Р айонът около източния град Бахмут се превърна в новата „месомелачка” на войната в Украйна.
Москва е „надценила” силата на своята армия коментира пред „Нюзуик” ветеранът Роман Костенко, един от известните „киборги”, украински войници, защитили летището в Донецк през 2014 г.
В продължение на месеци руски войски, водени от наемници от групата „Вагнер”, се опитват да превземат Бахмут, транспортен център близо до окупирания от Русия град Донецк.
За Украйна градът няма голямо значение. За Русия той е ключов за осъществяването на каквото и да е бъдещо настъпление в Донбас. Причина за това е остарялата руска логистика, която разчита на статични снабдителни линии. Край Бахмут минават две такива – магистрала и влакова линия. С превземането му руските войнски ще се могат да създадат нов логистичен център, който да замести изгубения Изюм.
Украйна: Русия се подготвя за продължителна война
Това е важно в перспективата на очакваната в началото на следващата година нова голяма офанзива на руската армия в Донбас.
Същевременно основната цел на украинските сили в района не е толкова да задържат града, колкото да забавят руското настъпление и да причинят максимални загуби на противника.
Костенко посочва, че Бахмут е мястото, където „се случват всички най-горещи действия момента”.
„Въпреки трудностите, ние удържаме”, заявява Костенко, който командва част от специалните сили в района.
Кремъл за мир в Украйна: Темата не е на дневен ред
„Това противопоставяне около Бахмут е наистина показателно, защото разкрива как руснаците са надценили собствените си възможности. Картината за неудържима сила, която се опитваха да проектират в началото на инвазията, беше засенчена от реалността на слаба армия и демотивирани военни”, смята Костенко.
„Виждаме това в Бахмут, където руснаците хвърлят всичко срещу нас, казват, че имат предимство от 9:1 над нашите сили и въпреки това не успяват да го превземат”, заявява Костенко.
Градът имаше население от около 73 000 души преди войната. Той се намира близо до магистрала M03, преминаваща през градовете Славянск и Краматорск – две основни цели за бъдещата руска офанзива. А железопътна линия свързва Бахмут с Луганск и руската граница.
Освен това превземането на града ще създаде буферна зона, отдалечавайки украинските позиции от Донецк, посочва Густав Гресел, старши сътрудник по политиката на Европейския съвет за външни отношения.
Истината за Русия и защо губи войната в Украйна
„От руска гледна точка има смисъл за натиск там”, смята Гресел: „Донецк е метрополията за техния окупационен режи. Донецката народна република е единствената функционираща окупационна администрация и те използват нейния персонал за управление в другите окупирани провинции”.
За Украйна нещата стоят по съвсем различен начин.
„Бахмут няма голяма стратегическа важност и оперативната му значимост също е ограничена”, посочва Костенко.
„Хипотетично може да им даде известно предимство. Но това няма да е ключов момент в този конфликт, дори и да успеят да го превземат. Ще задържим града, докато сме в състояние, защото напускането му би довело до коригиране на нашите отбранителни линии, което ще отнеме малко време”, пояснява Костенко.
След поредицата от унизителни поражения на руската армия в Украйна, наемниците от групировката „Вагнер” поеха отговорността за превземането на Бахмут.
За тях градът има различно значение. Той трябва да се превърне в демонстрация, че те могат да направят това, което е невъзможно за редовната руска армия.
„Те не могат да отстъпят, след като хвърлиха толкова много ресурси в тази офанзива. И това идва на цената на други части от фронтовата линия, където има недостиг”, смята Костенко.
НАТО разкри плана на Русия за войната в Украйна
Той пояснява, че противно на цялата пропаганда на „Вагнер”, офанзивата срещу Бахмут следва стандартната скъпа и разрушителна руска тактика - масирани артилерийски и въздушни удари, следвани от вълни пехотни сили, поддържани от бронирани машини.
„Бахмут е почти напълно разрушен, врагът на практика е изравнил града със земята с артилерия и въздушни удари”, заявява Костенко и добавя: „Те продължават да изпращат още и още хора, като на практика го превръщат в гробище за телата на собствените им войници”.
„Вече им липсват опитни полеви командири, така че трябва да се придържат към много прости бойни планове”, обяснява Гресел руските действия: „Мисля, че това ще бъде нещо, което ще видим и ако започнат офанзиви в други части на фронта - те ще се развиват по много подобен начин.”
„Офицерското обучение вече е съкратено, за да прехвърлят бързо кадетите в новомобилизираните войски. Но, разбира се, не можете да очаквате много от недостатъчно обучени офицери”, посочва Гресел.
Въпреки че инициативата изглежда е в украинската армия след две успешни контраофанзиви през есента, Русия тихомълком продължава да мобилизира войници.
Командващият въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужни коментира пред „Икономист”, че Кремъл подготвя 200 000 нови войници, надявайки се, че с офанзива през 2023 г. може дори да се опита да превземе Киев с помощ от Беларус.
„Къде ще ударят с новите 200 000, които все още се обучават, това е въпрос за милиони долари”, смята Гресел: „Има много подготвителни действия на северната граница, срещу Харковска област. Видях информация за диверсанти и разузнавателни екипи, които се опитват да проникнат там”.
„Няма да се изненадам, ако следващата офанзива, която руснаците планират, бъде северна, отваряйки отново Сумска област, Харковска област и опитвайки настъпление в южна посока”, посочва Гресел, отбелязвайки, че атака в този район ще има предимството на по-късите снабдителни линии през руската граница.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!