205

О ткакто опитът на Русия да превземе Киев и да установи марионетно правителство се провали в първите дни на войната, поражението на Кремъл в Украйна става все по-вероятно.

Това, което прави впечатление след почти една година бойни действия, е почти пълното отсъствие на всякаква дискусия сред политици, политолози, анализатори и журналисти за последиците от поражението за Русия. Това е опасно, като се има предвид потенциалът от колапс и разпадане на Руската федерация, пише Александър Й. Мотил във „Форин Полиси”, предава БГНЕС.

ОССЕ: Има смисъл Русия да остане член на организацията

Всъщност комбинацията от неуспешна война в чужбина и неустойчива система по напрежение в Русия увеличава с всеки изминал ден вероятността от колапс. Независимо дали ще бъде добре или зле за Запада, това е резултат, за който политиците трябва да се подготвят.

Съществуват различни сценарии за това какво може да се случи в Русия, след поражение в Украйна. Най-вероятно е руският президент Владимир Путин да напусне поста си, което ще бъде последвано от жестока борба за власт между крайнодесните националисти, искащи да продължат военните действия и да разрушат съществуващата политическа йерархия, авторитарните консерватори, имащи интерес от системата и възраждащото се полудемократично движение, ангажирано с прекратяването на войната и реформирането на Русия.

Не знаем кой ще победи, но можем уверено да прогнозираме, че борбата за власт ще отслаби режима и ще отклони вниманието на Русия от това, което е останало от военните ѝ усилия. На свой ред отслабеният режим, в съчетание с неработещата икономика, ще предизвика недоволните руснаци да излязат на улицата, може би дори с оръжие и ще насърчи някои от неруските политически единици, влизащи в състава на Руската федерация, да изберат по-широко самоуправление - водещи кандидати са Татарстан, Башкортостан, Чечня, Дагестан и Саха (Якутия).

Ако Руската федерация преживее тези сътресения, тя вероятно ще се превърне в слаба държава-клиент на Китай. Ако не го направи, картата на Евразия може да изглежда по съвсем различен начин.

Русия и Беларус засилват съвместните си военни учения

Предвид огромната територия на Русия, дългата история на размирните региони и големия брой неруски етноси - всичко това в резултат на вековни имперски завоевания - един сценарий, който заслужава много повече внимание, е разпадането на централизирания контрол и на федерацията.

Съществува богата история на разпадане на империи в резултат на войни, революции, сривове в системата, икономически кризи и други епохални събития. Империята на Наполеон се разпада след катастрофалния му поход към Москва и последвалото поражение в битката при Лайпциг. През 1918 г. Османската, Австро-Унгарската, Германската и Руската империя колабират в резултат на военни поражения.

Ако днешна Русия тръгне по стъпките на тези страни към колапс, това няма да е свързано с волята на руския елит или със западната политика. В действие са по-големи структурни сили. Русия на Путин страда от множество взаимно подсилващи се проблеми, които доведоха до създаването на държава, която е много по-неустойчива, отколкото би могло да се предположи от поведението на руския президент.

Военното, моралното и икономическото поражение във войната в Украйна, както и нестабилността и неефективността на хиперцентрализираната политическа система на Путин; разпадането на култа към личността му, остаряването му, лошото управление на руската петролна икономика; неограничената корупция, която прониква във всички нива на обществото, и огромните етнически и регионални разделения заплашват последната империя в света.

Въпреки че днес малцина искат разпадането на Русия, не е трудно да си представим сценарий, при който нарастващата политическа, икономическа и социална нестабилност в даден момент ще принуди съставните части на Руската федерация да потърсят сигурност в независимостта.

При днешните условия изглежда е необходим само един стимул, който да тласне системата към колапс и поражение в Украйна може да е точно този стимул.

Британското разузнаване: Руската армия се подготвя за украински контраофанзиви в две...

Разбира се, искрите са непредсказуеми и Русия може да преодолее настоящата криза и да оцелее в сегашния си вид, независимо дали под ръководството на Путин или на негов наследник. Но дори и да го направи, тя ще бъде силно отслабена като държава и всички структурни проблеми ще останат. Путин може би дори знае това. В новогодишното си обръщение за 2023 г. той се позова на потенциалната заплаха от войната за независимостта на Русия - нещо, което не е казвал досега.

Но ако искрата все пак се появи, дали вероятният руски колапс ще бъде дестабилизиращ и насилствен, може би включващ гражданска война? Историкът Марлене Ларуел, директор на Института за европейски, руски и евразийски изследвания към университета „Джордж Вашингтон”, смята , че сривът ще предизвика няколко граждански войни, тъй като „новите държавици ще се борят помежду си за граници и икономически активи”. Междувременно московският елит „ще реагира с насилие на всеки сепаратизъм”.

Защо обаче Западът е толкова колеблив по отношение на ясната украинска победа?

Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър предупреди, че „разпадането на Русия или унищожаването на способността ѝ за стратегическа политика може да превърне територията ѝ, обхващаща 11 часови зони, в оспорван вакуум”. Руските групировки биха могли да се обърнат една срещу друга и да използват насилие, докато външните сили също може да се намесят.

„Всички тези опасности биха се утежнили от наличието на хиляди ядрени оръжия”, посочва Кисинджър. Според него най-добрият начин на действие би бил да се избегне превръщането на Русия в загубила войната, като вместо това бъде включена в „мирен процес”.

Прогнозите на Ларуел и Кисинджър са най-лошия сценарий, който трябва да се приема с голяма доза скептицизъм. Историята ни показва, че макар крахът на империите често да е хаотичен, резултатът не винаги е лош за техните съседи или за останалия свят. Крахът на Наполеон поставя началото на ера на относителен мир в Европа. При разпадането на Австро-Унгария първоначално се водят боеве, включително между поляци и украинци, но след няколко години условията се стабилизират. Дори разпадането на Съветския съюз беше забележително мирно - най-вероятно защото новите независими бивши съветски републики и новите суверенни европейски сателитни държави имаха признати граници, функциониращи администрации и собствени елити, готови да изградят държави.

Разбира се има и примери за обратното като крахът на Османската империя, който води до кървави боеве между турци и гърци и геноцида над арменците, още по-кръвопролитно е разпадането на Руската империя, а разпадането на Германската империя през 1918 г. вероятно директно предизвика Втората световна война.

Кой от тези варианти може да се случи, ако Руската федерация се разпадне? Никой - включително Ларуел и Кисинджър, не знае със сигурност.

Песимистите ще посочат вероятността една нова Русия да води войни с всички отделили се държави. Оптимистите ще контрират, че руските сили ще бъдат деградирали след поражението си в Украйна и няма да са в състояние да воюват на няколко фронта.

Изводът е, че независимо дали сте оптимист или песимист - можем само да наблюдаваме развоя на драмата на вероятния руски колапс. Нито западните политики, нито самият Путин могат да направят много, за да го спрат. Това е така, защото Русия вече е обхваната от дълбоко вкоренени институционални кризи, които са много изострени от човека, който направи Русия уязвима и нестабилна - нейният президент Владимир Путин.

Това не означава, че Западът трябва да гледа безучастно деградацията на Русия.

Мрачните сценарии на Ларуел и Кисинджър трябва да послужат на политиците, които да се надяват на най-доброто, но да очакват най-лошото.

Те не трябва повтарят грешките от миналото, като например опитите да помогнат на очевидно умиращия Съветски съюз да оцелее и да дават приоритет на нуждите на Русия пред тези на нейните съседи. Страните по границата на Русия - от балтийските държави до Централна Азия, ако успеят да запазят стабилността си и да образуват санитарен кордон, ще имат ключово значение за овладяването на каквато и да е нестабилност в Русия.

Те ще бъдат и от ключово значение за подпомагане на новите независими държави - наследници на Руската федерация да се стабилизират. Погледнато в тази светлина, продължаващата силна подкрепа на Запада за Украйна - и евентуално за освобождаване на Беларус и ключови държави като Казахстан, е най-добрата гаранция, че вторичните трусове ще бъдат сведени до минимум, ако дойде краят на империята на Путин.

Коментари 205
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

205 коментара
 
- Когато комшията си купи телевизор, ти ме накара да купим, когато си взе нова кола, ти ме накара да купим, а сега какво правим?…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Канада ще подаде иск в СТО срещу тарифите на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Това заяви канадски служител.

свещ

Отиде си един от най-добрите гастроентеролози в България

България Преди 5 часа

Тъжната вест съобщиха от „Пирогов”

.

Исканията на учителите: Изплащане на заплатите по установената формула или протест

България Преди 6 часа

На прага на пика на грипа се появи искане ваканция вместо онлайн обучение

.

Стармър прие Шолц в имението Чекърс

Свят Преди 7 часа

Според говорителя на Стармър двамата лидери са обсъдили Украйна и Близкия изток

Снимката е илюстративна

Грипна епидемия във Велико Търново и Сливен от 3 февруари

България Преди 8 часа

До 4 февруари във Варна са на онлайн обучение

л

Путин заяви, че Тръмп ще възстанови реда в европейския елит

Свят Преди 8 часа

Путин никога не похвали Байдън, но за сметка на това поздрави Тръмп както за победата му на изборите, така и за встъпването му в длъжност

,

Делегация на "Хамас" се очаква да посети Москва утре

Свят Преди 9 часа

Русия има отношения с всички "ключови играчи" в Близкия изток

.

Арестуван български наркотрафикант избяга от болница в Атина

Свят Преди 9 часа

В момента той се издирва от правоприлагащите органи

За 9-а поредна седмица: Плевен на протест заради безводието

За 9-а поредна седмица: Плевен на протест заради безводието

България Преди 9 часа

Демонстрантите затвориха главния път за София

.

Подводни кабели: Kой ги застрашава и как могат да се опазят

Свят Преди 9 часа

Все по-често има случаи на саботаж и повреда на подводни кабели, по които се пренасят около 95% от световния трафик на данни

вучич

Вучич: Сърбия се нуждае от сръбско правителство, а не управления наложени отвън

Свят Преди 10 часа

Той добави, че иска да благодари и на всички обикновени хора в цяла Сърбия, които "изпращат думи на подкрепа"

Тръмп

Тръмп отново призовава Канада да стане „51-вият щат"

Свят Преди 10 часа

Каква е причината в следващите редове

Израелският премиер Бенямин Нетаняху и съпругата му Сара

Започна наказателно разследване срещу съпругата на Нетаняху

Свят Преди 11 часа

Това съобщиха от офиса на държавния прокурор на Израел

Путин

Какво казва Путин за освобождаването на "Аушвиц"

Свят Преди 11 часа

Повече от 1,1 милиона души, предимно евреи, загиват в "Аушвиц" в газови камери или от глад, студ и болести