С евернокорейският лидер Ким Чен-ун устрои голямо празненство в чест на своите ядрени учени и специалисти, участвали в шестия и най-голям ядрен опит на Пхенян преди седмица, съобщи официалната агенция на КНДР КЦТА, цитирана от Ройтерс.
За да изрази признателността си към ядрените учени и други представители на военния и партиен връх, допринесли за опита с атомна бомба миналата неделя, Ким даде банкет, включващ художествено представление и фотосесия със самия него.
КЦТА не уточнява кога се е състояло празненството. На 9 септември Северна Корея отбеляза годишнина от основаването си - 1948 г.
Как Ким изигра света с атомната си бомба
САЩ са готови да използват ядрено оръжие срещу КНДР
ВИЖТЕ КИМ С БОМБАТА И ОТГОВОРА НА ЮЖНА КОРЕЯ
На разпространените от севернокорейската агенция снимки Ким позира широко усмихнат в сградата на Народния театър в Пхенян заедно с двама видни ядрени учени: Ни Хон-соп, ръководител на севернокорейския Институт за ядрени оръжия, и Хон Сун-му, заместник-завеждащ отдела на Корейската трудова партия за военната индустрия.
North Korea marks its founding holiday with a gala party for its nuclear scientists https://t.co/rCYAPt5heH
— The New York Times (@nytimes) September 10, 2017
Ни и Хон изиграха ключова роля в севернокорейската ядрена програма, като по време на полеви инспекции и изпитания на оръжия стояха близо до Ким, включително на последния ядрен опит. Ни е бивш директор на Центъра за ядрени изследвания в Йонбьон, най-важния ядрен обект на Пхенян, а Хон също е работил там, като главен инженер. Ни и Хон са включени в черни списъци на ООН, САЩ и Южна Корея.
На банкета Ким е заявил по адрес на двамата специалисти, че те са "поели водещата роля в постигането на главната цел - да се доизградят държавните ядрени сили" в съответствие с политиката му на паралелно ядрено и икономическо развитие.
"Последното изпитание на водородната бомба е голяма победа, спечелена от корейския народ с цената на кръвта му, докато затягаше коланите в трудните времена", е казал севернокорейският лидер.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг осъди "безразсъдното поведение" на Северна Корея, като го нарече
глобална заплаха", която "изисква глобален отговор",
включително и по линия на НАТО, съобщи Ройтерс.
"Ние сега сме изцяло фокусирани върху това как да допринесем за мирно разрешаване на конфликта", посочи Столтенберг. В изявление за Би Би Си и британският министър на отбраната Майкъл Фалън подчерта, че военен конфликт трябва да бъде избегнат на всяка цена.
N. Korea’s behavior is ‘global threat’ & requires global response, including from NATO – Stoltenberg https://t.co/FUt7xFMlZU
— RT (@RT_com) September 10, 2017
Германският канцлер Ангела Меркел предложи Берлин да участва в потенциални международни преговори за слагане край на севернокорейската ядрена и ракетна програма. "Ако е необходимо нашето участие в преговори, веднага ще кажа Да", казва Меркел в интервю за днешния брой на вестник "Франкфуртер алгемайне зонтагсцайтунг". Тя споменава преговорите в многостранен формат, които доведоха до споразумението за иранската ядрена програма. Тогава те бяха водени от САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Франция и Германия.
Меркел казва още, че смята за възможни преговори в подобен формат и за конфликта около севернокорейската ядрена програма. По думите й Европа и особено Германия трябва да са готови да вземат дейно участие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!