89

С тратегията на САЩ да се борят срещу протекционизма с още повече протекционизъм не е нова. През 80-те години на XX век те я приложиха успешно спрямо Япония. Днес искат да спечелят с нея битката срещу Китай. Но сметката им няма да излезе, посочва "Дойче веле" (Deutsche Welle).

"Ако Китай не се беше отказал, щяхме да постигнем едно чудесно споразумение", написа Доналд Тръмп в Туитър в понеделник. Три дни по-рано обаче той вдигна двойно вносните мита за редица китайски стоки, с което всъщност направи помирението в търговския спор между двете най-силни икономики в света по-скоро невъзможно.

Пекин многократно е давал да се разбере, че няма да преговаря с опрян до главата пистолет. В отговор на "американския унилатерализъм и търговски протекционизъм" Китай обяви, че от юни налага мита на вносните американски стоки на обща стойност 60 милиарда долара. Тръмп обаче смята, че всичко върви по план. А икономическият му съветник Лари Кудлов добавя, че САЩ са на път да прекратят "продължаващите вече над 20 години нечестни търговски практики" на Китай. Още на следващия ден обаче Тръмп посмекчи малко позицията си: "Влязохме в малък сблъсък с Китай. Но ако Пекин все още иска да постигнем сделка, тази възможност все още е налице", заяви американският президент във вторник.

Стратегията на Вашингтон да се бори срещу протекционизма с още повече протекционизъм не е нова. През седемдесетте и осемдесетте години на миналия век президентите Ричард Никсън и Роналд Рейгън също използваха лоста с митата - срещу Япония. Навремето източноазиатската страна беше ограничила достъпа до вътрешния си пазар дори още повече, отколкото днес Китай. Токио насърчаваше целенасочено определени отрасли от икономиката си, а със средствата японските фирми предприемаха истинска експортна офанзива, с която САЩ не можеха да мерят крачка. "Ще ни изядат живи", беше казал Хенри Форд Втори, след като навремето "Тойота" изпревари американската компания.  

Автомобилният пазар беше само един от многото подобни примери. За някакви си 10 години търговският излишък на Япония в търговията със САЩ достигна 100 милиарда долара, което вкара двете страни в продължителна търговска война. Но това не доведе до никъде. Наложените от Вашингтон автомобилни мита и японските "доброволни" лишения дори доведоха до влошаване на американския търговски баланс, защото японските коли станах кът и се търсеха още повече. Като цяло обаче тогава Япония се намираше в много по-неизгодната позиция.

В сегашната търговска война ситуацията е различна - днес американците са много по-зависими от Китай, отколкото навремето от Япония. Да не говорим пък за това, че Пекин днес притежава съвсем различна геополитическа тежест, макар страната да е с много нисък БВП на глава от населението - приблизително колкото този на една България.

Най-големият кредитор на САЩ

С амбициозния си проект за "Нов път на коприната" Китай успява да си извоюва нови пазари по цялото земно кълбо. Освен това Народната република притежава "спестовна книжка" с най-големите валутни резерви в света. Пекин следи зорко да не изпада във финансови зависимости. В същото време страната е най-големият кредитор на силно задлъжнелите САЩ. В търговската война помежду им това е инструмент, който не трябва да се подценява. Освен това Тръмп мисли в къси рамки - от седмица за седмица, докато Китай планира дългосрочно - за години напред, ако не и дори за десетилетия. Затова е крайно нереалистично онова, което Тръмп твърди - че просто нямало да търгува повече с китайците, ако те не приемели неговите условия.

Двете държави са част от една глобализирана световна икономика, чиито отделни колелца са свързани неразривно помежду си. Дори само половин изречение за Китай и САЩ в поредния туит на Тръмп може да се отрази негативно на пазарите в Европа. На самия него това му е безразлично - най-много това да напомпа допълнително суетата му. Но дали американският президент ще успее да прогони злите духове, които сам повика? 

Годишно САЩ внасят продукция от Китай за 540 милиарда долара. Тръмп иска да убеди сега своите избиратели, че китайците веднага ще започнат да си плащат митата за внасяната от САЩ китайска продукция, от което в американската хазна ще постъпват милиарди. Той обаче не им казва, че увеличените американски мита ще се плащат основно от вносителите, а те пък от своя страна ще ги прехвърлят по-нататък по веригата - върху производителите и потребителите в САЩ. И днес много американски фермери и технологични компании вече изпитват последиците от наказателните мита. И за да ги успокои, президентът Тръмп трябваше да обещае на фермерите допълнителни субсидии.  

Защо САЩ не си търсят съюзници

Вместо да предизвиква сътресения на пазарите със своите постинги в Туитър, Тръмп би могъл да се поучи от опита с някогашния търговски конфликт с Япония. Така например той би могъл да съгласува действията си с други правителства, които също така имат интерес да накарат Китай да започне да спазва правилата на Световната търговска организация (СТО). В случая с Япония, през 1985 година САЩ се договориха с петте водещи индустриални държави (Г-5), с които сключиха в Ню Йорк т.нар. споразумение "Плаза". С него Япония се задължи да вдигне стойността на йената спрямо долара и по този начин да оскъпи експорта си. Тази стъпка се превърна в началото на края на японския икономически бум. Колебанията в обменните курсове впоследствие доведоха до рецесия, на която японците реагираха с рискови сделки на пазарите на акции и недвижими имоти, а прегрелият японски балон се спука окончателно към края на 1980-те години. Оттогава насам японската икономика се намира в стагнация. А след залеза на Съветския съюз и откриването на интернет САЩ успяха да си възвърнат предишното величие, макар и за кратко.

Твърде малко вероятно е сега Китай да регистрира нулев икономически растеж, а САЩ да възстановят едноличната си роля на глобален лидер. Затова и Доналд Тръмп откри втори фронт - срещу Европа. Президентът на САЩ няма никакво време за губене. Тръмп би могъл да използва всички отстъпки, които би си издействал от китайците, за да засили натиска над Европейския съюз. Тази стратегия обаче граничи с хазарта и показва само едно - САЩ са притиснати до стената.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 89
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

89 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Костадинов: Като кажат кога и къде, ще отидем</p>

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 1 час

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 4 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 5 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 5 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 5 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 6 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 6 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 6 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 7 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 7 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 7 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 7 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 7 часа

Районът е отцепен и се води разследване

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Свят Преди 7 часа

Това обяви високопоставен южнокорейски представител