К итай възнамерява да въведе от 16 до 18 април забранена за полети зона северно от Тайван, съобщиха запознати, цитирани от Ройтерс. Източниците на агенцията, които са извън Китай и пожелават да останат анонимни, посочиха, че забраната ще засегне северния район за полетна информация (РПИ) на Тайван, и добавиха, че причината за въвеждането на ограниченията е неизвестна.
Засега няма коментар от външните министерства в Пекин и Тайпе.
Китай показа как напада Тайван, може ли да победи
Ден след като Китай симулира "съвместни прецизни удари" по Тайван по време на военни учения около острова, тайванският външен министър Джоузеф Ву осъди действията на Пекин в ексклузивно интервю за CNN и предупреди, че "изглежда се опитват да се подготвят да започнат война срещу Тайван".
"Погледнете военните учения, а също и реториката им, изглежда, че се опитват да се подготвят да започнат война срещу Тайван", каза Ву.
"Тайванското правителство гледа на китайската военна заплаха като на нещо, което не може да бъде прието, и ние я осъждаме."
Китай с ултиматум за Тайван: Сериозно предупреждение
Запитан дали Тайван има представа за времето на потенциалните китайски военни действия, като се имат предвид оценките на американското разузнаване, според които Си е инструктирал военните си да бъдат готови до 2027 г., Ву изрази увереност в тайванската подготовка.
"Китайските лидери ще помислят два пъти, преди да решат да използват сила срещу Тайван. И без значение дали това ще стане през 2025 г., 2027 г. или дори след това, Тайван просто трябва да се подготви", каза той.
Ученията изглежда отбелязаха първия път, когато китайският флот симулира удари на военни самолети, базирани на самолетоносачи, по Тайван.
Снимки, публикувани от японското командване, изглежда показват как китайският военноморски самолетоносач "Шандун" изстрелва самолети в Тихия океан източно от Тайван по време на сегашния кръг от учения около острова, като това ще бъде първият път, когато Китай симулира удари от военни самолети, базирани на самолетоносачи, по Тайван.
Пекин започна ученията в събота, ден след като тайванският президент Цай Инг-уен се завърна от 10-дневно посещение в Централна Америка и Съединените щати, където се срещна с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти и други американски законодатели.
Пекин ги определи като "сериозно предупреждение срещу заговора на тайванските сепаратистки сили с външни сили и необходим ход за защита на националния суверенитет и териториалната цялост".
Запитан дали разходите за подобно посещение не са твърде високи, Ву заяви пред CNN: "Китай не може да диктува как Тайван да си създава приятели. И Китай не може да диктува как нашите приятели искат да покажат подкрепа на Тайван".
Пекин проведе подобни мащабни военни учения около Тайван през август миналата година, след като тогавашният председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети острова.
Тези учения включваха изстрелване на китайски ракети над острова - нещо, което досега не е наблюдавано при сегашните учения.
Тайван и Китай се управляват поотделно от края на гражданската война преди повече от седем десетилетия, в която победените националисти избягаха в Тайпе. През 90-те години на миналия век Тайван премина от авторитарно управление към демокрация и понастоящем е класиран като една от най-свободните юрисдикции в Азия от Freedom House, базирана в САЩ организация с нестопанска цел.
Япония вдигна изтребители заради китайски самолетоносач близо до Тайван
Управляващата китайска комунистическа партия обаче претендира за самоуправляващия се остров като за своя територия, а през последните години, с нарастването на властта си, китайският лидер Си Дзинпин ясно изрази амбициите си да се "обедини" с острова - ако е необходимо, със сила.
След срещата си Макрон изглежда постави под въпрос дали Франция трябва да се намесва в тайванската криза, като заяви пред репортери, че "най-лошото би било да се мисли, че ние, европейците, трябва да станем последователи по тази тема и да се адаптираме към американския ритъм или китайската свръхреакция". По-късно френски официални лица заявиха, че коментарите му са били погрешно интерпретирани. Ву заяви пред CNN, че Тайпе е поискал от Франция разяснения.
"Все още се опитваме да разберем какво казва той и какво означава това чрез френското правителство", каза Ву, въпреки че отбеляза, че "френското правителство показва подкрепа на Тайван".
Тъй като напрежението между САЩ и Китай се влоши по отношение на Тайван, президентът Джо Байдън заяви, че САЩ ще защитят острова с военни средства, ако Китай го нападне, въпреки че представители на администрацията настояват, че САЩ остават ангажирани с политиката си на "един Китай".
По силата на Закона за отношенията с Тайван САЩ са правно задължени да предоставят на Тайван отбранителни оръжия, но официалните лица обикновено остават преднамерено неясни по въпроса дали САЩ биха защитили Тайван в случай на опит за китайска атака.
Макар Ву многократно да подчертава, че "защитата на Тайван е наша собствена отговорност", той отбелязва, че с отношенията си със съюзниците в региона "Съединените щати изглежда са по-решени от всякога да създадат ситуация, (така че) Китай да знае, че военната му атака срещу Тайван ще бъде свързана с висока цена. И ние оценяваме Съединените щати за това, че имат такава позиция".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!