В неделя френските съдебни власти удължиха срока на задържане на Павел Дуров, роденият в Русия основател на Telegram, чийто изненадващ арест на парижкото летище предизвика възмущение сред защитниците на свободата на словото, сред които и Илън Мъск.
Дуров беше задържан, след като частният му самолет пристигна на летище „Льо Бурже“ в събота вечерта, като част от разследване по обвинения в измами, трафик на наркотици, организирана престъпност, насърчаване на тероризма и кибертормоз в онлайн платформата за съобщения.
(Видеото е архивно: Арестуваха създателя на Telegram)
В онлайн изявление в неделя Telegram категорично отхвърли всякакви предположения за злоупотреби, като заяви, че спазва всички закони на ЕС и че основателят ѝ „няма какво да крие“.
„Абсурдно е да се твърди, че платформата или нейният собственик са отговорни за злоупотребата с нея“, се казва в изявлението на компанията.
Report: French authorities arrest Telegram CEO Pavel Durov at a Paris airport https://t.co/wKeeKYp0MY
— WQAD (@wqad) August 26, 2024
Следственият магистрат, който наблюдава делото, реши да удължи задържането на Дуров и след неделя вечерта, съобщи Le Monde. Според френската система този първоначален период на разпит може да продължи до 96 часа. След приключването му съдията може да реши дали да го освободи, или да повдигне обвинение и да го остави в ареста.
Посолството на Русия в Париж поиска достъп до Дуров, който има френско гражданство и гражданство на Обединените арабски емирства, но заяви, че френските служители „отказват да сътрудничат“ на дипломатическите им запитвания, съобщиха руските държавни медии.
Освен че е потенциална дипломатическа точка на напрежение, арестът на Дуров предизвика възмущение в интернет, като някои видни защитници на свободата на словото онлайн заявиха, че това е опит за цензура.
Милиардерът и технологичен магнат Мъск използва собствената си платформа X, за да препубликува клипове от интервюто на Тъкър Карлсън с Дуров през април, в което главният изпълнителен директор на Telegram похвали X под ръководството на Мъск.
„#FreePavel“, написа Мъск.
Десният заместник министър-председател на Италия Матео Салвини повтори това настроение във Facebook, като публикува: „В Европа сега сме подложени на цензура... Да живее свободата на мисълта и словото. Кой ще бъде следващият, на когото ще запушат устата? Великият (и неудобен) Илън Мъск?“
Робърт Ф. Кенеди-младши, който миналата седмица прекрати кампанията си като трета страна за президентската номинация на САЩ и подкрепи кандидата на републиканците Доналд Тръмп, написа в Twitter: „Необходимостта от защита на свободата на словото никога не е била по-належаща.“
Едуард Сноудън, американският информатор, който потърси убежище в Русия, в неделя осъди ареста на Дуров, наричайки го „посегателство върху основните човешки права на словото и сдружаването“.
Сноудън изрази разочарованието си, че според него Париж е „слязъл до нивото на вземане на заложници като средство за получаване на достъп до частни комуникации“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!