Х иляди протестиращи и полицаи се изправят едни срещу други в Хонконг, след като общественият гняв срещу законопроект, който ще позволи екстрадицията в континентален Китай, нараства, информира Би Би Си (BBC).
Рано сутринта в сряда протестиращи, някои от които носеха маски и каски, блокираха ключови пътища около правителствени сгради. Полицейското звено за борба с безредиците използва лютив спрей срещу демонстрантите, за да ги разпръсне и каза, че има готовност да използва сила.
Законодателния съвет отложи второто четене на закона заради протестите.
Пропекинският Съвет излезе с изявление в сряда, в което заяви, че планираната среща ще бъде „отложена за по-късна дата”, добавяйки, че членовете му ще бъдат допълнително информирани за датата.
Въпреки широко разпространеното противопоставяне правителството заяви, че ще продължи да настоява за екстрадицията. Очаква се окончателно гласуване да е на 20 юни и се очаква законопроектът да бъде приет.
Какво се случва днес?
В сцени, наподобяващи продемократичното движение на чадърите през 2014 г., хиляди протестиращи – предимно млади хора и студенти – излязоха по улиците и се опитаха да блокират достъпа до правителствени сгради преди планираното разискване на законопроекта. „Това поведение излезе извън обхвата на мирни събирания”, заяви в сряда полицията на Хонконг. „Призоваваме (бел .ред. протестиращите) да напуснат възможно най-скоро ... в противен случай ще използваме подходяща сила”.
Критиците на законопроекта за изменение на законa за екстрадиция цитират предполагаемото използване на изтезания, произволни задържания и принудителни признания в китайската съдебна система.
Правителството обеща правно обвързващи гаранции за правата на човека и други мерки, които според него трябва да облекчат тревогите. Въпреки това се стигна до най-големите митинги, които Хонконг е виждал откакто беше върнат на Китай от британците през 1997 г.
Какви са предлаганите промени?
Те позволяват искания за екстрадиция от властите в континентален Китай, Тайван и Макао за заподозрени в тежки престъпления като убийства и изнасилвания. След това за всяко искане ще се взема решение отделно.
До тук се стигна след като се твърди, че 19-годишен мъж от Хонконг е убил 20-годишната си бременна приятелка, докато са били на почивка в Тайван през февруари миналата година. Мъжът избягал в Хонконг и не може да бъде екстрадиран в Тайван, защото между тях няма договор за екстрадиция.
Хонконг има договор за екстрадиция с 20 държави, включително Великобритания и САЩ.
Какви са отношенията между Хонконг и Китай?
Хонконг е британска колония от 1841 г., докато суверенитетът е върнат на Китай през 1997 г. Основното в предаването беше съгласието за Основния закон – миниконституция, която дава на Хонконг широка автономия и определя определени права.
Съгласно принципа „една страна, две системи”, Хонг Конг е запазил своята съдебна независимост, собствена законодателна власт, икономическа система и хонконгски долар. На жителите му беше предоставена и защита на определени човешки права и свободи, включително свободата на словото и събранията.
Пекин запазва контрола върху външните и отбранителните въпроси, а визите или разрешителните са необходими за пътуване между Хонг Конг и континента. Основният закон обаче изтича през 2047 г. и не е ясно какво ще се случи с автономията на Хонконг.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!