К итайският президент Си Цзинпин подписа указа за влизане в сила на закона за националната сигурност на Хонконг, предизвикал опасения сред продемократичните активисти в града и осъждане от страна на правителства от целия свят, предаде ДПА.
Засега няма официално публикувани подробности какво предвижда законът, но според държавната информационна агенция Синхуа той влиза в сила от днес.
Преди Си да подпише указа, Постоянният комитет на Общокитайското събрание на народните представители (парламента), единодушно одобри приемането на закона.
В Китай Постоянният комитет на парламента сам по себе си е висш законодателен орган. С решението на Постоянния комитет на практика законът беше добавен към основния закон на Хонконг.
Китай прие спорен закон, притеснения за Хонконг
По-рано днес ръководителката на изпълнителната власт в Хонконг Кари Лам заяви пред Съвета за права на човека към ООН, че
"мнозинството от хората в Хонконг ще запазят своите основни права при новия закон за сигурността, приет от Китай, защото той се отнася за малка група престъпници".
Във видео обръщение към световната правозащитна агенция Лам оправда закона с аргумента, че правителството в Пекин не може да пренебрегва съпроводените с насилие протести, както и призивите за независимост и външната намеса. Според нея законът "запълва празнина" в законодателството и няма да наруши автономията на Хонконг.
"Основните права и свободи на преобладаващото мнозинство жители на Хонконг ще бъдат защитени", декларира Лам. По думите й законът наказва стачките, подкопаването на държавната власт, терористичните дейности и съглашателството с чужди сили.
Тя обвини в двоен стандарт чуждестранните правителства, които критикуват закона, и каза, че всяка държава има правото да приема национално законодателство за сигурността.
Ескалация, запалиха човек в Хонконг
Каква е истината за китайския комунизъм
Законопроектът цели да накаже тероризма, съучастието с чужди и външни сили, подривната дейност и отцепничество в мегаполиса. Преди няколко дни Ройтер написа, че се очаква той да бъде прокаран набързо преди 23-ата годишнина от предаването на Хонконг от Великобритания на Китай, която се отбелязва на 1 юли.
Главният редактор на "Глобал таймс" - таблоид, издаван от официалния орган на китайската компартия "Женмин жибао" - заяви в Туитър преди няколко дни, че най-тежкото наказание, което законът предвижда, е доживотен затвор, но не даде повече подробности.
Властите в Пекин и Хонконг нееднократно са казвали, че нормативният акт е насочен срещу шепа "размирници" и по никакъв начин няма да засегне правата и свободите в Хонконг, нито интересите на инвеститорите, пише Ройтерс.
Приемането на законодателството подготвя почвата за най-радикалните промени в начина на живот в бившата британска колония, откакто тя се върна под китайско управление преди 23 години. То освен това затвърждава следвания от страна на Пекин курс, който неминуемо ще доведе до сблъсък със САЩ, Великобритания и други западни правителства, според които законът нарушава широката автономия, с която се ползва градът след предаването си на Китай през 1997 г., отбеляза преди няколко дни Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!