К анада и Австралия планират да разработят съвместно нова военна радарна система в Арктика на фона на глобалния ръст на интереса към региона, съобщи канадският министър-председател Марк Карни, който предупреди, че „противниците на Канада са все по-окуражени“, съобщава CNN.
„Нашето правителство ще работи с дългогодишните ни партньори в областта на отбраната и сигурността, Австралия, за изграждането на нова военна радарна система с голям обсег на действие над хоризонта“, заяви Карни пред репортери в Икалуит, Нунавут, на пресконференция във вторник.
„Това е инвестиция от над 6 млрд. долара в най-модерната и ефективна радарна система“, продължи Карни, като добави, че новата инсталация „ще позволи на Канада да открива и реагира на въздушни и морски заплахи над нашата Арктика по-бързо и от по-далечно разстояние“.
„Тя ще осигури безопасността на всички канадци“, каза Карни.
"We cannot and should not look first to others to defend our nation," says PM Mark Carney in Iqaluit as he announces a partnership with Australia to develop an Arctic radar system, funding for Canadian Armed Forces' northern presence, and support for Nunavut's economy.
— CPAC (@CPAC_TV) March 18, 2025
#cdnpoli pic.twitter.com/jX7kdAY7xf
Всеки вид нова канадска отбранителна инфраструктура в Арктика вероятно ще трябва да бъде съвместима с NORAD, ключово американско-канадско споразумение в областта на отбраната.
„Канада трябва да бъде силна в партньорствата си, особено с НОРАД. Днешните съобщения ще засилят ангажимента ни към NORAD. Не можем и не трябва да гледаме първо на другите, за да защитаваме нашата нация“, каза Карни.
Карни също така обяви, че правителството му ще установи „по-трайно и целогодишно присъствие тук, в Арктика“, като инвестира още 420 млн. канадски долара „за защита на нашия въздушен морски и сухоземен суверенитет“.
Prime Minister Mark Carney says Ottawa will expand the Canadian Armed Forces’ presence in the Arctic and turn to Australia's over-the-horizon radar tech to monitor threats from adversaries such as China and Russia.https://t.co/rOpJ6nfTKt
— Globalnews.ca (@globalnews) March 18, 2025
„Противниците ни са все по-окуражени. Международните институции и норми, които са осигурявали сигурността на Канада, сега са поставени под въпрос. А приоритетите на Съединените щати, които някога бяха в тясно съответствие с нашите, започват да се променят“, добави Карни.
Само осем държави имат територия в стратегически и екологично чувствителния арктически регион - Канада, Дания, Финландия, Исландия, Норвегия, Русия, Швеция и САЩ - и конкуренцията за влияние се засилва.
Канада, която в момента е в разгара на най-тежкия си дипломатически спор със Съединените щати от години, си сътрудничи в областта на сигурността с южната си съседка, но също така отдавна не е съгласна със степента на канадския суверенитет в Арктика. Канада например настоява, че Северозападният проход през арктическите води се намира изключително на канадска територия, докато САЩ твърдят, че морският път е в международни води.
Междувременно Китай и Русия координират дейността си в Арктика. През юли Министерството на отбраната на САЩ предупреди, че „нарастващото сътрудничество“ между Русия и Китай в региона има „потенциала да промени стабилността и заплахите в Арктика“.
През същия месец американските и канадските сили прихванаха руски и китайски бомбардировачи, летящи заедно край Аляска, а военноморските сили на двете държави са действали заедно в международни води край бреговете на Аляска през 2022 и 2023 г., според американските военни.
И тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп удвоява интереса си към контрола над Гренландия, полуавтономна датска територия в региона, Дания също инвестира повече в регионалната сигурност, като през януари заяви, че ще похарчи 14,6 млрд. датски крони (2,05 млрд. долара), за да увеличи собствените си военни способности в Арктика.