У частниците в срещата във Виена се съгласиха, че трябва да се ускорят усилията по слагане край на конфликта в Сирия със започване на преговори между правителството и опозицията на 1 януари, изготвяне на нова конституция до 6 месеца и произвеждане на свободни и честни избори до 18 месеца.
Това заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери, цитиран от Асошиейтед прес и Ройтерс.
Кери добави, че петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН са се договорили да се приеме резолюция с призив за прекратяване на огъня в Сирия.
Все още обаче няма съгласие за кои воюващи в Сирия групировки да важи то. От това примирие със сигурност са изключени "Ислямска държава", Джебхат ан Нусра и редица други терористични групи, заяви Кери.
На този етап няма съгласие за бъдещето на сирийския президент Башар Асад,
отбеляза Кери, цитиран от Франс прес.
Съдбата на Асад е сред основните препъни-камъни на преговорите за Сирия, като Русия и Иран отхвърлят исканията този техен съюзник да напусне властта.
САЩ са уверени, че оставането на Асад на власт няма да помогне за решаване на стоящите пред Сирия проблеми, заяви Кери, цитиран от ТАСС.
"Нито диктатор, нито терористи са решение на сирийската криза", заяви той.
В знак на уважение към трагедията след атентатите в Париж държавният секретар на САЩ направи изявлението си в тази част на френски език.
"Международният тероризъм трябва да бъде заличен от лицето на Земята.
Изпълнени сме с решимост да обединим всичките си усилия за тази цел", каза той.
Кери поднесе съболезнованията и подкрепата си към френския народ.
"САЩ заедно с Франция и Европа ще се борят срещу терористите в Европа. Всички сме ужасени и дълбоко опечалени от извършените в Париж терористични нападения. Както каза президентът Обама, това бе нападение не само срещу парижани, а срещу цялото човечество. САЩ са готови да окажат на Франция цялата необходима помощ за залавянето на чудовищата, извършили тези престъпления", каза държавният секретар на САЩ.
В петък вечерта, при различни нападения в Париж загинаха най-малко 128 души, стотици други бяха ранени. Сред жертвите на терора има и български гражданин.
Отговорност за атентатите пое джихадистката групировка "Ислямска държава", а френският президент Франсоа Оланд окачестви атаките като "акт на война".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!