Кипърското правителство подаде оставка след силен обществен и политически натиск.
То обаче ще продължи да работи до извършаването на широка реорганизация, съобщи правителственият говорител Стефанос Стефану.
Кипър изпадна в политическа криза, след неудобни разкрития, последвали експлозия във военноморска база недалеч от Лимасол, при която загинаха 13 души, 61 бяха ранени и бе унищожена най-голямата електроцентрала в страната. Президентът Димитрис Христофиас бе подложен на критики за решението си да внася електричество от Северен Кипър, а партиите от опозицията и хиляди кипърски гърци обвиниха политиците и кабинета, че не са се вслушали в предупрежденията за опасност от взрив.
Малко по-рано днес двамата министри от Демократическата партия (ДИКО), по-малкия партньор в двупартийната правителствена коалиция в страната, връчиха оставките си на Христофиас.
Става въпрос за министрите на търговията, промишлеността и туризма Андонис Пасхалидис и на здравеопазването - Христос Пацалидис.
По-рано този месец вече се оттеглиха и министърът на външните работа на Маркос Киприану, министърът на отбраната и началникът на Националната гвардия.
Тази сутрин Христофиас свика извънредно правителствено заседание, на което
поиска оставките
и на останалите министри, предаде кипърската агенция КНА.
Вчера ръководството на ДИКО прикани представителите си в кабинета да го напуснат с цел да насърчи правителствени промени. Оставките на Пасхалидис и Пацалидис са в отговор на този призив.
ДИКО поиска от президента да направи ремонт и да сформира правителство на широка основа, което да се справи по-добре с последствията от експлозиите на 11 юли.
Предстои днес Христофиас да се срещне с лидера на ДИКО Мариос Кароян. Очаква се тази среща до голяма степен да предопредели дали двата коалиционни партньори - комунистическата партия АКЕЛ и ДИКО,
ще подновят съвместното си управление заедно с други сили или ще пристъпят към "развод".
За днес е насрочено и заседание на партията АКЕЛ, на което ще се разискват проблеми, свързани с икономиката и кабинета. АКЕЛ одобрява поисканите от президента оставки на всички министри.
В. "Филелефтерос" твърди, че президентът държи списъци с имена, но все още не се е спрял на нито едно от тях за места в кабинета. Вниманието му било насочено към хора, движещи се в политическото пространство на по-широката десница.
Президентът Христофиас обаче заяви, че самият
той няма намерение да подава оставка.
"Народът ме е избрал и аз съм отговорен пред народа, а не пред медиите", заяви Христофиас.
Кризата в Кипър е и икономическа. Анализатори предупредиха, че той може да стане четвъртата страна в еврозоната, която да се нуждае от стабилизационни кредити от ЕС и МВФ. Рейтинговата агенция "Мудис" понижи рейтинга на Кипър с две степени от А2 на Baa1, определяйки прогнозата за страната като "негативна".
Агенцията посочи сред причините за решението си, големите пакети гръцки облигации в кипърски банки, както и икономическите последици от експлозиите в базата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!