Г лавният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши ще посети София съвсем скоро.
Това съобщи тя в интервю за БНР, след като днес бе даден официален старт на Европейската прокуратура в Люксембург.
Кьовеши не уточни какво има предвид под "съвсем скоро", но допълни, че ще даде информация на по-късен етап.
Запитана за конкретните причини, поради които Европейската прокуратура отхвърли 6-има от общо десетимата кандидати за европейски делегирани прокурори от България, Кьовеши отговори:
"Ние си имаме вътрешните процедури и като се опираме на тях, трябва да проверим дали кандидатите отговарят на критериите за изборност. Има и други, като например опита, който те притежават, за да разследват финансови измами. В някои от случаите кандидатите нямаха прокурорски опит, за да изготвят обвинения или да правят пледоарии в съда".
Лаура Кьовеши допълни, че институцията е следвала европейски критерии, като е трябвало да приложи едни и същи правила за всички 22 страни.
"Не можем да правим отстъпка за никого", бе категорична тя и допълни, че очаква новите кандидатури възможно най-бързо, за да може Европейската прокуратура да е напълно действаща.
"Поставянето днес на началото на работата на Европейската прокуратура е исторически миг", заяви на пресконференция ръководителят на новата институция на ЕС Лаура Кьовеши по-рано днес.
"Носим огромна отговорност, работата ни е пряко свързана с правата на европейските граждани", добави тя.
ВСС избра 10 делегирани прокурори
По нейните думи успехът на прокуратурата може да повиши доверието в ЕС до невиждани равнища.
"Нашата цел са икономическата и финансовата престъпност - най-голямата заплаха за всяко демократично общество, подценявана, недостатъчно съобщавана, често дори поощрявана в полза на организирани престъпни групи, които работят за подмяна на законната власт. Ще имаме работа с хора, които не се спират пред изключителна жестокост, за да си осигурят безнаказаност", каза Кьовеши.
Откриха процедура за 10 европейски делегирани прокурори за България
Новата Европейска прокуратура, която бе създадена през 2017 г. като независим от Еврокомисията орган, който да преследва престъпления срещу бюджета на ЕС, официално започва работа от днес (1 юни). Ръководител и европейски главен прокурор е Лаура Кьовеши, която преди това ръководеше румънската Агенция срещу корупцията.
Правната комисия прие да има прокурор, който да разследва главния прокурор
Европейската прокуратура, със седалище в Люксембург, е наднационален орган и ще разследва най-вече финансови измами, засягащи финансовите интереси на ЕС, включително и свързани с ДДС, когато надхвърлят 10 млн. евро. Ще разследва и сигнали за активна и пасивна корупция, както и всички други незаконни дейности, които са неразривно свързани с престъпления срещу бюджета на ЕС. Ще си сътрудничи с ОЛАФ, службата за разследване на измами.
България е сред 22-те държави членки, които излъчиха магистрати за европрокуратурата. Първоначално прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет посочи и следователи наред с прокурори. Но през април Лаура Кьовеши отхвърли четирима и одобри трима наши кандидати и поиска България да излъчи нови.
Окончателно: Ще има прокурор, разследващ главния
👩⚖️⚖️ The European Public Prosecutor's Office starts its operations today. The @EUProsecutor will investigate and prosecute crimes affecting the EU budget such as:
— EU Council (@EUCouncil) June 1, 2021
📌#fraud
📌#corruption
📌money laundering
📌cross-border VAT fraud
More info on #EPPO 👉 https://t.co/RKgmHDrEdJ pic.twitter.com/DR9FntbVRo
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!