К осмическият кораб „Шънчжоу-12” успешно се скачи с основния модул на китайската космическа станция. Операцията е била извършена изцяло автоматично.
Китай за първи път изпрати астронавти на космическата си станция. През последните шест месеца китайската космическа програма върна проби от повърхността на Луната и пусна шестколесен робот на повърхността на Марс.
Едновременно изключително сложни и предизвикателни начинания, показващи нарастващата технологична мощ на Китай, който вече се конкурира с целия останал свят.
Сега амбициозната китайска програма продължава с първата пилотирана мисия от пет години насам.
Китайският марсоход изпрати първи свои снимки
Тримата астронавти излетяха на кораба „Шънчжоу-12”, който беше изстрелян с ракетата „Великият поход”-2F Y12 малко след 9,22 ч. местно време от космодрума „Цзюцюан” в Северозападен Китай.
Стартът беше извършен при ясно време и почти идеална видимост в космическия център на края на пустинята Гоби.
Le Figaro: Космосът е като морето – който го контролира, владее всичко
Екипажът на мисията се състои от двама астронавти-ветерани, докато за третия това е първи космически полет.
Тяхната основна задача е да направят обитаем „Тянхъ” - първия модул на китайската станция, който беше изпратен в космоса през април. Цилиндърът в околоземна орбита е с диаметър 4,2 метра и дължина 16,6 метра. Той е основният компонент от това, което в крайна сметка трябва да се превърне в 70-тонна орбитална станция, състояща се от жилищни помещения, научни лаборатории и дори телескоп от клас „Хъбъл”.
Китай изпраща космически апарат на 15 млрд. км от Земята
Предвижда се астронавтите да прекарат на борда 3 месеца, което ще бъде най-продължителната китайска космическа мисия в историята.
Те също така ще проведат научни експерименти, ще тестват оборудване, ще извършат поддръжка и ще подготвят станцията за скачането на два нови модула през следващата година.
Без прецедент - китайски семена покълнаха на Луната
Китайската космическа станция ще бъде конкурент на международната такава, която се оперира съвместно от САЩ, Русия, ЕС, Канада и Япония.
Китай обяви, че е готов за международно сътрудничество, включително и астронавти от други държави.
Например, освен екипажа, „Шънчжоу-12” превозва още апарати за изследвания срещу рак, произведени в Норвегия, а от външната страна на „Тянхъ” ще работи направен в Индия телескопичен спектрограф за ултравиолетовите емисии, идващи от дълбокия космос.
China launches crewed spacecraft Shenzhou-12 in historic mission https://t.co/n5T3GquOb7
— Reuters China (@ReutersChina) June 17, 2021
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!