Ц ентровете за контрол и превенция на заболяванията посъветваха здравните работници да бъдат нащрек за силно заразния респираторен вирус, парвовирус B19, тъй като случаите изглежда нарастват в САЩ. И така, какво трябва да знаем за това?
- Какво е парвовирус B19?
Парвовирус B19 е сезонен вирус, който заразява само хора и е най-известен с това, че причинява "петата болест" или синдром на "ударена буза". Той е силно трансмисивен вирус, което означава, че се разпространява много лесно, като го прави чрез респираторни капчици, като тези при кашлица и кихане.
Human Parvovirus B19 Is Increasing In The US: Here’s What To Knowhttps://t.co/wEmFVM21wA
— IFLScience (@IFLScience) August 26, 2024
Инфекцията с вируса също е често срещана, като около половината от възрастните имат антитела срещу него до 20-годишна възраст и 70 процента до 40-годишна възраст. Работещите в заведения с деца обаче са склонни да имат по-висок риск да станат заразен.
Петата болест: Симптоми, диагностика и лечение на парвовируса
Съветът на Центъра за контрол и превенция на заболяванията идва слез получаването на доклади от търговски лаборатории и клиницисти с доказателства, че инфекциите в САЩ в момента се увеличават, особено при деца на възраст между 5 и 9 години. Те също така виждат повече случаи от обикновено при бременни жени.
- Какви са симптомите на парвовируса?
Въпреки че е често срещано, някой, който се заразява с парвовирус B19, може да няма представа, че го има; в много случаи хората ще бъдат асимптоматични.
Когато симптомите се появят, те могат да включват треска, главоболие, кашлица, болки в гърлото, обриви и болки в ставите. Те обикновено са леки и се появяват около 7 дни след заразяването.
Симптомите обаче могат да се проявят доста различно при деца и възрастни; обривът на „ударената буза“ например е по-често срещан при деца, докато подуване и болка в ставите са по-чести при възрастни.
Петата болест: Дете в Гърция почина след зараза с парвовирус
В някои случаи могат да възникнат по-сериозни усложнения в нервната система, ставите или кръвта. Хората с по-висок риск от развитие на тези усложнения включват тези, които нямат съществуващ имунитет и са имунокомпрометирани (като хора, които са получили трансплантация на органи или имат ХИВ), имат левкемия или друг вид рак, или имат определени заболявания на кръвта.
Макар и необичайно, също е възможно парвовирус B19 при бременна жена да премине към плода, което може да носи малък риск от неблагоприятни резултати като фетална анемия и загуба на бременност.
- Може ли парвовирусът да бъде предотвратен или лекуван?
Няма ваксини или специфични лечения за справяне със самия вирус – при повечето хора инфекцията ще изчезне от само себе си. Вместо това лечението често се фокусира върху облекчаване на симптомите, като например приемане на парацетамол за справяне с треска, болки и болки и пиене на много течности.
Що се отнася до превенцията, препоръчва се обичайния подход за избягване на респираторни заболявания: покриване на устата, когато кашляте или кихате; правилно и често миене на ръцете; и почистване на често докосвани повърхности.
Съдържанието на тази статия не е предназначено да замести професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Винаги търсете съвет от квалифицирани здравни специалисти с въпроси, които може да имате относно медицински състояния.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!