Н а виртуална среща в Ханой 15 държави от Азиатско-Тихоокеанския район постигнаха мащабно споразумение за световна търговия - най-голямото в света като брутен вътрешен продукт на страните, участващи в него. Това стана след осем години преговори. Новината съобщи виетнамският премиер Нгуен Суан Фук.
Регионалното всеобхватно икономическо споразумение (РВИП/RCEP) предвижда създаването на гигантска зона за свободна търговия между десетте страни от АСЕАН (Индонезия, Малайзия, Филипините, Сингапур, Тайланд, Бруней, Мианмар, Камбоджа и Виетнам), Китай, Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия. Страните от споразумението произвеждат 30% от световния БВП, а населението им възлиза на 2,2 милиарда души.
Идеята за пакта е от 2012 г. и е смятана за китайския отговор на подобна американска инициатива, която впоследствие отпадна. Индия също се очакваше да се присъедини към него, но се отказа, опасявайки се, че пазарът й ще бъде залят от евтини китайски стоки.
Когато заработи, споразумението ще намали митата, ще създаде общи търговски правила и ще улесни веригите за доставки. То ще обхваща търговия, услуги, инвестиции, електронна търговия, телекомуникации и авторски права.
China and 14 other countries agree to set up the world’s largest trading bloc, encompassing nearly a third of all economic activity, in a deal many in Asia are hoping will help hasten a recovery from the shocks of the pandemic. https://t.co/G4XavZrMiu
— The Associated Press (@AP) November 15, 2020
"От началото на 2020 година коронавирусната пандемия обхвана повече от 200 страни и територии, създавайки предизвикателства в социално-икономическата и политическата сфера и намалявайки мобилността на търговията и инвестиционните потоци в света", каза днес виетнамският премиер и добави, че от началото на годината се полагат и усилия проблемите да се решават чрез преговори.
Китайският премиер Ли Къцян каза, че подписаното днес Регионалното всеобхватно икономическо споразумение (РВИС/RCEP) в Ханой е победа за световната икономика. Подписването на споразумението е не само знаково постижение на източноазиатското регионално сътрудничество, но също така и победа на мултилатерализма и свободната търговия, каза Ли Къцян в реч на виртуалната срещата на върха.
Очаква се Китай да бъде един от големите печеливши от споразумението, като би могъл да прибави 85 милиарда долара към брутния си вътрешен продукт (БВП) според оценките на американския Институт за международна икономика Питърсън.
Австралийският премиер Скот Морисън каза, че подписването на споразумението е победа за австралийските фермери и подкрепя работните места.
Търговската ни политика цели изцяло да подкрепи австралийските работни места, да увеличи възможностите за износ и да гарантира отворен регион с още по-стабилни вериги на доставка, посочи в изявление Морисън.
Китай и Русия ускоряват бягството от долара
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!