П осланикът на Украйна в Германия Олексий Макеев се опита да разсее опасенията във връзка с използването на касетъчни боеприпаси във войната с Русия, предаде ДПА.
Налице е ясен план, заяви Макеев пред германската обществена телевизия Цет Де Еф.
"Първо, няма да използваме касетъчни боеприпаси на територията на Русия. Второ, те няма да бъдат използвани срещу граждански обекти. Впоследствие районите, които са обстрелвани с касетъчни боеприпаси, ще бъдат приоритетно разминирани", каза украинският посланик в Берлин.
На 7 юли САЩ обявиха решението си да доставят на Украйна касетъчни боеприпаси. Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че решението е било трудно за него. Решението беше критикувано от много активисти за правата на човека, съюзници на САЩ и демократи в Конгреса. Американските власти признават, че използването на касетъчни боеприпаси крие рискове за цивилното население, поради което отложиха решението за предаването им. Говорителят на Пентагона Патрик Райдър заяви, че САЩ възнамеряват да подберат за Украйна касетъчни боеприпаси, за които се твърди, че ще представляват минимална заплаха за цивилното население.
Хюман Райтс Уоч (ХРУ) предупреди САЩ да не доставят касетъчни боеприпаси на украинските въоръжени сили, като отбеляза, че както Русия, така и Украйна вече активно са използвали този вид боеприпаси по време на конфликта. Много държави са подписали Конвенцията за касетъчните боеприпаси, която влезе в сила на 1 август 2010 г. Към днешна дата към Конвенцията са се присъединили 110 държави. САЩ, Русия и Украйна не са подписали документа.
Някои държави от НАТО, включително Германия, са сред над 100-те страни, подписали конвенцията от Осло, забраняваща този вид оръжия, отбелязва ДПА.
Междувременно говорителката на ЕС по външната политика Набила Масрали заяви на пресконференция в Брюксел, че доставките на боеприпаси са "въпрос между страните, които ги доставят, и Украйна". ЕС "като цяло подкрепя" доставките на боеприпаси за Украйна за целите на самоотбраната, заяви тя.
Масрали заяви, че изборът на конкретни боеприпаси за доставка е по преценка на самите Съединени щати и Украйна.
В хода на войната срещу Украйна, Русия е обстрелвала украински населени места в цялата страна, включително с касетъчни боеприпаси.
Тези боеприпаси се взривяват във въздуха над целта и разпръскват множество малки взривни устройства. Те са спорни преди всичко поради факта, че значителен брой от тях не се взривяват, а остават на земята като невзривени боеприпаси, като по този начин застрашават населението, посочва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!