М адагаскар ще кастрира изнасилвачите на деца, след като миналата седмица парламентът прие спорен закон.
Сенатът на острова в Индийския океан одобри закона, който ще позволи химическа, а в някои случаи и хирургическа кастрация на лицата, признати за виновни в изнасилване на малолетни.
Сега той трябва да бъде ратифициран и след това подписан от президента Андри Раджоелина, който за първи път повдигна въпроса през декември, което доведе до предлагането на новия закон.
Този ход предизвика критики от страна на международни правозащитни групи, но също така получи подкрепата на активисти в Мадагаскар, които твърдят, че законът е подходящо възпиращо средство за ограничаване на "културата на изнасилванията".
Министърът на правосъдието Ланди Рандриаманантенасоа заяви, че това е необходима стъпка поради зачестилите случаи на изнасилване на деца.
По думите ѝ през 2023 г. са регистрирани 600 случая на изнасилване на малолетни, а само през януари тази година - 133.
Хирургическата кастрация - постоянна процедура по отстраняване на гениталиите, за да се спре производството на полови хормони - "винаги ще се постановява" за виновните за изнасилване на дете под 10-годишна възраст, според текста на закона.
Случаите на изнасилване на деца на възраст между 10 и 13 години ще се наказват с хирургическа или химическа кастрация (която не е форма на стерилизация, тъй като се използват лекарства за спиране на производството на хормони).
Изнасилването на деца на възраст между 14 и 17 години ще се наказва с химическа кастрация.
Освен кастрацията, извършителите вече са заплашени и от по-строги присъди - доживотен затвор.
"Искахме да защитим децата много повече. Колкото по-младо е детето, толкова по-голямо е наказанието", казва г-жа Рандриаманантенасоа.
"Нечовешки и унизителен"
Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" обаче осъди закона като "нечовешки и унизителен" и заяви, че той не е в съответствие с конституционните закони на острова.
Един от съветниците на групата предупреди за "липсата на доверие" в правосъдната система на страната поради "непрозрачност и корупция".
Те заявиха, че тъй като жалбите и съдебните процеси не се провеждат анонимно, отмъщението срещу жертвите на изнасилване е "често срещано".
Съветникът на Amnesty добави, че хирургическата кастрация е проблематична, ако всеки, който се подложи на нея, по-късно бъде оправдан за престъплението при обжалване.
Те също така изразиха съмнения относно възможностите на медицинските органи да извършват процедурите.
"Новият закон е напредък"
Някои активисти в страната са съгласни със закона, тъй като според тях нищо друго не изглежда да работи.
Джесика Нивосехено от групата Women Break the Silence, която води кампании срещу изнасилванията и подкрепя жертвите, казва: "В Мадагаскар наистина има култура на изнасилване. Ние сме в процес на нормализиране на някои случаи на сексуално насилие, като също така свеждаме до минимум сериозността на тези случаи. Новият закон е напредък, защото е възпиращо наказание. То може да попречи на потенциалните нападатели да предприемат действия... но само ако ние, като граждани, сме наясно със съществуването и значението на това ново наказание."
Няколко други държави прилагат химическа кастрация за сексуални престъпници, включително Южна Корея и САЩ.
Хирургическата кастрация е по-рядко срещана, въпреки че страни като Нигерия и Чешката република прилагат процедурата съгласно своите закони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!