Кризата в японската АЕЦ "Фукушима" е била причинена от човешки грешки.
Това е установило разследване, проведено от японския парламент.
Катастрофата е можела да бъде предвидена и спряна, а последствията от нея са можели да бъдат ограничени от по-адекватна човешка реакция, се казва в документа.
В доклада са описани сериозни грешки в действията както на правителството, така и на оператора на централата "Тепко".
Според разследващите сред причините за катастрофата са и културните порядки в Япония и нежеланието да се поставят под съмнение заповеди от висшестоящи.
"Аварията не е била природна, а техногенна катастрофа. Атомната централа не е била подготовена нито за силно земетресение, нито за цунами", се изтъква в доклада.
Комисията посочва като виновник за аварията "Тепко" и правителствените служби, натоварени с ядрената дейност.
"Отговорните структури не са взели подходящи мерки, за да се гарантира сигурността на централата и на населението в околните райони", се казва в документа.
В предварителния си доклад за причините, довели до инцидента, комисията разкритикува по-рано действията на експертите от "Тепко" през първите дни след аварията, също и недостатъчно своевременното информиране на гражданите в Япония за събитията във "Фукушима-1".
Данните от доклада на парламентарната комисия се разминават с резултатите от вътрешното разследване, осъществено от "Тепко" в края на миналата година.
Компанията твърди, че основна причина за аварията е била вълната цунами, чиято височина - близо 15 метра, е надхвърлила всички прогнози на сеизмолозите.
При аварията в АЕЦ "Фукушима-1" миналата пролет се стопиха изцяло горивните пръти в три ядрени реактора и обширни територии бяха замърсени с радиоактивни вещества.
Наложи се от зоната да бъдат евакуирани близо 80 хиляди души.
В момента проблемните енергоблокове са в състояние на студено спиране и се подготвят за изваждане на ядреното гориво. Междувременно
в Япония отново заработи реактор на АЕЦ, за пръв път след аварията във Фукушима
В префектура Фукуи, западно от Токио, започна да подава електричество първата японска атомна електроцентрала, която отново бе пусната, след като миналогодишното цунами доведе до спиране на всички ядрени централи, съобщиха осведомителните агенции.
Третият реактор на АЕЦ "Ои" е първият, който е рестартиран след силното земетресение и катастрофалната приливна вълна, предизвикала авария в АЕЦ "Фукушима-1".
Реакторът бе пуснат отново въпреки вълната от протести в цяла Япония. Четвъртият реактор на "Ои" ще бъде пуснат на 17 юли. Подновяването на работата на един реактор няма да може да реши енергийната криза, обхванала Япония, но чувствително ще облекчи зависимостта на префектура Фукуи от топлоелектрическите централи.
Според специалисти започналата експлоатация на "Ои" на практика ще реши въпроса с недостига на електричество в региона. Властите обмислят и пускането на още реактори.
Преди аварията във "Фукушима-1" в Япония работеха 50 ядрени реактора, които осигуряваха около 30 на сто от необходимата й електроенергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!