Т ерористичните атаки на 17 август в Барселона и Камбрилс, в които загинаха 15 души от нападатели, лоялни на "Ислямска държава", дойдоха като кошмар, лоша изненада не само за жителите на каталунските градове, но и за европейците като цяло.

Кола се вряза в пешеходци в центъра на Барселона

Барселона не е случайна цел, какво ще последва

Изненада имаше и сред външните наблюдатели и анализаторите. Ако говорим за тези събития, в Испания не е имало подобни атаки, свързани със серията нападения на "Ислямска държава" през последните две години, а държавата като цяло има ниски нива на радикализация. Само 200 души са заминали за Сирия и Ирак, за да се присъединят към различни джихадистки групи, което е минимално спрямо над 1700 от Франция, 1200 от Великобритания, 900 от Германия и 600 от Белгия.

На пръв поглед "Ислямска държава" не поддържаше толкова активна мрежа от пропагандни канали на испански език, подобно на тези на арабски, френски или английски.

По-внимателен анализ, обаче, показва нещо различно: че Испания всъщност не е толкова изненадваща цел. Атаки бяха планирани и извършени в страни като Швеция и Финландия, въпреки че са държави, които не са известни с джихадистка активност.

Скандинавското спокойствие, което ражда джихадисти

През последната година, "Ислямска държава" инструктира своите симпатизанти и агенти да атакуват обекти в близост до местата, където живеят. В момента няма йерархия на нападенията – дали ще е в Лондон, Париж, Маями или Камбрилс, всяка атака обслужва целите на групировката.

Испания може би не изглежда така важна за джихадистите като Франция или Великобритания, но не е забравена (каквото казаха джихадистите за Балканите в своите издания, впрочем).

Въпреки минималната роля на Мадрид в коалицията срещу "Ислямска държава" с предоставяне на обучения за местни военни сили и логистична подкрепа, влиянието му в Северна Африка е основен стълб в пропагандата на глобалните джихадистки движения.

Ислямското наследство на Испания я прави основна цел и за нея се говори постоянно в пропагандата на джихадистите, които експлоатират т.нар. „мечтата за възстановяване на халифата“ в Ал Андалус – държава, просъществувала на територия на част от днешна Испания до 1492 г. след осем века на контрол на Иберийският полуостров. По тази причина, Испания е основна тема в пропагандата на може би всяка джихадистка група.

За изследователите, атаките в Каталуния са били само въпрос на време

Испания няма толкова активни джихадистки мрежи подобно на Франция, но напоследък се наблюдава надигане. От 2013 г. насам, испанската полиция е арестувала най-малко 200 души по обвинения за съпричастност към радикални групи. Големият брой е следствие не само на радикализация, но и на ексклузивните права на испанският контратерористичен апарат, който черпи опит от десетилетията на борба срещу баските сепаратисти и особено след бомбените атаки през 2004 г., извършени от "Ал Кайда".

И ако атаката в Испания в крайна сметка не е така неочаквана, същото се отнася и до избора на цел. Последните изследвания показват, че Каталуния има високи нива на джихадистка активност – много по-висока от всички останали райони на Испания, освен испанските анклави Сеута и Мелиля, разположени на мароканския бряг.

Тези изследвания откриват, че четирима от всеки десет души, арестувани в Испания за връзки със сирийски или иракски джихадисти, живеят в Каталуния, въпреки че регионът посреща едва 16% от имигрантите в Испания от държави с предимно мюсюлманско население.

Някои от най-добре организираните опити за атаки и мрежи на територията на Испания, са също открити на територията на Каталуния.

Защо Каталуния произвежда джихадисти?

От една страна е маргинализацията. През 2007 г. Държавният департамент на САЩ предупреждава, че каталунските мюсюлманите живеят в периферията на испанското общество, не говорят езика, често са безработни и имат малко места за практикуване на религията си достойно. Тези фактори, съобщава Държавният департамент, могат да послужат за основа на терористична активност и привличане към организации. Още тогава опасността се е смятала за явна, но властите не са предприели нищо за подобряване на условията.

И все пак, тук става дума за Каталуния – един от най-богатите региони. Мюсюлманите, живеещи в райони като Андалусия страдат от същите проблеми, но в по-голям размер.

Важен факт, който се пропуска често в анализите, е салафистката активност в Каталуния. За последните двадесет години, властите наблюдават увеличаване на броя на салафистките джамии – около 60-70 – в зоната, наричана от контратерористичните звена в Испания „Салафистки коридор“. Става дума за територия, простираща се от южните градове като Тарагона, които са сърцето на каталунският салафизъм, до малките градчета в провинция Херона в близост до френската граница.

Този „коридор“ е съставен от мрежа от джамии, които в повечето случаи представляват всъщност гаражи или изоставени сгради, разположени в малки и средни по големина градове като Рипол, откъдето са и повечето извършители на атаките в Барселона и Камбрилс. Тези селища са дом на големи общности от марокански земеделци, които получават помощи от салафистки организации (най-вече базирани в Кувейт), вместо от държавата и по този начин попадат под влиянието им.

И все пак, салафизмът, проповядван в повечето от тези джамии е консервативен, но не и насилствен. Властите, обаче, често свързват заплахите с тази мрежа. Меморандум от 2011 г. на испанския Национален център за разузнаване, заявява, че последствията от финансирането на салафистки джамии от чужди организации, е насочено срещу интеграцията и създава гетоизиране и паралелни общности. Връзката между каталунските салафистки мрежи и нападателите е ясна. Младежите, участвали в атаките в Барселона и Камбрилс, са посещавали тези джамии и вероятно са попаднали под влиянието на имами, пътували до Сирия и Ирак.

Самовзривяване и разрушения на паметници планирали терористите

Въпреки всичко, испанската и каталунската полиция и контратерористични звена остават едни от най-добрите в Европа. Липсата на ресурси и проблемът със споделянето на информация, обаче, е всеобщ проблем в ЕС. Испания разчита особено на добрите си връзки с мюсюлманските общности на своя територия – връзки, които често са се отплащали в превенцията на атентати. 

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Светлин Митев е големият победител в “Sesame Турнири на волята”

Светлин Митев е големият победител в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 1 час

Добрин Добрев бе определен за най-атрактивен участник

МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

Свят Преди 3 часа

Протестите ще обхванат ключови сектори като обществения и въздушния транспорт, образованието и здравеопазването

Меган Маркъл сподели нови снимки на децата си Арчи и Лилибет

Меган Маркъл сподели нови снимки на децата си Арчи и Лилибет

Любопитно Преди 5 часа

Меган и Хари много рядко споделят снимки на децата си в социалните мрежи

Трагедия в Луковит: 12-годишно момче пребито, бащата твърди, че е хвърлено от мост

Трагедия в Луковит: 12-годишно момче пребито, бащата твърди, че е хвърлено от мост

България Преди 5 часа

Работата по изясняване на обстоятелствата около инцидента продължава

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

Свят Преди 6 часа

Семействата на загиналите при пожара в Кочани търсят отговори

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

България Преди 6 часа

Той препоръчва на прокурорите в цялата страна да искат от съда налагането на „задържане под стража”

Мерц: Европейското единство е „под заплаха“ от войната на Русия в Украйна

Мерц: Европейското единство е „под заплаха“ от войната на Русия в Украйна

Свят Преди 7 часа

Алиансът на Мерц ХДС/ХСС ще встъпи в длъжност на 6 май

,

Светът между две снимки

Свят Преди 7 часа

Две снимки ще останат запечатани в историята на дипломацията през 2025 г. или дори отвъд пределите на тази година

Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Свят Преди 7 часа

Спасителите се отзоваха повторно, когато алпинистът се връща, за да вземе мобилния си телефон

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

България Преди 7 часа

Министерството планира на 7 или 8 май да представи концепция за промени в рамковите учебни планове

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Свят Преди 7 часа

Американският лидер все повече се разочарова от президентите Владимир Путин и Володимир Зеленски

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Любопитно Преди 7 часа

Разкрития, шеги и истински истории от телевизионната кухня само в “Капките Podcast”

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Свят Преди 8 часа

Берлин иска Европейската комисия да възприеме по-широко определение за отбранителните разходи

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

Свят Преди 8 часа

В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

България Преди 8 часа

В инцидента е участвала колата на Валентин Михов