Освобождаването на атентатора от Локърби може да събори шотландското правителство, твърдят британските медии.
На 21 август местното министерство на правосъдието реши по хуманни причини да пусне 57-годишният Абдел Басет ал Меграхи, който страда от рак на простатата в последен стадий.
Той беше осъден на доживотен затвор през 2001 г. за участие в атентата срещу полет 103 на американската компания "ПанАм" на 21 декември 1988 г. Самолетът, който превозвал предимно американски граждани от Ню Йорк, беше взривен над шотландското село Локърби. В катастрофата загинаха всичките 259 души на борда - пътници и екипаж, и 11 на земята.
Негодуванието от решението на кабинета в Шотландия се засилва и го изправя пред битка за оцеляване, пише британският "Таймс".
Опозиционните
партии в Шотландия подготвят вот на
недоверие
във връзка с решението. Шотландският премиер Алекс Салмънд потвърди, че ще подаде оставка, ако депутатите гласуват против него, посочва изданието.
Вестникът припомня ожесточените критики, отправени през почивните дни от САЩ към освобождаването на Меграхи, който се върна в Либия и бе посрещнат като герой.
Британският премиер Гордън Браун вече бе критикуван от опозицията за отказа да направи изявление по случая, изтъква "Таймс".
Според авторите
министърът на бизнеса, иновациите и
занаятите Питър Манделсън също ще бъде
питан какъв интерес има от освобождаването
на Меграхи, след като станало ясно, че
през последните четири месеца е имал
две срещи със сина на Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам
В редакционна
статия "Таймс" отбелязва "наивността"
на Шотландия, непресметнала последиците
от освобождаването на човек, осъден
като замесен в смъртта на 270 души.
Решението на шотландския кабинет ще подкопае престижа на Шотландия и позициите й в света, прогнозира изданието, цитирано от Би Би Си.
Според "Таймс"
в САЩ се чуват призиви да бъдат бойкотирани шотландските и британските стоки
Един от местните сайтове апелира по-специално да не се купува скоч, а годишният износ на тази напитка за САЩ надхвърля 500 млн. долара, пише вестникът.
След срещата на бившия британски премиер Тони Блеър с Муамар Кадафи през 2004 г. бързо се разширяват британско-либийските икономически връзки, напомня британският "Гардиън". През 2008 г. вносът на петролни продукти от Либия достигна почти 1 млрд. лири, пише вестникът.
"Гардиън" цитира Сейф ал Ислам, който заявил пред Меграхи: "На всички преговори, засягащи британските интереси в Либия, винаги съм поставял въпроса за вашето освобождаване".
Меграхи се готви
да напише книга,
в която ще се обяви за невинен, ще разкаже за живота си в затвора и ще съобщи нови данни за експлозията на боинга над Локърби. Това съобщава за "Таймс" представителят на Либия в Шотландия Абдулрахман Суеси.
Лондонският "Индипендънт" не вижда признаци "фурорът да се уталожва". Расте натискът върху британския премиер Гордън Браун да наруши своето учудващо мълчание около освобождаването на атентатора от Локърби, след като се разбра, че преди шест месеца е обсъждал тази развръзка с полковник Кадафи, пише "Дейли телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!