30

В ойната в Украйна предизвика призиви към Китай да се намеси в международната криза, като коментатори обсъждат как страната е в добра позиция да преговаря за прекратяване на сраженията. Политиците също приеха призива: украинският външен министър поиска от Китай да се намеси, докато във вторник европейските лидери проведоха видеоразговор с китайския лидер Си Дзинпин в опит да го държат в течение. 

Всички тези идеи имат добър засмисъл - но вероятно ще се провалят. Това разказва Иън Джонсън пред CNN, журналист в Китай, получил награда Пулицър за репортажите си.

Според него Китай, далеч от възможността да действа решително на световната сцена, страда от хронична липса на лидерство, която го оставя в невъзможност да действа в лицето на глобалните кризи.

Когато войната започна преди близо две седмици, отговорът на Китай беше умопомрачително предсказуем: Западът е виновен, санкциите са контрапродуктивни и „всички страни“ трябва да са сдържани (като че ли това е кавга между равни и двете страни са виновни). Първоначално беше възможно да си помислим, че Китай е просто хванат в дилема – принуден да говори банални думи, защото е шокиран от поведението на Русия, но не желаеше да критикува най-близкия си приятел.

Но 10 дни по-късно външният министър Уан И удвои подкрепата си за Москва, като в понеделник нарече Русия „най-важният стратегически партньор на страната си“. В отговор на нарастващите надежди, че Китай може да използва влиянието си спрямо Москва, за да посредничи, той каза, че страната може да го направи "когато му дойде времето" - с други думи, не в някакъв смислен период от време, който да спре кръвопролитието.

Сдържаността на Китай не е нова. В продължение на десетилетия западните лидери настояваха Китай да бъде стратегически партньор или заинтересована страна в глобалния международен ред. Мнозина са си представяли, че рано или късно Китай ще се заеме с това и в извънредна ситуация като сегашната неговите дипломати ще се опитат да разрешат глобалната криза.

Но реалността е, че Китай е толкова обсебен от тесен набор от въпроси, че не е в състояние да бъде нещо повече от "поддържащ актьор" на международната сцена, появявайки се в няколко конкретни роли, но иначе без да задълбочава.

Китай реагира енергично главно на два вътрешни проблема: Тайван и правата на човека. Държави, които не спазват китайската линия за Тайван - че трябва да се върне в Китай, независимо какво мислят жителите му - са преследвани безмилостно. Вижте например икономическия удар на Китай над Литва, която миналата година позволи на Тайван да използва името си в представителен офис, който откри в столицата Вилнюс. Китай настоява страните да позволяват на Тайван да нарича офисите си „Тайпе“ (на името на столицата си), сякаш е просто провинция.

Относно другия главен въпрос - този за правата на човека: Според Китай всеки, който твърди, че те са универсални, се меси във вътрешните работи на държавата. 

Китай всъщност не се интересува от повечето останали въпроси. Наркотиците, тероризмът, общественото здраве, изменението на климата - Китай има интереси по всички тези въпроси, но рядко поема водеща роля. В най-добрия случай Китай предлага няколко идеи и след това следва сделки, сключени от други страни.

Този фокус върху вътрешните проблеми е особено изразен при Си Дзинпин, най-некосмополитният лидер, управлявал Народната република от близо половин век.

Сегашната китайска система стартира в края на 70-те години на миналия век при Дън Сяопин, който искаше да облекчи контрола на комунистическата партия над обществото, за да позволи на Китай да процъфтява. Двамата ръчно подбрани наследници на Дън, Дзян Дзъмин и Ху Дзинтао, имаха своите недостатъци, но имаха относително сходни идеи за разширяване на облекчаване на контрола комунистическата партия и преследване на по-добри връзки със съседите.

Си няма нито един от тези инстинкти. Отгледан от един от бащите-основатели на страната, той е първият лидер, роден и израснал в Народната република. Той има сравнително ограничено образование – не по негова вина, защото това се дължи на политическите сътресения през годините на Мао – но все пак е показателно. След като сътресенията приключиха в края на 70-те години на миналия век, неговият баща с добри връзки му проправи път към успеха, като една кариера следваше следващата.

Визията на Си по същество е да пресъздаде китайската комунистическа партия от поколението на баща му. Скоро след като партията поема властта през 50-те години на миналия век, според митовете, тя е неподкупна, популярна и управляваща обществото решително.

За тази цел основната цел на Си е да засили партийния контрол върху икономиката, политиката, образованието и малцинствените области като Синдзян (уйгурският автономен регион) или относително автономните региони като Хонконг. По свой начин визията на Си е амбициозна в усилията му да върне часовника назад към 40-годишните реформи, но това е ограничена и насочена към вътрешността амбиция.

Ето защо е илюзорно да се мисли, че Китай може да играе конструктивна роля в Украйна. На хартия има смисъл. Китай е последният голям пазар на Русия сега, когато Западът до голяма степен прекъсна връзките си с тях. Дипломатите на Си биха могли лесно да предложат на Русия, че някакво споразумение би било от полза за всички страни.

Също така би било в интерес на Китай да предприеме подобна стъпка. Китай забогатя в международния ред, който Путин се стреми да разруши. В крайна сметка Китай трябва да се конкурира с водещите страни в света и за да направи това, се нуждае от отворена световна система със свободен поток на капитали и идеи. Обединяването на Китай с дисфункционални държави като Русия само влачи страната надолу.

Това все още може да се случи и Китай може да остави настрана вътрешните си приоритети, за да помогне за прекратяване на кризата. Но това ще изисква огромна промяна. Играта на посредник би изисквала Китай да се дистанцира от Русия, след като се похвали, че тяхното приятелство „няма граници“.

Източник: Getty Images

Вместо това Китай вероятно ще остане неутрална, но и ще продължи да симпатизира на Русия, а не на Украйна или демокрациите, които се борят да спасят нейната независимост.

Това е така, защото всичко, което Си прави у дома, е да задуши свободната мисъл, а не да я освободи. С подобно недоверие гледа на демократичния свят. Той се надява Китай да ги измести, но с местни иновации, а не със стабилен обмен на идеи и продукти. Това е егоцентрична визия за света, при която връзките са предимно игра с нулев резултат: ти печелиш, аз губя.

В този контекст, ако Западът е въвлечен в спор с Русия за Европа, тогава Китай печели. Да се замесваш в чуждестранни спорове няма смисъл. По-добре е да останеш настрана от схватката, да видиш кой е вероятно да спечели и след това да сключиш сделки.

Коментари 30
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

30 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина популярен холивудски продуцент

Почина популярен холивудски продуцент

Свят Преди 7 минути

Кал Бойнгтън е намерен мъртъв в дома си в Калифорния

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

България Преди 20 минути

Бориславова призова да не бъде хвърляна цялата отговорност върху "Демократична България", които имат своята позиция да не гласуват заедно с "Възраждане"

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

България Преди 1 час

Арестувани са четирима души, сред които двама чужденци

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Любопитно Преди 2 часа

Защото няма нищо по-хубаво от това да пазарувате умно и изгодно!

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 2 часа

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 2 часа

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Меркел

Защо Меркел е била против членството на Украйна в НАТО

Свят Преди 2 часа

Отговорна ли е политиката на Ангела Меркел спрямо Русия отчасти за войната в Украйна?

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 2 часа

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 3 часа

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

<p>Нетаняху: Това е морален провал</p>

Нетаняху: Това е морален провал

Свят Преди 3 часа

Израелският премиер заяви, че заповедта за арест на МНС няма да попречи на Израел да се отбранява

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 3 часа

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Свят Преди 3 часа

Визитата на президента има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 3 часа

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 3 часа

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 3 часа

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември