слабо използван.

"През него преминават само няколко десетки кораба годишно", казва той.

Северозападният морски път, преминаващ край бреговете на Канада, е още по-трудно проходим. Той се счита за значително по-труден за плаване от североизточния път.

"В Научната служба на американския Конгрес се съмняват, че той някога ще бъде търговски жизнеспособен", казва Залбах. Освен това той би се превърнал в политическо предизвикателство за Русия и Китай, тъй като "част от него преминава през райони, които Канада смята за свои териториални води, тоест Отава има правото да регулира корабоплаването там", казва още експертът.

С оглед на бързото топене на ледовете може да се предвиди, че т.нар. трансполярен морски път ще се отвори през летните месеци. Той пресича напряко Северния ледовит океан и следователно е по-лесен за навигация. В същото време той е и най-краткият път през морето.

"Исландия, например, би могла да играе роля на пристанище за претоварване по този маршрут. Китай вече е построил огромно посолство в Исландия, което говори за силно китайско присъствие в бъдеще. Исландия, от своя страна, протяга ръка към ЕС, но също и към Русия и Китай", казва Залбах. 

Тръмп, Гренландия и Панама

Президентът на САЩ Доналд Тръмп в момента флиртува с идеята Гренландия да премине под контрола на САЩ - проект, който той преследва още от първия си мандат и който е в съзвучие с общата политика на САЩ от Втората световна война насам.

Всъщност сътрудничеството между Китай и Русия в областта на Северния морски път е равносилно на това двете държави да контролират кои други държави ще могат да използват Арктическия път в бъдеще, казва Михаел Паул.

"Затова е разбираемо, че това може да отприщи алергична реакция у Тръмп. Той направи това и по отношение на Панамския канал, чиито две пристанища на входа и на изхода бяха контролирани от китайски компании. Сега обаче те са продадени на американски консорциум. Япония и Южна Корея също искат в бъдеще да използват северния морски път, но не искат да зависят от Русия или Китай", посочва още той. 

Много минерални ресурси

Същевременно топенето на ледовете улеснява добива на богатите минерални ресурси в региона. Според проучване от 2008 на Геологическата служба на САЩ (USGS) около 30% от неоткритите световни запаси от природен газ и 13% от неоткритите залежи на нефт се намират в Арктика. Гренландия е богата на редкоземни елементи, които са необходими за производството на високотехнологични продукти като смартфони, електромотори и батерии. В Арктика също така отлежават метали, диаманти, въглища и уран.

"Всичко това засилва надпреварата за региона", казва Залбах.

Добивът им обаче е свързан със значителни трудности, казва на свой ред Михаел Паул от "Наука и политика" – трябва да се извършва при екстремни климатични условия и изисква логистика, която в момента почти не съществува.

"В Гренландия пък някои находища се оказаха не толкова рентабилни, колкото се предполагаше първоначално", припомня той и добавя, че също и спорът относно правата за експлоатация на ресурсите в някои райони на Арктика все още не е решен.

Военните измерения на въпроса

Арктика е много интересна и от военна гледна точка. Тъй като тя е най-кратката връзка между Русия и Северна Америка, в случай на нападение руските ракети биха прелетели именно над Арктика. Във военновъздушната база Туле, междувременно преименувана на космическа база Питуфик, САЩ имат система за ранно предупреждение за евентуални ракетни атаки от Русия или други райони. Тя служи и като станция за снабдяване и презареждане с гориво на самолети на САЩ и НАТО.

Там ще трябва да се подготвят и за растящо китайско  присъствие в района. Така например през 2015 пет китайски военни кораба преминаха през 12-милната зона край Аляска, а от 2021 насам военни кораби, изпращани от Пекин, присъстват редовно в тази зона. През 2022 САЩ регистрираха флотилия от руски и китайски кораби на почти 160 км от остров Киска, който принадлежи на Аляска - включително разрушител, оборудван с управляеми ракети тип 055 "Нанчан", хиперзвукови противокорабни ракети и в състояние да носи до 112 крилати ракети.

 

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

България Преди 3 часа

Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство, за което лекарите, макар и трудно, успели да уговорят доставка от Америка

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 3 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 4 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Свят Преди 4 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 5 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 5 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 6 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

България Преди 6 часа

Външният министър е част от българската делегация, която присъства на погребението на Светия отец в Рим

<p>Росен Желязков пристигна във Ватикана</p>

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана

България Преди 7 часа

„Негово Светейшество папа Франциск беше истински приятел на България. Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията“, заяви премиерът Желязков

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

България Преди 7 часа

Произшествието се е случило малко след 9:00 часа на 172-ри км

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Любопитно Преди 7 часа

Любовната надпревара продължава всеки петък от 20:00 ч. по NOVA

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Свят Преди 7 часа

41-годишната жена е била намерена мъртва в дома си

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

Свят Преди 8 часа

Министърът на външните работи Ван И заяви, че Пекин стои на страната на международните правила

<p>Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък (СНИМКИ)</p>

С над 2 промила алкохол: Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък

България Преди 8 часа

Той е откаран в болница с наранявания по главата

Протести в няколко града в памет на Сияна и срещу войната по пътищата

Протести в няколко града в памет на Сияна и срещу войната по пътищата

България Преди 8 часа

Хората излязоха на демонстрации в Търговище и Русе