Лидерите на НАТО трябва да определят т.нар. киберотбрана - защитата на компютърните мрежови системи, за един от приоритетите на Алианса, заяви американският заместник-министър на отбраната Уилям Лин, цитиран от ДПА.
По думите на Лин това решение трябва да бъде взето на срещата на върха на НАТО в Лисабон през ноември.
В момента НАТО разработва нова стратегическа доктрина за отбранителното си планиране през следващото десетилетие.
Досега дебатите бяха съсредоточени главно около
проблемите на ядрената политика и противоракетната отбрана
Изказването на втория човек в Пентагона обаче изглежда ще разшири дебата, отбелязва агенцията.
От жизнено значение е НАТО да работи за гарантиране на киберсигурността като една от ключовите си мисии през XXI в., заяви Лин.
Страните членки на НАТО вече разполагат със собствени системи за защита на военните и правителствените компютърни системи от евентуални атаки.
НАТО също разполага с център за киберотбрана, чиято задача е да защитава компютърните мрежи на организацията от хакери.
Тези системи за киберотбрана обаче
все още не са обединени в рамките на официално сътрудничество
между държавите членки.
НАТО покани Русия на разговори с лидерите на страните членки на Алианса в Лисабон през ноември с надеждата това да доведе до задълбочаване на сътрудничеството в сферата на сигурността, предаде Ройтерс.
Северноатлантическият съюз очаква отговора на Москва на поканата за разговори в кулоарите на срещата на върха на НАТО в португалската столица на 19 и 20 ноември.
НАТО се надява да засили сътрудничеството с Русия по проблеми като войната в Афганистан и системата за противоракетна отбрана, която трябва да осигури защита на европейските страни членки на алианса от евентуално ракетно нападение от страна на Иран.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен съобщи на пресбрифинг в Брюксел, че външните министри на страните от пакта ще се срещнат с руския си колега Сергей Лавров в Ню Йорк на 22 септември в кулоарите на сесията на Общото събрание на ООН.
Той изрази надежда, че срещата "ще придаде нова енергия" на сътрудничеството между НАТО и Русия в Афганистан и по въпроса за борбата с тероризма, пиратството иразпространението на ядрени оръжия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!