К итай поднови предупрежденията си относно потенциалното използване на ядрени оръжия във войната между Русия и Украйна в отговор на неотдавнашните спекулации относно възможността САЩ да ги разположат в размирната страна, за да възпрат бъдеща руска агресия. Това посочва Newsweek.
„Китай обръща голямо внимание на ядрените рискове, предизвикани от кризата в Украйна, и неведнъж е повтарял, че не трябва да се използват ядрени оръжия и не трябва да се води ядрена война“, заяви говорителят на китайското външно министерство Мао Нин по време на редовната пресконференция в четвъртък.
Тя беше помолена да отговори на доклада на New York Times от миналата седмица, в който се цитираха анонимни американски служители, които са предложили връщането на ядрени оръжия в Украйна като част от дискусиите за възпиране на трета руска инвазия след евентуално договорено прекратяване на огъня.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Украйна наследи третия по големина ядрен арсенал в света, включващ приблизително 1900 стратегически бойни глави. Киев се съгласи да се откаже от тези оръжия в замяна на гаранции за сигурност от страна на САЩ, Обединеното кралство и Русия.
„При настоящите обстоятелства всички страни трябва да запазят спокойствие и да проявят сдържаност“, заяви Мао. „Необходими са съвместни усилия за охлаждане на ситуацията чрез диалог и консултации, за да се намалят стратегическите рискове.“
China Warns of Nuclear War Risk in Ukraine - Newsweek https://t.co/HfFqk6DwZz
— Prophecy Daily (@Prophdaily) November 29, 2024
Китай се опитва да се позиционира като неутрален играч в конфликта в Украйна, който продължава вече 33-ти месец. Въпреки това страната последователно избягва да определя руската инвазия през 2022 г. като такава и предоставя на Москва значителна икономическа и дипломатическа подкрепа.
Търговията със северната ѝ съседка и покупките на руски нефт и газ рязко нараснаха. В същото време Пекин засилва наративите на Кремъл, като същевременно цензурира антивоенните критики срещу Владимир Путин в китайските социални медийни платформи.
Китай също така задълбочи военното сътрудничество и дипломатическите си връзки с Кремъл, представяйки отношенията си като противовес на водената от САЩ глобална доминация.
Путин: Русия може да нанесе удари по правителствени сгради в Киев
Неотдавнашното решение на администрацията на Байдън да позволи на Украйна да използва предоставените от САЩ армейски тактически ракетни системи (АТАРС) за нанасяне на удари по цели на руска територия отново разпали опасенията за ескалация.
Анализаторите обаче твърдят, че рискът от ядрен отговор от страна на Русия е преувеличен.
„Въпросът за риска от ескалация постоянно витае в тази дискусия. Неудачно е, че той е зациклил в дебата за това дали всяко подобно използване на оръжие би довело до ядрен отговор, което със сигурност няма да стане“, пише Джак Уотлинг, старши научен сътрудник в Кралския институт на обединените служби (RUSI), в коментар миналата седмица.
Уотлинг подчертава, че Русия вече е ескалирала конфликта по различни начини, включително като е разположила хиляди съюзнически севернокорейски войски на руската фронтова линия.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който разкритикува безсрочната военна и финансова подкрепа на администрацията на Байдън за Киев, заяви, че ще постигне бързо приключване на войната чрез преговори на високо равнище.
* Във видеото: Най-опасните оръжия на Русия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!