Кипър ще поеме председателството на Европейския съюз (ЕС) през юли 2012 г. независимо от съпротивата и заплахите от страна на Турция, заяви кипърският президент Димитрис Христофиас, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Искам да кажа на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган и на външния министър Ахмет Давутоглу, че Кипър ще получи председателството на ЕС, независимо от това дали те искат или не, допълни Христофиас.
Неотдавна Ердоган предупреди, че отношенията на Анкара с Евросъюза ще бъдат напълно замразени, ако Република Кипър поеме на ротационна основа председателството на ЕС без преди това да е решен кипърският проблем.
Република Кипър стана член на ЕС през 2004 г. и през юли 2012 г. е нейн ред да поеме ротационното председателство на съюза.
Кипърският държавен глава заяви, че
близките месеци ще са определящи
за мирните преговори за решаване на проблема за острова.
Най-новият тур на междуобщностните преговори в Кипър започна през септември 2008 г. под егидата на ООН, но досега на него не е отбелязан съществен напредък.
На 30 и 31 октомври в Ню Йорк ще се състои тристранна среща на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун с лидерите на двете разделени общности в Кипър, на които ще бъде дадена оценка за водените досега преговори.
Междувременно ДПА цитира проектодоклад на Европейската комисия, в който се казва, че Турция ще бъде предупредена следващата седмица
да се въздържа от заплахи спрямо Кипър.
Изпълнителният орган на ЕС ще представи в сряда годишния си доклад за страните, които се стремят към членство в блока. Според проекта, с който се е запознала ДПА, Европейската комисия ще подтикне към "въздържаност от всякакви заплахи, източници на търкания или действия, които биха могли да навредят на съседските отношения и мирното разрешаване на спорове".
Европейската комисия ще поиска също "по-голяма координация" между външните политики на Турция и ЕС. Анкара засили в последните години контактите си със страни като Сирия и Иран на фона на продължаващо влошаване на отношенията с Израел, посочва ДПА.
Същевременно ЕК ще предложи да започне
"нов конструктивен етап" в отношенията между Турция и ЕС,
признавайки със съжаление, че за повече от година преговорите за членството на Турция е било невъзможно да се придвижат напред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!