22

П рез последната година правителствата в Пекин и Техеран бяха притиснати по няколко линии. Китай се намира в тежка търговска война с Вашингтон на фона на напрежение в Южнокитайско море и обтягане на дипломатическите отношения заради намесата в Хонконг. В същото време, Иран, който е основен партньор на Китай, издиша под икономически санкции след провала на ядреното споразумение от 2015, а от две години насам иранските градове са свидетели на протестни вълни. Ето защо не е случайно, че Иран и Китай опитват да намерят все повече допирни точки в опит да отговарят на натиска от САЩ.

Великобритания забрани 5G оборудване от Huawei, Китай я обвини в заговор със САЩ

В първата седмица на юли, външният министър на Иран, Мохамад Зариф, призна по време на парламентарна сесия, че правителството преговаря с Китай за 25-годишно партньорство, което ще включва над 400 милиарда долара китайски инвестиции в различни сектори на иранската икономика. Проект на споразумението беше пуснат в западни медии, като американското издание „Ню Йорк Таймс“ обобщи 18-те страници на документа. Според изданието, текстът на споразумението е от юни и изчаква одобрение от иранския парламент, което говори, че някои от точките все още не са изчистени и двете страни продължават разговорите и в момента.

Пактът между Техеран и Пекин ще е мащабен: той ще увеличи обмена на разузнавателна информация и партньорството в областта на сигурността, включително планирането на съвместни мисии в Сирия и Ирак, където Китай има интереси, а Иран установено влияние; споразумението предвижда също инвестиции през китайски компании в иранската железопътна система, пристанища и телекомуникационната инфраструктура, а в замяна Китай ще получава редовни доставки на петрол за срок от 25 години на ексклузивно ниски цени (които не се споменават в документа). По този начин, Пекин ще инкорпорира Техеран в своята глобална инициатива „Един път, един пояс“, която се простира чак до Африка и Европа.

Китай подписа спорния закон за националната сигурност на Хонконг

Отчаянието на Техеран го тласна в обятията на Китай, който има технологията и апетита за иранския петрол. Иран е един от най-големите нефтопроизводители в света, но износът му, който е и най-големият източник на приходи за хазната, се понижи рязко, след като администрацията на Тръмп започна да налага санкции през 2018 г. От своя страна, Китай е най-големият вносител на петрол в света с повече от 10 милиона барела на ден през 2019 г.

Сблъсъкът Индия - Китай е начало на по-голяма криза

За първи път идеята за това споразумение беше предложена от китайският лидер Си Дзинпин през 2016 година – преди избирането на Тръмп. Това показва колко трудно би било на американския президент да принуди Техеран да седне отново на масата за преговори за ядреното споразумение, което отне години на преговори, в които участие взе и Китай. Сега, когато икономиката им е пред колапс, иранците търсят спасителен пояс именно в Пекин. Китайската администрация, която също е в лоши отношения с Тръмп, изглежда е готова да поеме риска. Времето го позволяват – САЩ са във вътрешна криза, а Тръмп прави всичко възможно, за да изтегли все повече американски сили от горещи точки като Близкия изток и Африка: две зони, в които Китай е особено активен. Въпрос на време е и други държави да последват примера на Иран, и да подпишат договори с Пекин с желание да отслабят хватката на санкциите. За Иран подобно партньорство е добро дошло, защото би дало възможност не само за свежи средства в икономиката, но и за печелене на проекти за реконструкцията на Сирия в ущърб на Русия, с която оспорват влиянието си върху сирийското правителство. Това, че Китай е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН също дава сигурност, тъй като Пекин прави всичко възможно да не позволи на администрацията на Тръмп да удължи оръжейното ембарго над Иран, което се очаква да изтече в края на тази година.

Възможността за толкова мащабно споразумение с Китай предизвика реакции от ирански политики и анализатори. Някои критикуват администрацията на президента Хасан Рухани, че си затваря очите за вкараните в лагери над 1 милион мюсюлмани в Западен Китай. Сделката трябва да бъде одобрена от парламента в Техеран, който е доминиран от хардлайнери, противници на Рухани. Наскоро те го обвиниха, че не е посрещнал сериозно пандемията от Covid-19, която направи от Иран най-голямото огнище на коронавируса в Близкия изток. Иранските националисти критикуват президента пък за провала на ядрената сделка.

Скандално: САЩ се опитват да спрат "Северен поток" с брутални методи

Макар партньорството с Китай да има потенциал да повлияе на живота на милиони иранци с проекти в по-слаборазвити райони като Северозападен Иран, то стана повод за междуособици сред елита в Техеран. Най-видим критик до този момент е бившият президент Махмуд Ахмадинеджад, който предупреди в своя реч миналия месец, че ръководството на страната „разпродава държавата“ и подписва споразумения „зад гърба на иранския народ“. Повод за коментарите му са китайски проекти, включени в споразумението, които се отнасят към летища и пристанища от жизненоважно значение за Иран. Едно от въпросните пристанища е в Джаск, намиращо се точно на входа на Персийския залив, откъдето преминава и голяма част от световния петрол. Протокът е от стратегическо значение за САЩ, чиято Пети флот е разположен в Бахрейн. Китай вече изгради серия от пристанища в Индийския океан, създавайки линия от Южнокитайско море до Суецкия канал. Привидно търговски по характер, пристанищата имат и военна стойност, което позволява на бързо развиващия се флот на Китай да разшири обхвата си.

Тръмп: Китай е виновен за "масово убийство"

Въпреки опозицията, има силни сигнали както в Пекин, така и в Техеран, че споразумението ще бъде прието. В този случай, това партньорство ще създаде сериозно напрежение в Азия, като Индия – която съвсем наскоро влезе в пограничен сблъсък с китайската армия – вече даде заявка, че ще противодейства на китайския проект „Един път, един пояс“. Много вероятно е споразумението да има отражение както в икономическо, така и геополитическо отношение в момент, когато САЩ, Великобритания и други западни държави, дават заявка, че смятат да контрират влиянието на Пекин в глобален план. Лондон вече обяви, че ще извади „Хуауей“ от изграждането на 5G мрежата във Великобритания, а до 2027 ще бъде прекъсната изцяло инфраструктурата на компанията, обвинявана , че шпионира в полза на Китайската комунистическа партия. На фона на тези новини, навлизането на Китай в Иран, през който може да бъде достигната гладната за проекти Сирия и пазарите в Йордания, Египет и Ирак, е не само добре дошло, но и нужно за Пекин.

Коментари 22
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

22 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

България Преди 7 минути

Той отговори на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ, която посочи, че първата политическа сила не е направила нищо досега, за да сформира мнозинство

Тувалу

Правителството на Тувалу прави дигитално копие на страната

Свят Преди 12 минути

Изправени пред такава екзистенциална заплаха, какво бихте направили?

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

България Преди 48 минути

Срещата ще бъде за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента

Анджелина Джоли и децата ѝ на премиерата на Eternals

Анджелина Джоли за децата си: Много са затворени

Любопитно Преди 1 час

„Нито едно от децата ми не иска да бъде пред камера на този етап“ и никой от тях не иска да се занимава с актьорско майсторство, споделя звездата

Повдигнаха обвинения на румънец, опитал се да избяга от полицията при гонка с мигранти

Повдигнаха обвинения на румънец, опитал се да избяга от полицията при гонка с мигранти

България Преди 1 час

Той е бил осъждан с влязла в сила присъда за същото деяние и е бил в изпитателен срок

„Време за туризъм” в „Темата на NOVA“

„Време за туризъм” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Физическо насилие, заплахи и грабежи в столичен мол: Има задържани

Физическо насилие, заплахи и грабежи в столичен мол: Има задържани

България Преди 1 час

Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата

<p>Известен холивудски продуцент е открит мъртъв в дома си</p>

Почина популярен холивудски продуцент

Свят Преди 1 час

Кал Бойнгтън е намерен мъртъв в дома си в Калифорния

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

България Преди 2 часа

Бориславова призова да не бъде хвърляна цялата отговорност върху "Демократична България", които имат своята позиция да не гласуват заедно с "Възраждане"

<p>Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния

Свят Преди 2 часа

Падналият сняг доведе до по-ранно отваряне на ски курорти

Петков призова ГЕРБ-СДС да оттегли своя кандидат за председател на НС

Петков призова ГЕРБ-СДС да оттегли своя кандидат за председател на НС

България Преди 2 часа

Изборите бяха преди 26 дни, оттогава първата политическа сила не е започнала разговори с нито една партия, каза той

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Свят Преди 2 часа

Чарлз III беше коронясан в Уестминстърското абатство на церемония, на която присъстваха високопоставени гости от цял свят

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

България Преди 2 часа

Страната има много остра потребност от редовно правителство, отбеляза той

Десетки убити при израелски бомбардировки в Ливан и Газа

Десетки убити при израелски бомбардировки в Ливан и Газа

Свят Преди 2 часа

Израел е ударил южните предградия на Бейрут на няколко вълни

<p>Села в Ловешко обезлюдяват заради липса на вода</p>

Жители на засегнатите от водната криза села обмислят да ги напуснат

България Преди 2 часа

Водната криза в Ловеч и областта се задълбочава, а, решенията не изглеждат близо