Британското правителство "действа решително", за да възстанови реда и няма да
допусне "културата на страха" да завладее Великобритания, заяви днес в парламента премиерът Дейвид Камерън.
Камарата на общините на британския парламент бе свикана днес на извънредно заседание, въпреки ваканцията на депутатите, за да обсъди кризата, възникнала след безредиците в Лондон и другите големи британски градове.
"Правителството носи отговорност да обмисли всички възможни варианти
на действие при непредвидени събития въдеще, в това число - когато е
необходимо -
да възлага задачи и на армията,
така че полицията да се съсредоточи върху усилията си на фронтовата линия", подчерта премиерът.
Предвижда се на полицията да бъде дадено правото да настоява хората по улиците да не носят маски, скриващи лицата им, за да могат по-лесно да бъдат идентифицирани участниците в грабежите и вандалските действия.
Правителството, полицията и разузнавателните служби анализират необходимостта да бъдат въведени
ограничения на социални медии като "Фейсбук" и "Туитър",
заяви Камерън. Според Ройтерс ограничителни мерки спрямо социалните мрежи вбъдеще вероятно ще се прилагат само при извънредни ситуации.
Премиерът заплаши, че всички, които стоят зад организирането на безпрецедентните безредици в големите британски градове, ще бъдат идентифицирани и арестувани. "Всички вие ще си платите", обяви той.
Правителството обмисля и варианти за изплащане на компенсации на хората и компаниите, пострадали от безредиците.
Той отрече, че причина за бунтовете е програмата за ограничаване на разходите, която в по-голямата си част още не е влязла в действие.
Ситуацията в Лондон и другите големи британски градове вече е спокойна, успокоиха по-рано днес представители на полицията.
Те съобщиха, че след масовите безредици и погроми от началото на седмицата, тази нощ е минала без сериозни произшествия.
Засилените полицейски патрули из улиците дадоха резултат: през нощта срещу четвъртък не е регистрирано мародерство, нито подпалвачество. На места имаше сблъсъци между силите на реда и маскирани младежи, но в тях участваха десетки хулигани, а не стотици, както преди. Съответно нямаше и масови арести.
Основните събития в момента се разиграват в съдилищата,
които спешно и в денонощен режим гледат делата срещу стотиците арестувани участници в размириците.
Вече са повдигнати обвинения срещу 371 души от общо 900 арестувани в Лондон.
Това са главно младежи от 18 до 25 години, но има и девойки, дори деца. Повечето подсъдими са безработни, макар че има някои са доста заможни.
Съобщени бяха и подробности за някои от мародерите. Един от арестуваните в Лондон носел куфар със скъпи електронни устройства за около 40 хил. лири, откраднати от магазин за компютърна и битова техника. Друг задържан - 18-годишен лондончанин, бил обвинен в кражба на бижутерски изделия за 20 хил. лири. Негов връстник пък бил уличен в кражба на две тениски и глобен 150 лири.
Междувременно лондонската полиция започна да извършва обиски на домовете на участници в безредиците, предаде АП.
Обиските започнали снощи, и до края на операцията ще бъдат изпълнени над 100 заповеди за арест, заявил за АП високопоставен представител на Скотланд ярд.
Броят на арестуваните може да бъде и много по-голям, посочва агенцията.
По улиците на британската столица продължават да патрулират над 16 хил. полицаи.
Над 90 хил. души подкрепиха поместена в интернет петиция до правителството, чиито автори предлагат изобличените в подобни прояви
да бъдат лишавани от социални помощи.
Някои граждани дори предлагат да бъде възстановено смъртното наказание. Макар че явно не може да става дума за участниците в сегашните безредици.
Безредиците ще струват над 150 млн. лири (170 млн. евро), сочат предварителни изчисления на застрахователи и професионални групи, предаде АФП.
Центърът за изследване на търговията на дребно съобщава, че търговците, които трябвало да затворят магазините си заради безредиците, отчитат пропуснати ползи за най-малко 80 млн. лири. Операциите по разчистването и ремонтирането на обектите на директно засегнатите фирми бяха изчислени вчера на над 60 млн. лири. Тази сума трябва да бъде частично покрита от застраховките.
Асоциацията на британските застрахователи изчисли плащанията на сектора на "доста над 100 милиона лири", подчертавайки предварителния характер на оценките. Това се обяснява с трудностите, срещани при достъпа до опустошените сгради. Специализираната агенция "Келку" (Kelkoo) изрази безпокойство от отражението на събитията върху туризма година преди олимпийските игри. "Ако само 1% от очакваните туристи решат да изберат друга дестинация, британската икономика ще загуби 520 млн. лири (590 млн. евро) през следващите 12 месеца - почти колкото приходите от кралската сватба на Уилям и Кейт през април".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!