П устинята може и да не е първото място, където бихте очаквали оживление, но пустинята Кубучи в Северозападен Китай в момента не се подчинява на тази тенденция, тъй като амбициозен проект за изграждане на „Слънчева велика стена“ продължава да преобразява пейзажа.
След като бъде завършен - очаква се това да стане през 2030 г. - соларният парк ще бъде широк 5 км и ще се простира на 400 км по пясъка. Това може да изглежда доста малко в сравнение с Великата китайска стена, която е дълга 21 196 км, но нейното величие се дължи на мощността, а не на дължината.
Според държавния вестник „Чайна дейли“ максималният капацитет на соларния парк се очаква да бъде 100 гигавата, като досега са инсталирани 5,42 гигавата. Този капацитет ще бъде осигурен от милиони соларни панели, които ще използват приблизително 3100 часа слънчево греене годишно в пустинята.
China Building “Solar Great Wall” That Could Power Beijing And Beyond | Holly Large, IFLScience
— Owen Gregorian (@OwenGregorian) December 31, 2024
If successful, the solar farm could power the entire capital city by 2030.
Adesert might not be the first place you’d expect to be a hive of activity, but northwestern China’s Kubuqi… pic.twitter.com/CkkBfzF11x
Надяваме се, че след завършването си огромната слънчева електроцентрала ще произвежда достатъчно електроенергия, за да захранва столицата на страната Пекин.
Според China Daily през 2023 г. Пекин ще консумира 135,8 милиарда киловатчаса (kWh) електроенергия. Очаква се до 2030 г. фермата да генерира около 180 млрд. kWh електроенергия; ако енергийните нужди на столицата не се отклонят много повече от сегашните, това ще бъде достатъчно за захранване не само на Пекин, но и на околните райони. Това е и много повече от годишното производство на най-голямата слънчева ферма в света (също в Китай), което е сравнително скромните 6,09 милиарда kWh годишно.
Понастоящем Китай е най-големият емитент на парникови газове в света, като през 2021 г. е изпомпал 10,8 млрд. тона въглероден диоксид. Изчислено е, че соларният парк може да намали въглеродните емисии в региона с около 31,3 млн. тона, казва Ли Кай, служител в енергийната администрация, пред China Daily.
Надяваме се също, че соларната ферма ще допринесе за непрекъснатото озеленяване и предотвратяване на по-нататъшното разпространение на пустинята Кубуки, като администрацията на проекта има за цел да обработи близо 27 милиона хектара пустиня. Това би могло да се случи, като соларните панели „фиксират“ пясъка, действайки като спирачка за ветровете, които иначе биха позволили на дюните да се движат, и осигуряват сянка за растежа на растенията.
Идеята не е напълно неоснователна. Някога лишена от растителност поради постоянна паша, в продължение на близо 40 години проектите са довели до връщането на зеленина в една трета от пустинята Кубуки - 10,7 кв. км в и около съществуващата слънчева електроцентрала Джунма.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!