П ред ръждясалите порти на Наказателна колония № 2 мрачните служители на затвора във военни униформи отблъскват нежеланите посетители. Свирепо изглеждащо куче на къса каишка ръмжи, докато охраната проверява паспортите на журалисти от Си Ен Ен (CNN), преди да имнареди да напусне мястото, където главният опозиционен лидер на Русия Алексей Навални е изпратен за следващите две години и половина.
Животът вътре е скрит от погледа, зад високи метални огради и бодлива тел, заобикалящи това порутено на вид съоръжение, във Владимирска област в Русия, на два часа път с кола от столицата Москва, разказват журналистите.
Да живееш в затвора в град Покров може да бъде банално, стресиращо и потенциално опасно според един бивш затворник. Константин Котов изтърпява две присъди в Наказателна колония №2 за нарушаване на руските антипротестни закони. Той е освободен през декември, но въпреки притесненията си да се завърне на това място, той се съгласява да придружи екипа на Си Ен Ен и да обясни какво се случва зад металните порти.
„Изтезание чрез телевизия”
„От първите минути, в които сте тук, на вас ви се оказва морален и психически натиск. Принудени сте да правите неща, които никога не бихте правили в нормалния живот. Забранено ви е да говорите с други осъдени. Принуждават ви да научите списък с имената на служителите. На крак сте от 6 ч. сутрин до 22 ч. вечер, не ви е позволено да сядате. Това може да продължава две седмици, може да продължава три седмици”, разказва Котов.
Бившият затворник обяснява, че затворниците спят в казармени помещения на железни двуетажни легла. Около 50 – 60 мъже спят в една стая, всеки има по много малко лично пространство. „Ставате в 6 сутрин, излизате на двора и слушате химна на Русия – всеки ден химна на Руската федерация. Не може да пишете, не може да четете. Например аз гледах телевизия почти по цял ден, руски канали. Това е изтезание чрез телевизия”, споделя той.
Котов определя това като „ежедневна безсмислена дейност”, която задава тона в затвора, но има и постоянни наказания за всяко действие, възприемано като неправомерно. „Бях порицан, че не съм поздравил служител на затвора и че най-горното ми копче не е било закопчано”, казва Костантин Котов.
Най-малкото провинение може да изпрати затворник в изолация, понякога за месеци наред.
Редът се поддържа както от надзиратели, така и от затворниците, известни като „санитари”, които сътрудничат на затворническата администрация. Въпреки, че санитарят също е осъден, на него се разчита да докладва за всеки, който направи грешна стъпка. „Те са като шпиони, които следят всяко ваше действие и го докладват на администрацията”, разкрива Котов.
„Империя на страха”
Насилието може да бъде често срещано в руските затвори. Тревожно видео, публикувано от руския разследващ вестник „Новая газета”, показва затворници, бити от охраната в колония в Ярославъл, район, съседен на този, в който е задържан Навални. Руски съд осъди няколко души за участие в скандала, който се превърна в национален, но бивши затворници твърдят, че това не е изолиран случай.
Котов казва, че е виждал затворници, бити от санитари в Наказателна колония № 2. Най-често те отвивали крак на стол и удряли хора по петите –
болезнено и незабележимо
– каза той пред Си Ен Ен.
Константин Котов признава, че се страхува за психическото здраве на Алексей Навални, а не за физическото му, защото вярва, че фактът, че Навални е световно известен би означавал, че властите няма да искат да е физически наранен. „Те искат да го лишат от възможността да изразява възгледите си. Това е тяхната цел”, казва Котов.
Експертът по правата на затворниците Петър Курянов от Фондацията за защита на затворниците заяви, че ситуацията е „много опасна” в затворническия лагер, който той нарича „империя на страха”. „Трудно е да останеш там и да се държиш хладнокръвно и да не реагираш на провокации. Психологически е изключително трудно. Възможно най-малкото нарушение ... може да доведе до сериозни физически щети на осъден”, каза той пред Си Ен Ен.
„Не изключвам Алексей да стане жертва на нервен срив”,
добавя той.
Алексей Навални е изпратен в наказателна колония
"Амнести" лиши Навални от статута "затворник на съвестта"
ЕС е готов да наложи санкции на руснаци заради Навални
Европейският съд по правата на човека поиска Навални да бъде освободен, Русия отговори
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!