П о време на неотдавнашно посещение във Вашингтон бившият посланик на Китай заяви, че Пекин няма да попадне в “капана” на тайванска война.
"Те ще предоставят военна помощ, ще доставят оръжия за прокси война, а китайците ще убиват китайци. Ние няма да попаднем в този капан", посочва Цуй Тианкай, бивш посланик на Китай във Вашингтон, визирайки САЩ, по време на събитието "Asia Spotlight 2024", организирано от Института за политика "Азиатско общество".
Във вторник Сенатът прие законопроект на стойност 95,3 млрд. долара за финансиране на пакети от помощи за Украйна, Израел и Тайван. Това проправя пътя за разглеждане на законопроекта от Камарата на представителите, включващ помощ в размер на 4,83 млрд. долара за подпомагане на съюзниците на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, заедно с Тайван.
China won't fall for US' Taiwan war 'trap,' former ambassador says https://t.co/ZfqR9wdaSK
— Michał Kudzia (@MikeKubus) February 14, 2024
Цуй говори за потенциален конфликт между САЩ и Китай относно съдбата на Тайван. Коментарите на бившия пратеник дойдоха в момент, когато напрежението относно бъдещето на Тайван остава движещ фактор в отношенията между САЩ и Китай.
По време на речта си във Вашингтон Цуй посочва също така, че азиатските страни трябва да работят за спиране на регионалното напрежение, за да не се задълбочи до нивата на Студената война, в противен случай вероятността от "опасно десетилетие" ще се увеличи.
Коментарите на Цуй от 25 януари дойдоха две седмици след избирането на Уилям Лай Чинг-те от Демократичната прогресивна партия за президент на Тайван, когото Пекин определи като "упорит сепаратист".
Подкупи, непрозрачна система и пълни джобове: "Системното гниене" на китайската армия
Цуй служи като пратеник на Китай във Вашингтон в продължение на осем години, преди да се оттегли от този пост през юни 2021 г. Сега той е съветник в официалния Китайски народен институт за външни работи, но в момента не заема никаква позиция за вземане на решения в китайската политическа система.
По време на пътуване до Сан Франциско през ноември китайският лидер Си Дзинпин поиска от САЩ да спрат да продават оръжия на Тайван. Въпреки това през декември Държавният департамент одобри продажбата на оръжия на острова на стойност 300 млн. долара. САЩ твърдят, че подобни продажби се регулират от Закона за отношенията с Тайван - политика, която позволява на Вашингтон да поддържа неофициални връзки с Тайпе, въпреки че Тайван е официално призната само от няколко държави.
"Китай ще осъществи обединението и това е неудържимо", заяви Си по време на срещата си на високо равнище с президента Джо Байдън през ноември, според китайската държавна информационна агенция “Синхуа”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!