Д омовете, близо до фронтовата линия, са белязани от снаряди. Дълбоките последици от войната са видими в разрушените къщи на хората и тухлите и плочките, които някога са представлявали дом. За това съобщава CNN.
„Да, страх ме е“, казва Валентина, жителка на Ню Йорк, Украйна. "Много съм изплашена."
Къщите в Ню Йорк в Украйна в момента се продават само за около 70 долара. Това е така, защото селището се намира на няколкостотин метра от фронтовата линия и е лесна мишена за обстрел.
Контролно-пропускателният пункт в края на селището бележи и края на нормалния живот. Отвъд него украинските правителствени войски се изправят срещу подкрепяните от Русия бунтовници, окупирали град Горловка.
След осем години война и временни примирия напрежението тук отново нараства.
— Reuters Pictures (@reuterspictures) February 21, 2022
В петък, 18 февруари 2022г., е имало 1566 нарушения на примирието от 2015г. по цялата граница. Това констатира Специалната мисия за наблюдение на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Това е около четири пъти над средното за изминалата седмица.
Много анализатори, особено в САЩ, смятат, че това може да е началото на по-голяма инвазия, която може да включи 190 000 руски войници, включително бунтовници в Източна Украйна - като тези, които стрелят с минохвъргачки в близост до град Горловка.
Според президента на САЩ Джо Байдън руският президент Владимир Путин е решил да нахлуе в Украйна.
По време на посещението на CNN в Украйна екипът е чул най-малко осем експлозии само за час. Хората, които живеят в близост до фронтовата линия, чувстват безпокойство, но и апатия.
— Reuters Pictures (@reuterspictures) February 20, 2022
От CNN разказват за Людмила Пономаренко, която срещнали по време на разходката ѝ с дъщеря ѝ Лилия по улиците на селището.
Детската площадка, където си играе Лилия, се намира сред развалините на къща. Денят е слънчев, но Людмила казва на Лилия, че звуците от обстрела, които се чуват в далечината, са гръмотевици.
„Тя не разбира“, казва Людмила. "Но много скоро тя ще разбере, защото е на три. Така че сега мислим дали да останем тук."
Бащата на Лилия е запознат с трагедиите на войната. Той е спешен помощник в съседен град. Трудно му е да проумее бъдещето, в което ще трябва да живее дъщеря му.
„Правя всичко възможно, за да осигуря всичко необходимо за нея“, казва Андрей Пономаренко. "Но все пак не мога да променя реалността." „Няма стабилност в страната“, казва той.
— Reuters Pictures (@reuterspictures) February 18, 2022
Всички са запознати с риска.
Къщата на Сергей Педик, електротехник, е разрушена от бомба, паднала в двора му преди години. На него не му се вярва, че войната ще се задълбочи.
„Другари, ако искаха да нахлуят, щяха да нахлуят“, казва той. "Но те не нахлуват. Защо не нахлуват? Защото имат здрав разум."
Дворът му е осеян с метални конструкции, които използва за ремонт на стар трактор.
Зеленчукова градина допълва приходите му, а десетина кокошки снасят яйца през цялата зима, стига да са правилно хранени.
Независимо дали войната се задълбочи или не, той и жена му ще останат. „Няма да напуснем родината си“, казва той. „Родината си е родина.“
Дори и да няма пълна руска инвазия, жителите на ул. "Словянская" живеят в примитивни условия. Водата тече само по два часа на ден, всяка сутрин. Така че, ако Валентина, която предпочита да използва само собственото си име, и 36-годишният ѝ син Максим искат вода следобед, те трябва да отидат до общ кладенец, за да напълнят своята кофа с вода.
Валентина, знае, че животът на ул. "Словянская" не може да продължи вечно.
"Свикнахме с това, с обстрела. Преди се криехме в мазето. Сега не го правим. Просто седим и чакаме. Каквото стане, да става."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!