В язовира Сау екипи с малки лодки работят усилено по изваждането на риба с мрежи. Идеята е те да бъдат извадени, преди да умрат и да изгният във водата, което я прави негодна за консумация от човека.
Нивото на водата тук е спаднало толкова ниско - под 10% от капацитета на язовира - че вече има риск водата да бъде замърсена с тиня. Ето защо, докато рибата се отстранява, останалата вода на Сау се източва надолу по течението на реката в друг резервоар.
"Опитваме се да прехвърлим водата колкото се може по-бързо, защото качеството сега през зимата беше добро, [но] през пролетта ще стане много, много лошо и се опитваме да извлечем цялата риба, която можем да намерим там", каза Самуел Рейес, директор на Каталунската агенция по водите (ACA).
Drought in Catalonia. https://t.co/vonLOd6VuI #Catalunya pic.twitter.com/qcdHUaTEW7
— Tony McK 🏴 ||*|| (@oakroyd) April 4, 2023
Язовирът Сау, разположен на 100 км навътре в сушата от Барселона, от половин век снабдява с вода града и други населени места в североизточната част на Каталуния. Но през последните месеци той се превърна в най-видимия символ на най-тежката суша, която този район е преживявал.
Това се дължи на станалата известна гледка на църквата от XI век Сант Рома де Сау, която е била потопена при създаването на резервоара през 1962 г.
По време на обилните дъждове сградата, разположена в резервоара, се е намирала под нивото на водата, но сега тя се намира на няколко метра над водната линия, заобиколена от изсъхнала земя.
В тази част на Каталуния не е имало продължителни дъждове от две години и половина. В началото на март нивото на водата в язовира е спаднало до 8% от капацитета му, в сравнение с 55% година по-рано.
"Никога не съм го виждал толкова празен", казва Агустин Торент, 70-годишен мъж, който е живял наблизо през целия си живот и който е дошъл да разгледа църквата. "Тъжно е, когато преди си виждал язовира пълен. Но това е начинът. Това е изменението на климата и всеки, който казва, че то не съществува, не знам какво можеш да му кажеш".
Въпреки че ситуацията в Каталуния е особено тревожна, голяма част от страната е изправена пред подобни предизвикателства, особено в южните и източните райони. В средата на март резервоарите в басейна на река Гуадалкивир в Андалусия са били средно 26% от капацитета си, с един пункт под този във вътрешността на Каталуния, а в югоизточния басейн на Сегура - 36%. В сравнение с 83% от капацитета в северозападните части на страната.
Fucking Brexit eh @acgrayling?
— The Reverend Ike 🇬🇧 #BackBoris #NeverSunak (@TheUnwokeChap) April 4, 2023
BBC News - Climate change: Catalonia in grip of worst drought in decadeshttps://t.co/fEPROxK3sx
През март испанската метеорологична агенция AEMET обяви, че страната като цяло "продължава да се намира в ситуация на метеорологична суша, която започна преди повече от година".
Не всички засушавания са причинени от изменението на климата, но повишената топлина в атмосферата отнема повече влага от земята, което влошава периодите на засушаване. От началото на индустриалната ера светът се е затоплил с около 1,1 °C и се очаква температурите да продължат да се повишават, освен ако не се намалят драстично емисиите.
Според Мигел Мансанарес, метеоролог от Барселона, който изучава екстремните метеорологични явления на континента, в Европа региони като Каталуния, разположена на Средиземно море, са особено изложени на риск.
"Средиземноморският район е един от най-уязвимите райони, когато става въпрос за изменението на климата", казва той, като посочва страни като Франция, Италия, Гърция и балканските страни като изложени на висок риск. "Средиземно море е затворено море, което създава своя собствена атмосферна среда."
Съществуват обаче и други фактори, които могат да влошат засушаването. В случая с Каталуния, казва Мансанарес, те включват населението на Барселона и съседните градове, което е нараснало до над 5,5 милиона жители. Новите ограничения, въведени от каталунското регионално правителство, налагат строги ограничения върху използването на вода в тези райони за миене на автомобили и поливане на градини, а ограниченията за използване на вода в промишлеността са намалени с 15%.
Широкото използване на вода в селското стопанство на Испания, което представлява 80% от цялото потребление на вода, е друг утежняващ фактор. Местното правителство е намалило потреблението на вода за селското стопанство с 40%.
Този нов лимит е допълнителен проблем за земеделските стопани в района на Барселона като Агустин Гарсия Сеговия, председател на земеделския кооператив El Prat, които и без това се борят с липсата на дъжд и необичайно високите температури.
"Ако не можем да засадим толкова много култури, ще има по-малко продукти и ще има недостиг", казва той, застанал на полето с артишок, който отглежда.
"Ще има недостиг на продукти както в Испания, така и в чужбина", добави той. "Това ще се усети и в повишаването на цените."
Каталунските власти настояват, че в краткосрочен план не се предвижда въвеждането на допълнителни ограничения. Въпреки това, с наближаването на лятото, когато се очакват високи температури и допълнителен натиск върху водните ресурси, предизвикан от туристическия сезон, те признаха, че се подготвят за най-лошото.
"Ситуацията е много критична", заяви Самуел Рейес от Каталунската агенция по водите. "Тази суша в Каталуния е маратон. Притеснението е, че сме в готовност не само за около две години, а за три или четири години".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!