Г орещата вълна, обхванала Китай, принуди Пекин да обяви първото за извънредно положение за суша на фона на опасенията от значителен недостиг на вода.
Най-горещото и най-сухото лято от началото на китайските регистри преди 61 години е довело до повяхване на посевите и е оставило резервоарите на половината от нормалното им ниво на вода, съобщи Евронюз.
В сезона на адските жеги: Най-интензивните горещи вълни в историята
Миналата седмица фабриките в провинция Съчуан бяха затворени, за да се пести електроенергия за домакинствата, тъй като търсенето на климатици нарасна, а температурите достигнаха 45℃.
Междувременно властите твърдят, че около 1 милион души в селските райони ще се сблъскат с недостиг на вода.
Предстоящите 10 дни са "ключов период на устойчивост на щетите" за оризовата реколта в Южен Китай, заяви министърът на земеделието Танг Ренцзян, цитиран от вестник Global Times.
Video shows a tributary of China’s most important river, the Yangtze, almost completely dried up amid an unprecedented drought across southwestern China.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 20, 2022
Weather modification programmes are being launched to try to replenish the basin ⤵️ pic.twitter.com/IxppBLDFQK
Властите ще предприемат спешни мерки, за да "осигурят есенната зърнена реколта", която е 75% от общия годишен добив в Китай, заяви Танг в петък.
Условията за засушаване на територията на Китай от гъсто населените източни райони през централните земеделски провинции до Източен Тибет "значително са се увеличили", съобщи националната метеорологична агенция в събота.
Рекордни горещини, суша и унищожителни пожари – необратими ли са климатичните промени
В някои райони на Централен Китай летният сезон за засаждане на растения е напълно провален.
Гигантската река Яндзъ служи като спасителен пояс за фермите и предприятията в района, но след месеци на малко или никакви дъждове и покачващи се температури тя бавно изчезва.
Фермата на Ган Биндонг е загубила половината от зеленчуковата си реколта. Той каза, че сега изпомпва подпочвени води, за да напоява земята си, но те не са достатъчни, за да запазят реколтата му жива.
Фермерът използва 6 или 7 тона вода дневно за зеленчуковите си култури.
Фермерите в района обикновено прибират ориза в края на август или през септември, но според Ган планират да приключат поне две седмици по-рано, преди растенията да умрат.
"Ако високите температури се появяват всяка година, ще трябва да намерим решение, като например да изградим мрежи, ежедневно да напояваме или да инсталираме система за пръскане, за да намалим загубите", казва Ган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!