К ийр Стармър ще обяви амбициозните си планове за историческо разширяване на ядрената енергия в Англия и Уелс, като обещава да използва голямото мнозинство на Лейбъристката партия, за да направи възможно изграждането на нови ядрени обекти в цялата страна.
Съобщението идва след призива на министър-председателя към технологичните компании да работят съвместно с правителството за изграждане на малки модулни реактори (SMR), които да осигуряват енергия за захранване на енергоемки AI центрове за данни в Обединеното кралство.
Стармър заяви, че ще „премине през nimbyism” (бел.ред. NIMBY е акроним на израза "не в задния ми двор", отнася се до съпротивата на жителите срещу предложените промени в техните общностии) и предупреди новите си депутати от селските и крайградските райони, че ще „пробие”, ако се срещне със съпротива. Той добави, че ще използва множеството на своята партия, за да осигури подкрепа.
Премиерът подчерта, че очаква малки ядрени реактори да бъдат построени до 2032 г. и те да станат често срещано явление в цяла Великобритания. Той намекна, че правителството може да предложи намаляване на сметките за електричество на жителите, които живеят в близост до нови ядрени съоръжения.
За първи път правителството ще позволи изграждането на ядрени проекти извън осемте предвидени за това ядрени зони, което означава, че нови обекти могат да бъдат изградени навсякъде в страната. Реформите в планирането ще проправят пътя за изграждането на малки реактори, които според Стармър досега са били почти невъзможни според предишните правила.
Но и новите реактори ще срещнат значителни предизвикателства преди да бъдат построени. Все още няма работещи търговски SMR по света, а много от проектите разчитат в значителна степен на държавно финансиране. Стармър обясни, че новите правила, които предстои да бъдат разкрити, означават, че ядрена енергия ще бъде възможна в целия регион.
„Това означава, че ще има реактори в райони, където хората дори не са предполагали, че ще има нещо ядрено близо до тях. И да, ще трябва да преминем през това“, каза той.
Когато беше попитан дали би позволил блокиране на предложенията от свои депутати, той отговори: „Не — това е мястото, където се провалихме толкова дълго в тази страна. Всеки е готов да одобри инфраструктура и промени, но когато става въпрос за конкретния им район, те започват да възразяват. Трябва да пробием това. Имаме предимството на голямо мнозинство, което ще ни помогне.“
Стармър отправи покана към технологични гиганти като Google, Meta и Amazon да инвестират в центрове за данни с изкуствен интелект във Великобритания, които да бъдат захранвани от малки ядрени реактори. „Те наистина искат да изградят центрове за данни и са наясно, че захранването е основен проблем, така че това е в техен интерес“, заяви той. „Ще има смисъл, защото това ще осигури финансиране и тласък на развитието.“
Стармър подчерта, че няма да прави компромиси по отношение на безопасността: „Не може да има компромис с ядрената безопасност.“ Той отбеляза, че новите SMR ще бъдат „по-бързи за изграждане, по-малки и ще бъдат поставени в непосредствена близост до съоръжения, които имат нужда от енергия“.
Той също така сподели, че правителството е отворено към възможността местните жители да получават компенсации от сметките си за енергия, подобно на ангажимента за изграждане на нова зелена инфраструктура. „Принципът е ясен“, заяви той.
Премиерът добави, че не очаква да покани китайски компании да инвестират в новата ядрена програма, в контекста на разногласия по отношение на предишни ядрени проекти, и уточни, че проектът ще бъде осъществяван с „доверени партньори“.
Промените, които започнаха да се разработват няколко месеца преди Лейбъристите да спечелят миналогодишните избори, ще приведат ядрения сектор в съответствие с другите форми на енергийно производство. Тези промени могат да позволят изграждането на ядрени проекти в индустриални райони като Teesside или в близост до университети като Оксфорд и Кеймбридж, където се планира изграждането на центрове за данни с изкуствен интелект.
Източници от индустрията обаче отбелязват, че промени в планирането ще бъдат полезни в дългосрочен план, но не са основната пречка пред SMR. Rolls-Royce, която се надява да изгради няколко малки ядрени реактора през следващото десетилетие, преди това критикува забавянето на правителствените процедури за закупуване на реактори. Компанията се състезава с трима северноамерикански конкуренти.
Стармър призна, че правителството трябва да взима решения по-бързо.
Лейбъристите виждат ядрената енергия като ключова политическа линия за разрастване, като посочват, че Зелените, Либералдемократите и Шотландската национална партия са против ядрената енергия. „Вместо да предприемем действия и да отключим потенциала на ядрената енергия, Великобритания преживя десетилетие забавяне при последователни правителства на торите“, заяви източник от правителството. „И дори сега SNP (Шотландската национална партия) категорично отказва да я подкрепи. А Зелените са против както ядрената енергия, така и пилоните за възобновяема енергия.“
Въпреки че новите планове бяха приветствани от ключови фигури в индустрията, Greenpeace изрази загриженост, като подчерта, че ядрената индустрия има дълга история на неуспехи и извънредни разходи.
„А що се отнася до нерешения проблем с управлението на ядрените отпадъци, правителството изобщо не споменава този въпрос“, посочиха от организацията.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!