К итай наскоро пусна в експлоатация това, което може да бъде най-модерната му дизелово-електрическа подводница, това сочи доклад, цитиран от Newsweek.
Китай продължава да разширява своя подводен флот.
Naval News разпространи информацията, но не бяха направени официални съобщения от министерството на отбраната или флота на страната. В доклада се казва, че подводницата може да бъде нов вариант на Type 039A/B/C, известен също като Yuan-class според терминологията на НАТО.
Военни учения и призиви за мир – опасната стратегия на Китай
В службата на китайския флот има 48 дизелово-електрически подводници и почти половината от тях (21) принадлежат към 3600-тонния тип 039A/B, според доклад, публикуван миналата година от Министерството на отбраната на САЩ. Настоящият вариант, Type 039C, има платно със скрит дизайн.
Новата подводница беше пусната през април в корабостроителницата Wuchang в централен Китай. Тя беше забелязана от бивш служител на ВМС на САЩ и анализатор на отбраната Том Шугарт, който каза през юли, че подводницата може да има X-образна кърма, която „не е виждал преди на никоя китайска подводница“.
Н.И. Сътън, анализатор по морска сигурност, който пише за Naval News, отбеляза, че предната част на новата подводница е подобна на съществуващия вариант на клас Yuan по отношение на пропорциите. Това показва, че техните предни корпуси, където са разположени сонарните и торпедните функции, са сходни по дизайн.
A Chinese shipyard launched a mystery submarine which is likely to be its most advanced non-nuclear type. #submarines #china #military #weapon
— Robert Morton (@Robert4787) August 22, 2024
https://t.co/R1dFkG8V8G
Въпреки това частта на корпуса зад платното на новата подводница изглеждаше „значително по-дълга“, отбеляза той. Това може да предполага, че подводницата има система за вертикално изстрелване, или VLS, за изстрелване на ракети, ново допълнение към въоръжението, което не е включено в съществуващия вариант на класа Yuan.
VLS е често срещана характеристика на надводни военни кораби и ядрени подводници, което им дава гъвкавостта да заредят най-добрия набор от ракети за всякакви мисии. По-рядко се среща при дизелово-електрическите подводници, които са по-малки от подводниците, задвижвани от ядрени реактори, според Сътън.
Броят на VLS клетките на новата подводница (всяка клетка съдържа една ракета) може да бъде между четири и осем. Те могат да се заредят с ракети, които са твърде големи, за да бъдат изстреляни от торпедни тръби, какъвто е случаят с настоящия клас Yuan, като противокорабни балистични ракети или крилати ракети за наземно нападение.
Русия е насочила ядрени ракети към НАТО, Китай и Иран
Освен дизелово-електрически подводници, Китай управлява шест подводници с ядрени балистични ракети и шест атакуващи подводници с ядрена мощност, според доклада на Пентагона. Очаква се подводните сили на страната да нараснат до 65 единици до 2025 г. и 80 единици до 2035 г.
Междувременно Китай продължава да увеличава размера на своя подводен флот, способен да изстрелва усъвършенствани противокорабни крилати ракети, се добавя в доклада. Пентагонът също каза, че очаква общо 25 или повече подводници от клас Yuan да бъдат произведени за китайския флот до 2025 г.
В сравнение с Китай, всички подводници във ВМС на САЩ - подводници с балистични ракети и атакуващи подводници - се захранват от ядрени реактори. USS Минесота, усъвършенствана щурмова подводница от клас Вирджиния, е планирано да се разположи в Гуам през новата фискална година, започваща на 1 октомври.
* Във видеото: НАТО определи Китай като „решаващ поддръжник” на войната срещу Украйна
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!