Ч овечеството изхвърля в атмосферата на Земята десетки пъти повече въглероден диоксид и други въглеродни съединения от всички вулкани на нашата планета, въпреки факта, че 99,8% от въглерода е под повърхността.
Путин за Грета Тунберг: Може да ви разочаровам, но …
Това опровергава популярния аргумент на противниците на тезата за антроморфния характер на глобалното затопляне, че вулканите отделят по-голямо количество въглероден диоксид в атмосферата от хората.
Имаме 18 месеца да спасим планетата
Целта на продължило десет години проучване на учени от Вашингтонския център за наблюдение на въглерода (Deep Carbon Observatory) е да се установи цялото количество въглерод на нашата планета и да се разбере дали настоящите въглеродни емисии в атмосферата наистина са нещо изключително в историята на Земята.
Общото количество въглерод на повърхността и в атмосферата на нашата планета учените оценяват на около 43 500 гигатона. Според тях това е само 0,2% от всичкия въглерод на Земята - 1,85 милиарда гигатона. По-голямата част от него - 99,8%, обаче е дълбоко под повърхността.
Петролен гигант предупреди за глобалното затопляне
Вулканите и вулканично активните образувания, като пукнатини в земната кора, отделят около 0,3-0,4 гигатона въглерод годишно. Човечеството изхвърля в атмосферата между 40 и 100 пъти повече.
С малки изключения през последните 500 милиона години Земята поддържа балансиран въглероден цикъл – тоест в нея се връща толкова въглерод, колкото изпуска. Основен източник на въглерода доскоро са били вулканите. А по-голямата част от него е поглъщана от океаните и се отлага в седиментни скали, след което се връща в земните недра чрез субдукцията на плочите.
Има едно голямо изключение в този цикъл – сблъсъкът с гигантски астероид, довел до измирането на динозаврите преди 65 милиона години. Според учените обаче човечеството годишно изхвърля в атмосферата повече въглерод от въпросния катаклизъм.
„Скептиците могат да вярват, че вулканите се съревновават с човечеството при въглеродните емисии, но това изобщо не е така”, коментира Мари Едмъндс, професор по вулканология и петрология в „Кеймбридж”.
Според професор Селина Суарес от университета в Арканзас, „сега достигнахме нивото на въглеродна катастрофа, което е малко отрезвяващо”.
Всички масови измирания в историята на Земята са ставали заради измамения на климата и промени в състава на атмосферата. В миналото те са причинявани от вулканична активност, сблъсъци с гигантски метеорити или и двете. Обикновено обаче периодът на измиранията се измерва с хиляди или десетки хиляди години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!