През 2013 г. темпът на икономическия растеж в Китай ще е 7,5%, заяви отиващият си китайски премиерът Вън Дзябао в своя отчетен доклад за работата на правителството, изнесен на започналата в Пекин сесия на новия парламент, предаде ИТАР-ТАСС.
С нея ще завърши
процесът на предаване на властта на "пето поколение" лидери
Дванадесетият състав на Общокитайското събрание на народните представители (ОСНП) ще потвърди официално решенията, взети на 18-ия конгрес на управляващата Китайска комунистическа партия (ККП) през ноември миналата година.
Още оттогава е ясно кои ще са новите лидери на страната през следващите пет години. Основният въпрос на парламентарната сесия е как ще бъдат извършени кадровите промени по високите етажи на властта.
Ясно е, че за нов председател на Китайската народна република (президент на страната) ще бъде утвърден Си Дзинпин, новият лидер на ККП, а Държавният съвет (правителството) ще бъде оглавен от досегашния вицепремиер Ли Къцян.
По традиция китайският президент и премиер
заемат постовете за по два петгодишни мандата
Главната интрига е кой ще е новият вицепрезидент на Китай и потенциален следващ държавен глава. За фаворит е смятан Ли Юанчао, бивш завеждащ влиятелния Организационен отдел на ККП.
"БВП ще се увеличи с около 7,5% при укрепване на стабилността на развитието. Увеличаването на потребителските цени ще се удържа в рамките на приблизително 3,5%.
Заетостта в градовете ще нарасне с над 9 млн. души, а коефициентът на регистрираната градска безработица ще остане в границите на 4,6%", каза ръководителят на Вън пред делегатите.
Говорейки за прогнозите на правителството за икономическия растеж, той отбеляза, че осигуряването на увеличаване на БВП с не по-малко от 7,5 процента е важно за да "продължи стимулирането на развитието".
Вън говори за необходимостта от "ускорено трансформиране на модела на икономическо развитие и за структурно преустройство на икономиката, повишаване на качеството и ефективността на икономическия ръст за стимулиране на "устойчиво и здраво икономическо развитие".
2013 г. е важна година
"за полагането на здрава основа за пълно изграждане на среднозаможно общество",
каза още Вън.
През 2012 г. темпът на икономическия растеж в Китай е бил 7,8%, заетостта на населението в градовете се е увеличила с 12,66 млн. души, а увеличаването на потребителските цени - основният показател на инфлацията - е спаднало до 2,6 на сто.
Тази година китайското правителство ще съсредоточи усилията си върху поддържането на устойчиво и здраво развитие на икономиката, подчерта Вън.
По думите му правителството ще наблегне на разширяването на вътрешното търсене и развитието на регулирането на производствената структура. Той говори за необходимостта от развитие на селското стопанство, стимулиране на интеграцията на градското със селското население.
Китайският премиер каза, че урбанизацията на КНР и модернизирането на селското й стопанство се допълват.
Китай ще увеличи тази година военните си разходи с 10,7%
и те ще достигнат 740,6 млрд. юана (119 млрд. долара), съобщиха още от китайското правителство.
През последните над двайсет години бюджетът за отбрана на Китай се е увеличавал почти винаги с проценти, които са се измервали с двуцифрено число, отбелязва Ройтерс.
Бюджетът за вътрешната сигурност ще се увеличи с 8,7 на сто и ще бъде 769,1 млрд. юана, като за трета година поред ще е по-голям от бюджета за отбрана.
Трябва да ускорим модернизирането на националната ни отбрана и на въоръжените сили, за да укрепим китайската отбранителна и военна способност, цитира Ройтерс изявлението на Вън.
Той подчерта също, че трябва решително да се опазват суверенитетът, сигурността и териториалната цялост на страната, да се осигурява мирното й развитие.
Миналата година увеличението на бюджета за отбрана бе малко по-голямо - от 11,2 на сто.
Според чужди експерти обаче
китайският бюджет е под реалните разходи на страната
за модернизиране на въоръжените сили и това притеснява азиатските съседи на Китай и кара Вашингтон често да призовава Пекин да дава повече информация за намеренията си, отбелязва Ройтерс.
Китай неколкократно е заявявал, че светът няма защо да се бои от военните му разходи, които са му необходими само за отбранителни нужди и е посочвал, че парите, които отиват за Китайската народноосвободителна армия, бледнеят пред разходите на Пентагона.
Китай има териториален спор с Япония за групичка острови в Източнокитайско море. Виетнам, Филипините и други страни оспорват претенциите на Пекин за зони в Южнокитайско море, където се предполага, че има богати залежи на газ и петрол.
Китай демонстрира военните си амбиции, показвайки нова военна техника. В началото на 2011 г. бе извършен първият пробен полет на изтребител с технология "Стелт", пуснат бе на вода и самолетоносач. И в двата случая обаче ще са необходими години за доусъвършенстване на тези технологии.
Пекин освен това строи нови подводници, кораби и създава противокорабни балистични ракети, модернизирайки военноморските си сили, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!