В Пекин бе открит 18-ият конгрес на Китайската комунистическа партия (ККП), предадоха световните агенции.
Във форума, който се провежда при много строги мерки в сградата на парламента, участват 2325 делегати и "специално поканени лица" - министри, ръководители на държавни органи и видни обществени деятели.
Конгресът на партията, която има монопол върху властта в страната,
ще утвърди "петото поколение" китайски лидери
Китайското ръководство ще бъде сменено за първи път от едно десетилетие.
Делегатите ще изберат нов състав на Централния комитет на ККП, който от своята страна ще избере членовете на Политическото бюро. Те ще излъчат състава на Постоянния комитет към Политбюрото - висшия ръководен орган.
Очаква се досегашният генерален секретар на партията Ху Дзинтао, на 69 години, който е и председател (президент) на Китайската народна република (КНР), да бъде заменен на най-висшия партиен пост от 59-годишния вицепрезидент Си Дзинпин.
Ако традицията бъде спазена, Си трябва да бъде избран формално за президент на Китай през март догодина и да остане на поста два мандата от по пет години.
Ху Дзинтао прочете пред делегатите доклад, в който направи
равносметка на своето 10-годишно управление
Конгресът трябва да одобри доклада на Ху и да приеме промени в устава на партията, които отразяват промяната в нейната идеология.
Реформата в политическата структура е важна част от глобалните реформи на Китай, каза Ху пред делегатите. По думите му Комунистическата партия няма да позволи на ръководителите да злоупотребяват с властта си.
"Партията ще се грижи лидерите на страната да съблюдават закона в мисленето си и в действията си. Ние трябва да сме сигурни, че всички са равни пред закона", каза той.
Думите му припомнят скандала, който наскоро разтърси китайското ръководство.
Гу Кайлай, съпругата на бившия партиен лидер Бо Силай, през август беше осъдена на смърт за убийството на британски гражданин при отложено изпълнение на присъдата. Бо изпадна в немилост, беше изключен от партията и ще бъде съден.
Бо Силай е "злоупотребил с властта си, допуснал е сериозни грешки и носи голяма отговорност", бе посочено в декларация на Политбюро, разпространена чрез държавната информационна агенция.
Корупцията, която разяжда китайското общество, може да бъде фатална
за партията и да предизвика нейния срив, както и срив в държавата, предупреди Ху в речта си.
Ако ние се провалим при правилното решаване на този въпрос, това може да се окаже фатално, добави той.
В отговор на икономическите промени в национален и международен план трябва да се ускори създаването на нов модел на икономически растеж, основан на подобрено качество и изпълнение, каза още Ху.
Той даде да се разбере, че през следващото десетилетие Китай ще се съсредоточи върху ребалансирането на своята икономика.
Ху отбеляза, че устойчивото развитие, използването на научния потенциал и иновациите ще бъдат приоритет за дълъг период от време.
Втората икономика в света остава прекалено зависима от инвестициите и износа за сметка на вътрешното потребление, отбелязва АФП.
В последната си голяма реч Ху Дзинтао обобщи, че Китай ще продължи постепенното реформиране на своята политическа система по време на
следвания курс на "социалистическа модернизация",
но няма да следва западния политически модел. Трябва да се учим от политическия и културния опит на други страни, но не бива никога да копираме модела на западните политически системи, призова той.
В коментарна статия, публикувана преди конгреса в партийния официоз "Пийпълс дейли", Ху писа, че "социалните смутове, причинени от "шоковата терапия" в Русия, "радикалната реформа" в Латинска Америка или определени африкански страни, копиращи политическата система на САЩ, доказват че раболепното подражаване на западната демокрация ще доведе до бъркотия", посочва ДПА.
Агенцията отбелязва, че предстоящата смяна на партийното ръководство е провокирала призиви от страна на продемократични активисти и партийни членове за разширяване и ускоряване на политическите реформи в Китай, но речта на президента
изглежда е загатнала, че тази възможност е изключена
Китай трябва "неспирно да разширява и задълбочава бойната готовност, да повишава възможностите" на своите въоръжени сили, за да побеждава в локални войни, каза още Ху, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Създаването на
"здрава национална отбрана и мощни въоръжени сили"
е "стратегическа задача на модернизацията" в Китай - модернизация, необходима с оглед на заплахите за сигурността на страната, "традиционни и нетрадиционни", подчерта китайският лидер.
Поставена е задача да се ускори изпълнението на стратегическия план за модернизация на националната отбрана, по-специално за "механизация и информатизация" на въоръжените сили.
До 2020 г. механизацията трябва да бъде приключена и да се постигне "сериозен напредък" в информатизацията, уточни Ху.
В хода на този процес китайците "трябва да се ръководят от военните идеи на Мао Дзедун, от идеите на Дън Сяопин за армейското строителство през новия период, а също така от идеите на Дзян Дзъмин и на партията", изтъкна президентът.
"В света настават дълбоки и сложни промени, но мирът и развитието все тъй са лайтмотив на днешната епоха.
Изострят се обаче глобалните проблеми
в продоволствената, енергийната, информационната и мрежовата сигурност", констатира Ху Цзинтао.
Китай "непоколебимо ще води независима и самостоятелна мирна външна политика"; "никога няма да се подчиняваме на какъвто и да било натиск отвън", увери комунистическият лидер на страната.
Пекин ще продължи да участва дейно в работата на ООН, Г-20, Шанхайската организация за сътрудничество, групата БРИКС и други международни организации, добави президентът на КНР.
Във външнополитически план той призова Китай да се превърне в морска сила. В момента Япония и Китай са в напрегнати отношения заради споровете си за суверенитета на архипелаг в Източнокитайско море.
Освен президента,
премиерът Вън Дзябао и други висши китайски ръководители също трябва да се оттеглят
след форума в съответствие с правилата на ККП за възрастови ограничения и максимални периоди за заемане на постове.
Очаква се Вън да бъде заменен от вицепремиера Ли Къцян, който заедно с още няколко "изгряващи лидери" да влезе в могъщия Постоянен комитет към Политбюро.
ККП, която има 82 млн. членове, е най-голямата партия в света и има монопол върху властта в най-многолюдната държава в света, с население от около 1,3 милиарда души.
Очаква се Си Дзинпин да оглави партията, а впоследствие - и КНР, в момент, когато втората икономика в света търпи дълбока трансформация.
Четирима тибетци са се самозапалили през последните 24 часа в знак на протест
срещу китайското управление в хималайската област, предаде Асошиейтед прес, като се позова на базирана в Лондон активистка група.
Агенцията отбелязва, че това е станало в навечерието на открития днес в Пекин 18-и конгрес на управляващата Китайска комунистическа партия (ККП).
Базираната в Лондон група "Свободен Тибет" съобщи, че трима тибетски монаси, на 15 и на 16 години, са се самозапалили вчера следобед пред полицейски участък в югозападната китайска провинция Съчуан. 23-годишна жена се е самозапалила в съседната западна провинция Цинхай.
Това е най-големият брой самозапалвания на тибетци в Китай за един ден, отбеляза "Свободен Тибет". Десетки етнически тибетци се самозапалиха от март миналата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!