К итай съобщи, че във вторник вечерта е конфискувал тайванска лодка с петима членове на екипажа за незаконен риболов в териториалните си води.
Тайван поиска от Китай да освободи плавателния съд, както и мъжете, двама тайванци и трима индонезийци, които са задържани във Вейту, пристанище в югоизточната част на страната.
Тайвански официални лица потвърдиха пред BBC, че лодката е била конфискувана в териториалните води на Китай, на около 5,1 км от неговия бряг. Освен това тя е действала по време на годишната забрана за риболов през лятото на Китай от май до август.
"Риболовният кораб е нарушил разпоредбите за мораториума върху риболова и е тралирал незаконно в рамките на забранената зона", заяви Лиу Деджун, говорител на китайската брегова охрана.
Той също така обвини екипажа в използване на неправилни риболовни уреди и е "нанесъл щети на морските рибни ресурси".
Подобни спорове са често срещани в оспорвания 170-километров, който разделя Китай и Тайван.
Китай претендира, че Тайван е негова собственост, а протокът е само негова икономическа зона, въпреки че други държави, които плават в тези води, като Япония и САЩ, не признават това. През последните години китайските военни увеличиха натиска си върху Тайван.
От 2003 г. насам китайските власти са конфискували и задържали 17 регистрирани в Тайван плавателни съда за риболов по време на лятната забрана, сочат данните на Тайпе. Само през тази година Тайван също е задържал пет такива лодки от Китай.
Тайванските власти твърдят, че във вторник в 20:04 ч. местно време (12:04 ч. по Гринуич) са били предупредени от капитана, че служители от два кораба на китайската брегова охрана са се качили на борда и са задържали риболовния кораб.
Имало е кратко, но напрегнато противопоставяне, докато три кораба на тайванската брегова охрана са били изпратени да спасят лодката. Те обаче заявиха, че не са ги преследвали, защото към тях са се приближавали четири други кораба на китайската брегова охрана и те не са искали да ескалират напрежението.
Китайската брегова охрана твърди, че тайванците са използвали високоговорители, за да поискат освобождаването на рибарската лодка - и китайците са направили същото, като са помолили другата страна да не се намесва.
"По това време в морето имаше 40-50 рибарски лодки. Не знам защо се е насочил към моята лодка", казва собственикът на риболовния кораб пред местни медии. "Това никога не се е случвало преди - в миналото те просто те прогонваха, ако се приближиш твърде много".
Преди Пекин и Тайпе бяха по-гъвкави по отношение на риболовните флоти на другата страна, особено около крайбрежните острови на Тайван, които се намират изключително близо до китайския бряг.
Но през последните години Тайван налага по-строги мерки в своите води - в отговор на това, което според него е масово увеличение на бракониерството от страна на рибари от крайбрежната китайска провинция Фудзиен.
През февруари двама китайски рибари се удавиха, след като лодката им се преобърна, докато се опитваха да избягат от тайванска лодка на бреговата охрана. Оттогава китайската брегова охрана започна да патрулира по-настойчиво около отдалечените острови на Тайван.
Китай също така става все по-агресивен в налагането на това, което смята за свои морски претенции в региона. Неговата брегова охрана се е превърнала в най-видимата част от мащабната военноморска операция на Пекин.
Спорът с Филипините за редица рифове в Южнокитайско море привлече най-голямо внимание и предизвика загрижеността на Вашингтон.
Но китайската брегова охрана засили и действията си около контролираната от Япония група острови в Източнокитайско море, известни в Япония като Сенкаку, а в Китай - като Дяоюй.
Миналия месец корабите на китайската брегова охрана предприеха безпрецедентната стъпка да прогонят японските риболовни лодки в близост до островчетата. Това доведе до кратко противопоставяне между корабите на китайската и японската брегова охрана.
Това по-настойчиво поведение на Китай идва и само няколко седмици след като Пекин въведе нови морски разпоредби, които дават на служителите на бреговата охрана широки правомощия да се качват на борда, да претърсват и задържат кораби във всички води, за които Китай претендира.
Съгласно новите разпоредби чуждестранните граждани, за които се счита, че са нарушили "правилата за излизане и влизане", могат да бъдат задържани без обвинение за срок до 60 дни.
Смята се, че новите разпоредби са насочени най-вече към възпиране на филипинските рибари да навлизат в спорните рифове в Южнокитайско море.
Но морските учени побързаха да изтъкнат, че Китай има обширни, слабо дефинирани претенции към хиляди квадратни километри море, които се оспорват от всички негови съседи от Южна Корея до Индонезия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!