К андидатът за президент на Еквадор Фернандо Вилявисенсио беше убит по време на предизборна проява в Кито, съобщиха агенциите. Заподозрян за престъплението е починал при престрелка, съобщи в Twitter еквадорската прокуратура, цитирана от Ройтерс.
„Заподозрян, който е бил ранен при престрелка със силите за сигурност, е заловен и прехвърлен, в тежко състояние, в отделение на прокуратурата в Кито. Екип на бърза помощ потвърди смъртта му“, посочиха от държавното обвинение.
Президентът Гилермо Ласо по-рано се зарече деянието да не остане ненаказано.
Партията на Вилявисенсио Movimiento Construye заяви в Twitter, че въоръжени мъже са нападнали офисите ѝ в Кито.
Еквадорската полиция и вътрешно министерство засега не са коментирали.
„В негова памет и в името на борбата, която той водеше, ви уверявам, че това престъпление няма да остане ненаказано“, заяви президентът Ласо в Twitter. „Организираната престъпност стигна твърде далеч, но сега законът ще се стовари върху нея с цялата си тежест“, посочи той.
Ласо добави, че ще изслуша шефовете на службите за сигурност на извънредно заседание.
Видеозаписи в социалните мрежи, за които се твърди, че са от предизборната проява, показват хора, които се крият и крещят, докато наоколо отекват изстрели.
Социологическите проучвания даваха на Вилявисенсио подкрепа от 7,5 процента сред избирателите, което го нареждаше на пето място сред осемте кандидати, които ще се явят на изборите на 20 август.
Правителството на Ласо обвини за нарастващото насилие по улиците и в затворите вътрешни борби между престъпни групи, които искат да установят контрол над канали за трафик на наркотици, използвани от мексиканските картели, албанската мафия и други.
Опасенията за сигурността наред с безработицата и миграцията са основните въпроси, които вълнуват избирателите в предизборната надпревара.
Вилявисенсио, който е от андската провинция Чимборасо, е бивш синдикалист в държавната петролна компания „Петроеквадор“, а по-късно и журналист, който разобличава предполагаеми загуби за милиони заради петролни договори.
Във вторник беше подал сигнал до главната прокуратура, отново свързан с нефтения бизнес, но засега не са известни повече подробности.
Вилявисенсио беше изявен критик на бившия президент Рафаел Кореа и беше осъден на 18 месеца затвор за клевета заради свои изказвания по адрес на бившия държавен глава.
Той избяга в индианските територии в Еквадор, а после получи убежище в Перу.
Като депутат Вилявисенсио беше критикуван от опозиционните политици, че е попречил на процедурата за импийчмънт по-рано тази година срещу Ласо, заради която последният свика предсрочните избори.
Вилявисенсио се беше зарекъл да се бори с корупцията и да намали укриването на данъци.
Другите кандидати в надпреварата реагираха с потрес на убийството.
„Това наскърбява всички ни, солидарен съм с неговото семейство и хората, които следват идеалите му. Това подло деяние няма да остане ненаказно!“, написа в Twitter Луиса Гонсалес, кандидатът на партията на Кореа.
Във видеообръщение, публикувано след убийството, индианският кандидат Яку Перес заяви, че е решил временно да прекрати кампанията си, и настоя насилието да спре.
„Обръщам се към правителството: не искаме думи. Действайте. Умираме“, каза на пресконференция Ото Зоненхолцнер.
„Днес повече от всякога се повтаря нуждата да се действа с твърда ръка срещу престъпността. Нека Бог го приеме в славата Си“, посочи в Twitter кандидатът Ян Топич, който също прекрати временно кампанията си.
А след случилото се президентът на Еквадор Гилермо Ласо обяви извънредно положение в страната.
То ще бъде в сила в продължение на 60 дни, обяви Ласо след заседание на своя екип по обществената и държавната сигурност. Той също така нареди мобилизация на въоръжените сили в цялата страна за защита на гражданите и контрол върху изборния процес.
Предсрочните президентски и парламентарни избори, насрочени за 20 август, ще бъдат произведени по план, каза президентът Ласо. Той обяви и тридневен национален траур.
Еквадор е в разгара на политическа криза, като рейтингът на одобрение за правителството и парламента е много нисък, отбелязва ДПА.
Насилието в страната напоследък значително се увеличи. Миналата година броят на убийствата достигна 4603 при 2115 през предходната. Коефициентът от 25 убийства на 100 000 жители е най-високият в историята на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!