С поред някои анализатори Китай е изправен пред затруднение какво да прави с удобния съюз на руския президент Владимир Путин със севернокорейския върховен лидер Ким Чен-ун.
От една страна, ако Пхенян се сдобие с по-модерни руски военни технологии, все по-откритата враждебност на Ким може да изостри регионалната надпревара във въоръжаването. От друга страна, това може да предостави възможност за разделяне на вниманието на САЩ между Корейския полуостров и Тайван по време на конфликт с последния, върху който Пекин претендира за суверенитет.
През последните месеци режимът на Ким демонстрира, че е изоставил всякаква надежда за евентуално обединение с южната си съседка. Той измени конституцията си, за да обяви Сеул за "основен враг", разпусна групи, свързани със сътрудничеството между Севера и Юга, и срина паметника на обединението, издигнат преди десетилетия от бащата на Ким, Ким Чен Ир.
Северна Корея променя заплашително подхода си към Южна Корея
"Дълбоко сме обезпокоени от нарастващите отношения между Русия и КНДР (Северна Корея) и от това какво може да означава това за намеренията на г-н Ким", заяви високопоставен служител от администрацията на президента Джо Байдън по време на пресконференция на 27 януари. Това стана след последния кръг от разговори между съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан и китайския външен министър Ван И в Банкок, Тайланд.
Служителят каза, че Съливан е повдигнал въпроса за Северна Корея пред китайския си колега по време на разговорите. Те също така посочиха, че китайският заместник-министър на външните работи Сун Вейдун е ръководил делегация в Пхенян през същата седмица и заявиха, че "следващата стъпка ще бъде разговор между нашия пратеник и заместник-министъра на външните работи след завръщането му".
Предполагаемият военен обмен между Северна Корея и Русия вече предизвика загриженост сред САЩ и техните съюзници, особено Южна Корея и Япония.
Путин и Ким: Приятели в нужда (от боеприпаси)
Северна Корея е обвинявана, че предоставя ракети, артилерийски снаряди и друга техника, за да помогне за попълване на запасите на Москва, изчерпани от продължаващата война с Украйна, в замяна на модерни оръжия и технологичен опит.
В съвместно изявление от 9 януари държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се присъедини към външните министри на повече от 40 държави, които осъдиха предполагаемия трансфер на оръжия.
Близо 50 държави осъдиха Северна Корея заради снабдяването на Русия с ракети
Съветът за национална сигурност на САЩ твърди, че Пхенян е изпратил над 1000 контейнера с военно оборудване от Наджин, Северна Корея, до Дунай, Русия, между 7 септември и 1 октомври.
"Путин показа, че не е васал на Си, както някои анализатори обичат да го представят. Свръхспособността на Путин е да бъде разрушител и той може да създаде главоболия на Си", заяви в сряда пред Newsweek Тереза Фалън, директор на базирания в Брюксел мозъчен тръст Център за изследвания на Русия, Европа и Азия, визирайки китайския президент Си Дзинпин.
"Посягането на Путин към така необходимите муниции от Северна Корея за войната му в Украйна и предполагаемото прехвърляне на напреднали технологии и оръжия на КНДР в замяна накара Япония и Южна Корея да бъдат изключително обезпокоени", добави тя.
Тази повишена несигурност в Североизточна Азия може да убеди регионалните играчи да увеличат военните си разходи - "резултат, който е неблагоприятен за Пекин", каза Фалън.
Япония вече планира да повиши разходите си за отбрана до 2% от БВП, докато Китай е ангажирал значителни ресурси за брегова охрана, за да отстоява претенциите си върху спорните острови Сенкаку.
Китай може също така да се опасява, че САЩ могат да засилят участието си на Корейския полуостров, където са разположени над 28 000 военнослужещи, ако Северна Корея задейства оръжейни платформи, изградени по усъвършенствана руска технология, заяви старши анализаторът от Центъра за военноморски анализи Кен Гаус пред информационната агенция "Гласът на Америка".
САЩ и техните южнокорейски и японски съюзници вече са в повишена готовност с оглед на междуконтиненталните балистични ракети на Севера, като изстреляната през декември "Хвасон-18", за която се твърди, че е способна да достигне континенталната част на САЩ.
Предупреждение към САЩ: Северна Корея изстреля междуконтинентална балистична ракета
Други експерти смятат, че Пекин разглежда разрастващия се съюз между Москва и Пхенян като положително развитие.
"Сигурен съм, че заради себе си Пекин вижда повече добро, отколкото лошо, идващо от всичко, което вреди на интересите на САЩ и/или на свързаните с тях държави. Ето защо Си Дзинпин вероятно ще се усмихне на засиленото военно сътрудничество и обмен между Москва и Пхенян", казва пред Newsweek във вторник изследователят на Азия Шон Кинг, старши вицепрезидент на базираната в Ню Йорк консултантска компания Park Strategies.
"Смятам, че заплахата от координирана война на два фронта между Корея и Тайван е преувеличена, но въпреки това подозирам, че Пекин е нетърпелив да види как севернокорейските оръжия се справят в реална бойна ситуация срещу приятелски настроени към САЩ сили", каза той.
Междукорейските връзки продължават да се изострят заради взаимното изстрелване на сателити за наблюдение, съвместните военни учения на САЩ, Япония и Южна Корея и изоставянето на ключово военно споразумение между Севера и Юга, сключено през 2018 г. с цел намаляване на риска от военни действия.
На фона на напрежението с Пхенян: САЩ, Южна Корея и Япония проведоха военноморски учения
В доклад от 11 януари аналитичната група 38 North, фокусирана върху Северна Корея, заяви, че ситуацията на Корейския полуостров в момента е по-опасна, отколкото е била в който и да е момент след края на големите военни действия през 1953 г.
Видеото е архивно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!